Pin It

Rodinný dom ako sídlo bývania rodiny prešiel dlhým a pestrým vývojom. Od jaskynných skalných obydlí cez chatrče z dreva a koží, hlinené a kamenné stavby až po súčasný tehlový, pórobetónový či drevený montovaný dom. Vývoj rodinného domu určoval rozvoj stavebných technológií, remesiel a dostupnosti stavebných materiálov.

 

Kvalita rodinných domov rástla úmerne rozvoju remesiel a továrensky vyrábaných stavebných dielov. Celkovo možné rozdeliť rodinné domy podľa spôsobu života ich majiteľov na mestské a vidiecke. V mestách sa vyvinul typ meštianskeho domu, kde sa funkcia bývania často spájala s prevádzkou dielne či obchodu. Vidiecke sídla boli prispôsobené najmä chovu domácich zvierat a hospodárskym prácam.

 

Súčasné rodinné domy

V rôznych častiach sveta sa vyvinuli rôzne typy rodinných domov, ktoré zodpovedajú dobe a miestu vzniku a výške životnej úrovne v danej dobe. V stredoeurópskych podmienkach sa domy tradične stavajú z pevných materiálov – kameňa a tehly s veľmi dlhou životnosťou. Rodinné sídlo sa budovalo pre niekoľko generácií. V niektorých oblastiach Francúzska a Talianska sú dodnes obývané kamenné domy staršie ako 500 rokov. Rodinný dom sa buduje ako investícia do budúcnosti, jeho hodnota v čase rastie.
V ostatných rokoch k nám prichádzajú nové typy ľahkých montovaných domov. Tento štýl domov na kľúč sa presadzuje pomalšie, ako v Amerike, kde sa rodinný dom vníma ako spotrebný tovar, podobne ako auto či chladnička. Takýto dom je tam oveľa lacnejší ako u nás a ľudia ho za život niekoľkokrát zmenia kvôli častému sťahovaniu sa za prácou či kvôli zmene veľkosti rodiny.

 

Rheinzink_04
Architektúra pozná tri základné typy striech – rovnú, sedlovú a pultovú. Moderné technológie ponúkajú dostatok kvalitných zatepľovacích materiálov, takže problémom už nie je ani nedokonalá izolácia rovných striech. Ich prednosťou je jednoduchá a lacná údržba.

 

Migrácia bývania

Dnešný rodinný dom možno charakterizovať ako moderný predmestský typ domu, ktorý vzhľadom na súčasný životný štýl a spôsob života stále viac preniká na vidiek.
V okolí veľkých miest v priľahlých dedinách s dobrým komunikačným prepojením vznikajú satelitné skupiny nových rodinných domov, odkiaľ ľudia dochádzajú za prácou do miest. Táto migrácia bývania na vidiek je celoeurópskym trendom a vyplýva z niekoľkých faktorov. Vari najhlavnejším je požiadavka na zdravé životné prostredie pre výchovu detí. Ďalším je pokojný štýl vidieckeho života, ktorý mestský človek hľadá pre chvíle oddychu. Aj cena stavebných pozemkov, ich počet a pripravenosť infraštruktúry sú lepšie ako v mestách. A napokon, vďaka rozvoju informačných technológií a komunikačných sietí čoraz viac ľudí pracuje doma a nemusí denne dochádzať do práce.

 

Nové funkcie rodinného domu

Nový životný štýl mení aj funkcie rodinného domu. Uprednostňujú sa relaxačné a oddychové, ustupujú hospodárske a výrobné. Základnou požiadavkou je optimálne dispozičné riešenie domu. Obytné veľkopriestory na prízemí prepojené s vonkajšími plochami, ako sú terasy, okrasné záhrady, bazény či populárne kozuby, zvyšujú kvalitu spolužitia rodiny. Na poschodí sa väčšinou riešia priestory pre individuálne potreby jednotlivých členov. Rastie záujem o vysoko kvalitné technické a estetické riešenie interiéru i technické vybavenie domu. Do popredia sa dostáva otázka tepelnej pohody a znižovanie nákladov na prevádzku, šetrenie energiami a vodou. So zvyšovaním životnej úrovne a finančného zabezpečenia sa zväčšujú úložné priestory. Veľmi obľúbené sú vstavané skrine, s ktorými treba rátať už v projekte domu.

 

Darling-Point-Penthouse-Apartment-Terrace-design-1
Balkóny plnia funkciu akejsi prídavnej miestnosti, ktorú v prípade potreby možno využiť na niekoľko činností. Ak má byť balkón naozaj funkčný, má mať šírku aspoň 2,5 m. Na takomto balkóne potom ľahko naservírujete aj obed pre štyri osoby.

 

Vývojové trendy

Budú rásť požiadavky na energeticke úspory, cez nízkoenergetické domy a pasívne domy, až po aktívne domy, ktoré viac energie vyrobia ako spotrebujú. Už dnes sa stále viac používa podlahové a stenové vykurovanie, kondenzačné kotly a slnečné kolektory na prípravu teplej vody a podporu vykurovania, až po rôzne typy tepelných čerpadiel. Znižovaním energetickej náročnosti budeme viac šetriť aj životné prostredie.
Podstatný vplyv bude mať rozvoj informačných technológií na techniku a vybavenie domácností. Už dnes sa používajú systémy, ktoré riadia chod celého domu od elektrospotrebičov, cez osvetlenie, vykurovanie, zavlažovanie po bezpečnosť celého domu. Tzv. inteligentný dom pozná naše požiadavky a dokáže ich plniť. Pripojením takéhoto systému na internet môžeme všetky atribúty prezerať a riadiť z hocktorého miesta na Zemi. Vďaka rozvoju informačných technológií, internetu a videokonferencií bude stále viac ľudí pracovať doma. Pozmení funkciu domu i na prácu a s tým prinesie potrebu priestoru a technického vybavenia.

 

fitz_-_klaura_Ensemble
Veľké svetlé miestnosti a kvalitné stavebné materiály – to sú aktuálne trendy modernej architektúry. V architektúre možno najviac ušetriť „správnym myslením". Dom má byť dokonale funkčný a maximálne využiteľný, má vytvárať požadovanú atmosféru a vykazovať dobrý pomer medzi výškou nákladov a úžitkom.

 

Pri výbere je výhodou striedmosť

Vonkajšia architektúra rodinných domov podlieha módnym trendom rovnako, ako móda či hudba. Ak sa týmto dočasným trendom chcete vyhnúť, vyberajte striedmo, bez nefunkčných zbytočností. Z hľadiska vonkajšej architektúry si vyberte dom, ktorý sa najviac hodí do pro¬stredia, kde bude stáť. Pamätajte, že exteriér vᚬho domu tvorí životné prostredie všetkých ľudí a má výraznú krajinotvornú funkciu. Sedliacky dom v mestskej exkluzívnej vilovej štvrti obklopený modernými vilami s plochou strechou, bude pôsobiť rovnako trápne ako futuristický objekt z ocele a skla v rade vidieckych domov.
Rovnako dôležité je prispôsobiť dom rozmerom a sklonu pozemku. V postate platí, že veľké domy patria na veľké pozemky a malé na malé. Nie je vhodné za každú cenu osadiť katalógový projekt rodinného domu na ostrý svah, lepšie je využiť danosti pozemku a stavať podľa individuálneho projektu.

 

minihaus-gr
Drevené domy sú ešte vždy len alternatívou. Hoci život v nich je veľmi príjemný a zdravý, ich slabinou je riziko požiarov. Len málo stavebníkov si však uvedomuje fakt, že väčšina požiarov vzniká vo vnútri domu a neprenášajú sa zvonku..

 

V interiéri sa môžete „odviazať"

Kým vonkajšia architektúra nie je len vašou voľbou, interiér a dispozičné riešenie podriaďte výlučne svojim potrebám a potrebám členov rodiny. Detaine si premyslite všetky činnosti, ktoré budete vykonávať vy aj ostatní z rodiny, napíšte si ich na papier a prechádzajte ich jednu po druhej nad dispozíciou. Popremýšľajte, či tam nájdete priestor na ich vykonávanie. Tu odporúčame veľkú striedmosť a viacfunkčné využitie miestností. Napríklad hosťovská izba môže v neprítomnosti hostí slúžiť ako pracovňa a v technickej miestnosti okrem kotolne môže byť i práčovňa a sušiareň. Najčastejšou chybou, ktorú majitelia rodinných domov po istom čase priznávajú, sú „veľké oči", teda zbytočná veľkosť rodinného domu i pozemku. Len máloktorý stavebník si pri výbere domu uvedomí, že bežný poschodový a podpivničený rodinný dom s rozmermi 9 x 12 m, má rovnakú plochu ako štyri slušné trojizbové byty... A túto plochu treba udržiavať, upratovať a najmä vykurovať. Po čase príde i na to, že jeho deti s ním nebudú bývať naveky a veľké detské izby, ktoré zrealizoval na úkor obývačky a jedálne, budú o pár rokov prázdne.

 

3_ig_passiv_haus_efh_feirer_-_steiner2
Parketová dlážka a biele steny poskytujú veľa možností pri zariaďovaní interiéru nábytkom a doplnkami. Trendom sa stávajú hladké omietky či biele tapety. Farebné tapety s výrazným vzorom sa používajú len na niektorých stenách, alebo ich častiach, ako zaujímavý kontrast.

 

Nešetrite za každú cenu

Cena rodinného domu je totiž priamo úmerná jeho veľkosti. Je určite rozumnejšie postaviť menší dom z kvalitných trvanlivých materiálov a s dobrým technickým vybavením, ako zbytočne predimenzovať jeho veľkosť a dostať sa do situácie, že kvôli prekročeniu rozpočtu musíme pri dokončovaní domu vyberať najlacnejšie materiály a výrobky s pochybnou kvalitou a trvácnosťou. Tu doslova platí, že „nie sme takí bohatí, aby sme mohli kupovať lacné veci." Rekonštrukcia o 10 – 15 rokov vás totiž môže vyjsť drahšie, ako teraz celá stavba.

 

 

bau_muenchen_1294654746
Koncepcia domu by sa mala dať prispôsobiť podmienkam jednotlivých období ľudského života. Flexibilita sa dosahuje pomocou systémov deliacich stien a úpravou pivničných či podkrovných priestorov.

 

Text: Barbara Turčíková
Foto: Rheinzink, IG Passivhaus, EFH Walding, Klaura Ensemble, archív redakcie

 

 

 

Pin It