Pin It

S francúzskym Cannes sa nespája len najznámejší európsky filmový festival, ale i najväčšia európska prehliadka nehnuteľností a investičných príležitostí s názvom MIPIM. Jej 23. ročník sa pod názvom Inovácie v stavebníctve uskutočnil začiatkom marca v priestoroch slávneho Festivalového paláca.

 

Festival navštívilo počas štyroch dní vyše 19 tisíc hostí, z toho 4 200 investorov. K ústredným témam MIPIM 2012 patrili financie a investície, regióny, mestá a infraštruktúra, hotely a cestovný ruch, inovácie v stavebníctve a logistika. Novo presadzovanou témou bola ekológia a dlhodobo udržateľný rozvoj, jeho napĺňanie pri tvorbe urbanistických stratégií a mestskej infraštruktúry. Medzi najzaujímavejšie myšlienky patrili architektonické návrhy obytných mostov, na ktorých sa pestuje zelenina a ovocie pre mesto v meste.

 

MIPIM_2012_Stend

 

České mestá a regióny sa na MIPIM

Príležitosť prezentovať sa na tejto prehliadke nehnuteľností a investičných príležitostí využili aj mestá Praha, Brno a Ostrava, ako aj niektoré české kraje, z ktorých mal najrozsiahlejšiu expozíciu Moravskosliezsky kraj. Z Českej republiky prišlo na MIPIM okolo 70 spoločností. Pri panelovej diskusii „Regional Focus" venovanej Českej republike v rámci sprievodného programu veľtrhu zástupcovia českých municipalít uviedli, že krajina má značný potenciál, aby sa stala centrom stredoeurópskeho regiónu pre projekty súvisiace s rozvojom oblastí s vyššou pridanou hodnotou, napríklad inovačné centrá výskumu a vývoja, biotechnológie, biomedicína (tzv. life-science) či informačné technológie. Viaceré takéto projekty už vznikajú, napríklad v Brne či v Ostrave.
Zo Slovenska sa zúčastnilo mesto Bratislava, developerská firma HB Reavis a poradenské firmy Colliers, CBRE, Jones Lang LaSalle či Modesta. V minulosti chodili aj J&T Real Estate, Cresco a ďalšie menšie developerské spoločnosti.

 

Karlin_Mipim_2012VIG_CZ_HQ_1

 

Súťažné projekty

Vyvrcholením veľtrhu bolo vyhlásenie najlepších stavieb sveta vlaňajšieho roka MIPIM AWARDS. Tieto prestížne ceny získali víťazné projekty v ôsmich hlavných kategóriách: Hotely a turistické rezorty, Priemyselné a logistické nehnuteľnosti, Administratívne centrá, Rekonštruované objekty, Rezidenčné projekty, Obchodné centrá, Projekty budúcnosti a Projekty budúcnosti veľkého rozsahu. Novinkou oproti predchádzajúcim ročníkom bola okrem zmien kategórií a zvýšenia ich počtu, ktoré lepšie odráža súčasný stav svetového realitného trhu, aj možnosť online hlasovania. „Cenu verejnosti" získal naprieč kategóriami projekt, ktorý v tomto hlasovaní získal najviac priaznivcov. Základnými kritériami pri posudzovaní súťažných projektov boli hlavne ich technické a architektonické kvality, originalita, súlad s okolím a šetrnosť k životnému prostrediu, úroveň infraštruktúry, dostupnosť a kvalita služieb. Tohto roku sa o tituly uchádzalo 115 projektov zo 47 krajín, vrátane Českej republiky, ktorú v kategórii „Administratívne centrá" reprezentovala budova Main Point Karlín v Prahe 8. Jej developerom je PSJ Invest a architektom studio DaM. Vo finále porazila svojich dvoch rivalov z Veľkej Británie a Holandska. V celej histórii veľtrhu je iba tretím českým projektom, ktorému sa podarilo zvíťaziť (v minulosti vyhral aj Vinohradský pavilón v kategórii „Obchodné centrá" a Four Seasons v kategórii „Hotely").

 

Future_1_Hong_Kong_Mipim

 

 

Prehľad víťazov MIPIM AWARDS:

Hotely a turistické rezorty: SIX SENSES CON DAO, Ba-Ria, Vietnam
Priemyselné a logistické nehnuteľnosti: McLAREN Production Centre, Woking, Veľká Británia Administratívne centrá: MAIN POINT KARLÍN, Praha, Česká republika
Rekonštruované objekty: "THE LIBRARY" – nové komunitné centrum a knižnica, Kodaň, Dánsko
Rezidenčné projekty: "RESIDENCE le 19", Paříž, Francie
Obchodné centrá: MOROCCO MALL, Casablanca, Maroko
Projekty budúcnosti: Sídlo policie – DANSES PERFORMING ARTS CENTER, Charleroi, Belgicko
Projekty budúcnosti veľkého rozsahu: Terminál EXPRESS RAIL LINK WEST KOWLOON, Hong Kong
Zvláštna cena odbornej porotz: Rekonštrukcia budovy ALTE POST, Hamburk, Nemecko (projekt súťažil v kategórii „Rekonštruované objekty")
Cena verejnosti: D-CUBE CITY, Soul, Južná Kórea (projekt súťažil v kategórii „Obchodné centrá").

 

 

Pripravila: Barbara Turčíková
Foto: archív MIPIM, YIT, Hasil, HB Reavis, Alutec

 

 

 

Pin It