pekaren gluten tag exterier

Foto: Del Rio Bani

 

Veľa muziky za málo peňazí. Dizajnérom z Arame Studio sa podarilo transformovať priestory bývalej banky na zázemie pre novú bezlepkovú pekáreň. A to aj napriek veľmi obmedzenému rozpočtu.

 

Gluten Tag je slovná hračka a zároveň názov novej prevádzky bezlepkovej pekárne. Jedným z jej veľkých benefitov sú citlivo a originálne rekonštruované priestory. Pri ich tvorbe sa dizajnéri museli popasovať s nízkym rozpočtom a zároveň nutnosťou vytvoriť aj kúpeľňu a toaletu pre klientov, čo ešte viac ukrojilo z financií na samotnú renováciu. Arame Studiu sa však podarilo aj v týchto podmienkach vytvoriť modernú prevádzku s akcentom na surovú krásu materiálov.

 

pekaren gluten tag interier

Foto: Del Rio Bani

 

Viditeľný príbeh
Základným východiskom sa stalo očistenie priestorov od všetkých nadbytočných nánosov farieb a povrchových úprav. Naopak, materiály ako betón, tehly či kameň použité na stavbu budovy odkryli a ponechali ich v surovej podobe. Rôzne stavebné úpravy, ktorými budova prešla, jej príbeh a premeny, sú tak zámerne viditeľné.

 

pekaren gluten tag steny

Foto: Del Rio Bani

 

Úplne atypicky architekti poňali potrebu vybudovať nové toalety a kúpeľňu. Namiesto toho, aby ju klasicky ukryli niekde do zadných priestorov, ponechali ju priamo v centre predajne, vo veľkej kocke z vlnitého plechu, ktorá materiálovo ladí aj sa samotným hlavným pultom. Vytvorili tak úplne nové vnímanie priestoru.

 

pekaren gluten tag pult

Foto: Del Rio Bani

 

Jednoduché doplnky   

Protikladom a vhodným doplnkom k týmto surovým materiálom sa stalo teplé a príjemné drevo, ktoré je použité nielen na doske pultu, ale aj na policiach a atypickom svietidle. To má kruhový tvar, ktorý symbolicky podporuje myšlienku pohybu okolo centrálneho priestoru.

 

pekaren gluten tag svetlo

Foto: Del Rio Bani

 

Zvyšok zariadenia pekárne, ako napríklad sklenená vitrína, je už jednoduchý, aby nerušil vizuálny zážitok z dvoch predošlých elementov. Pre zákazníkov sú k dispozícii subtílne kovové stoličky a malý pultík lemujúci stenu. Kuchyňa sa nachádza za polopriehľadnou deliacou stenou, ktorá dáva tušiť, že práve na tomto mieste vznikajú čerstvé pekárenské výrobky.

 

pekaren gluten tag kuchyna

Foto: Del Rio Bani

 

   

Pin It