Pin It

Na Olympijský štadión sa v týchto dňoch upiera zrak niekoľkých miliónov ľudí. Jeho výstavba začala už v roku 2007 a výsledok práce autorov riešenia aj stavbárov priniesol Londýnu nový architektonický artefakt.

 

Štadión je umiestnený na ostrovčeku, ktorý z južnej strany obklopujú dva vodné kanály, ako aj priliehajúci park. Stavba sa nachádza v Olympijskom parku na Marshgate Lane v londýnskej mestskej časti Stratford a má kapacitu až 80 000 diváckych miest.

Olympijsky_stadion_01

O architektonický návrh sa postarala kancelária Populous, ktorá stavila na jednoduchosť a variabilitu. Stavba je totiž zložená z rozličných jednoduchých foriem s rozoberateľnými spojmi, čo skrátilo čas výstavby a zároveň minimalizovalo hmotnosť celej konštrukcie. Pódium bolo navrhnuté špeciálne pre otváraciu a záverečnú ceremóniu a rovnako je ľahko inštalovateľné.

Olympijsky_stadion_02

Diagonálne oporné prvky z bielej ocele kontrastujú z čiernou konštrukciou horných radov súčasnej hľadiskovej plochy. Samotnú fasádu obopínajú stuhy zo špeciálnej textílie, zdobiace štadión v jeho plnej výške. Už v počiatočných fázach návrhu bola forma klenby podrobená skúške vo veternom tuneli, aby spĺňala štandardy IAAF (Medzinárodnej atletickej federácie). Podľa nich sa musí priebeh hier prerušiť, ak vietor prekročí rýchlosť dva metre za sekundu. Extrémny protivietor alebo bočný vietor totiž znemožňuje športovcom dosahovať maximálne rýchlosti. V prípade nepríjemného počasia bude prekrytie strešnej konštrukcie chrániť približne dve tretiny sedadiel.

Olympijsky_stadion_03

 

Olympijsky_stadion_04

 

Olympijsky_stadion_05

 

Olympijsky_stadion_06

 

Text: Anna Salvová Foto: Populous/Designboom

 

 

Pin It