Foto: BoysPlayNice
Areál s názvom Kocanda bol pôvodne miestnym hostincom, v polovici 19. storočia sa z neho stala známa továreň na výrobu keramiky. Po rokoch chátrania sa dnes z neho stáva miesto zážitkovej turistiky so zaujímavou architektúrou.
Stráviť noc v obklopení pôvodných industriálnych objektov, v priestoroch, ktoré dýchajú zašlou slávou keramikárskych majstrov: to je cieľom rekonštrukcie areálu Kocanda neďaleko Znojma. Prvá fáza sa uskutočnila ešte v roku 2020. „Cieľom projektu bolo objekt očistiť od výrazne rušivých zásahov, vytvoriť harmonický celok – obnoviť kompaktnosť pôvodnej hmoty, obnoviť pôvodné otvory a doplniť repliky pôvodných okien –, ale zároveň sa vyhnúť efektu prílišnej novosti,“ uvádzajú architekti zo štúdia ORA, ktorí sú autormi prvej aj aktuálne ukončenej druhej etapy konverzie starej priemyselnej budovy. Bývalý sklad sadrových foriem sa tak zmenil na ubytovacie priestory, predošlá triedička na spoločenskú sálu.
Foto: BoysPlayNice
Noci medzi artefaktami doby
Ak autentickosť, tak so všetkým, čo k nej patrí, povedali si súčasní majitelia nehnuteľnosti. Architekti zo štúdia ORA sa preto snažili čo najviac zachovať pôvodnú industriálnu architektúru a relikty továrne, a citlivo do nej včleniť nové prvky. Dominantou celého areálu je fabrický komín, na ktorom je umiestnený neón, a tak sa stáva akýmsi majákom pozývajúcim návštevníkov na netradičné, zážitkové ubytovanie.
Foto: BoysPlayNice
V priestoroch vedľa komína sa nachádza recepcia so zázemím pre zamestnancov. Na týchto miestach sa kedysi miešala hlina, a tak tu architekti ponechali zastavené miešačky vo svojich pôvodných pozíciách – presne tak, ako boli kedysi opustené.
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
„Pri jednej zo stien vytvárame inštaláciu zo sadrových foriem, do ktorých sa odlievali kvetináče. Formy sú tu navrhnuté do stĺpcov a ponechané iba ako estetické objekty, ktoré už stratili svoj zmysel, ale stále sú krásne. Je to spôsob, ako ich ponechať v mieste a nezbavovať sa ich,“ dodávajú autori konverzie.
Kedyi sadrovňa, dnes ubytovacie zariadenie
Areál je zložený z rôznych objektov rôzneho veku a využitia. Jedným z nich je bývalá sadrovňa, z ktorej sa stalo ubytovacie zariadenie. Jej pozdĺžny pôdorys v pomere 1:8 umožnil umiestnenie jednotlivých izieb jednu vedľa druhej. Keďže je táto časť pomerne úzka a nevošla by sa do nej prístupová chodba, architekti sa rozhodli pristavať sem z vonkajšej strany pavlač pre vrchné poschodie. Spodným izbám zároveň vytvorila žiaduce zápražie.
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
V interiéri sa nachádza množstvo pôvodných prvkov ako dvere, podlaha z pôvodných masívnych drevených kaziet, miestami odhalené pôvodné výmaľby. Taktiež nábytok je starý: stoly, stoličky, skrine či liatinové vane sú autentické a pochádzajú z rôznych kútov republiky. Všetko dohromady dizajnovo „upokojujú“ jednoduché biele steny.
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
![]() |
![]() |
![]() |
Foto: BoysPlayNice
Po celom areáli sú rozmiestnené pôvodné sadrové formy na výrobu keramiky, ktoré tak získavajú vlastnú estetickú hodnotu.
Triedička, miesto pre oslavy
Najmladší objekt z celého areálu – vystavaný bol v polovici minulého storočia – sa po novom stal spoločenskou sálou. „Priemyselné stavby sú ideálne transformovateľné na konanie spoločenských udalostí. Vďaka svojej otvorenej dispozícii ponúkajú univerzálny priestor, ktorý je možné naplniť udalosťami. V objekte sa na prízemí po novom nachádza reštaurácia s kuchyňou. Na reštauráciu nadväzuje skleník, čo je jednoduchá oceľová konštrukcia, ktorú sme odstrojili a krytinu nahradili sklom,“ približujú architekti.
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Svoj výrazný genius loci má aj záhrada. Je rozdelená do niekoľkých etáp a po druhej etape konverzie návštevníci môžu obdivovať záhony hortenzií, stáročia tu rastúce douglasky či staré odrody ovocných stromov.
Kocanda, niekdajší hostinec, slávna továreň a dnes miesto zážitkovej turistiky, sľubuje v dohľadnej dobe ešte pokračovanie konverzií ďalších unikátnych priestorov.