mimosa open air cinema boysplaynice 17

Foto: BoysPlayNice

 

Letné kino v Prachaticiach prinieslo na mieste nefungujúceho areálu priestor pre spoločenské využitie.

 

Pôvodný, chátrajúci areál letného kina mal kapacitu 800 miest, no vzhľadom na zlý technický stav sa Mimosa architekti rozhodli pre jeho sanáciu a vybudovanie nových objektov. Aktuálne priestor disponuje tromi novými objektami s potrebným zázemím: pokladňou a bufetom, sociálnym zázemím a projekčnou kabínou. Jeho kapacita sa síce zmenšila o viac ako polovicu, ale vďaka tomu vznikol dostatok priestoru medzi kinom a okolitou bytovou zástavbou, tiež na realizáciu akustických opatrení a významnou novinkou je tiež spojnica pre obyvateľov okolitých bytov do centra cez blízky park.

 

mimosa open air cinema boysplaynice 05

Foto: BoysPlayNice

 

mimosa open air cinema boysplaynice 01

Foto: BoysPlayNice

 

 

Symbolika filmu

Autori architektonického konceptu vychádzali z formy filmových kotúčov príznačnej pre toto miesto. Namiesto filmových pásov ale usmerňujú laná zastrešenia jednotlivých objektov. Mimosa architekti chceli v tomto prípade navodiť dojem letnej ľahkosti, preto využili subtílnu oceľovú konštrukciu, plachty na zastrešenie a vlnitý plech.

 

mimosa open air cinema boysplaynice 07

 Foto: BoysPlayNice

 

mimosa open air cinema boysplaynice 10

 Foto: BoysPlayNice

 

 

mimosa open air cinema boysplaynice 14 mimosa open air cinema boysplaynice 15

 

 Foto: BoysPlayNice

 

V prípade posledného materiálu sa rovnako uplatňuje sympatická filmová symbolika: tak ako sa striedajú jednotlivé filmové políčka v rovnakom rytme, tak sa striedajú aj jednotlivé vlny plechu a vytvárajú hru svetla a tieňa. „Ďalším v podstatnej miere použitým materiálom je kameň. Žulová dlažba, odseky a gabiónové steny nadväzujú na spevnené plochy historického centra Prachatice,“ uvádzajú ďalej architekti.

 

mimosa open air cinema boysplaynice 20

 Foto: BoysPlayNice

 

Nový priestor nielen pre premietania

Tým, že sa areál nového letného kina nachádza v blízkosti centra mesta Prachatice, je možné ho využívať nielen na premietanie filmov, ale aj na rôzne iné kultúrne podujatia. Mesto a jeho obyvatelia tak získali nový, cenný verejný priestor. Ten dýcha ľahkosťou vďaka plachtám poskytujúcim tieň a chládok a ľahkej konštrukcii, a zároveň majú silný výrazový prvok v podobe filmových kotúčov či pásov.

Pin It