Pin It

 

Jeho stavby verejnosť prijíma ako osobité umelecké diela, ktoré však i provokujú a vyvolávajú diskusie. Medzinárodne rešpektovaný tvorca, ktorý má svoje ateliéry vo viacerých svetových metropolách, je zároveň inžinierom, sochárom i maliarom. Niektorí ho považujú za novodobého da Vinciho, iní mu pre jeho nepraktické mosty nevedia prísť na meno.

 

Calatrava_Ateny
Olympijský areál v Aténach

 

 

Architektonické diela Santiaga Calatravu s výrazným autorským rukopisom sú rozpoznateľné medzi inými. Pri ich komponovaní uplatňuje komplexný vzťah k tvorbe. Podobne ako Brazílčan Oscar Niemeyer, i Calatrava používa biely betón, aby vynikla tvarová podstata diela. Rôznorodosť materiálov by ničila homogenitu a estetické pôsobenie jeho realizácií. Hľadá spoločnú konštruktívnu podstatu svojich diel a odmieta všetky dodatočné okrasy a samoúčelné ornamenty. Tvorí čisté línie a tvary, pričom v nich systematicky zdokonaľuje svoj autentický štýl, kde platí jediné kritérium – pravdivosť.

 

 

Calatrava_Benatky_Ponte_della_Constituzione
Ponte della constituzione v Benátkach

 

 

Tvorba
Calatravove začiatky sú zviazané najmä s mostmi a vlakovými stanicami, ktorými dodal pozemnému staviteľstvu nový rozmer. Obrat v jeho kariére priniesla elegantná a odvážna Telekomunikačná veža Montjuic v Barcelone (1989 – 1992). Prvou jeho stavbou v USA bolo Múzeum umenia v Milwaukee v štáte Wisconsin postavené v rokoch 1994 – 2001. Prvou výškovou stavbou bol inovatívny 54-poschodový točitý vežiak s názvom Turning Torso, vo švédskom Malmö, postavený v rokoch 1999 – 2003.

 

 

Calatrava_Hala_vtak_v_Lyone
Hala "Vták" v Lyone

 


Podľa vlastných slov vytvára štruktúry, ktoré sa dajú posudzovať aj ako sochy a zakladá ich na osobných predstavách. Jeho diela majú antropomorfný charakter. Opakovane čerpá z motívov ľudského tela (oko, ruka, trup) a prírody (vták, strom, kostra). Často ho označujú za pokračovateľa Gaudího a tvorcu abstraktnej architektúry.

 

 

Calatrava_Hemispheric
L´Hemisféric

 


Calatrava je aj tvorivý sochár a maliar, pri navrhovaní stavieb často využiva umelecké schopnosti z iných oblastí a spája ich do jedného celku. V roku 2005 usporiadal výstavu svojich umeleckých diel v Newyorkskom Metropolitan Museum of Art (Met), pod názvom „Santiago Calatrava: Sochárstvo v architektúre". Výstavy jeho tvorby sa objavili aj v Nemecku, Anglicku, Španielsku a Taliansku.
Staničné stavby tvoria začiatočnú éru jeho tvorby a patria k jej vrcholom aj dnes. Tieto stanice prinesli Calatravovi veľký úspech a otvorili mu cestu k stavbám veľkolepých staníc v Lyone a Lisabone.

 

 

Calatrava_Lisabon_Station_Oriente
Station Oriente v Lisabone

 

 

Calatrava_CV
Santiago Calatrava

Narodil sa 28. júla 1951 v španielskom Benimamete pri Valencii. Študoval na Escuela Técnica Superior de Arquitectura vo Valencii (1969 – 1974). Po získaní diplomu študoval na vysokej škole technickej – Swiss Federal Institute of Technology – v Zürichu (1975 – 1979), odbor statika konštrukcií. Doktorandský titul dostal v roku 1981 za tému priestorových rámov.

 

 

 

 

 

 

Calatrava_Palac_umenia
Palác umenia

 

 

Ocenenia a uznania
1979 cena Augusta Perreta
1990 „Médaille d´Argent de la Recherche et de la Technique", Paríž
1992 Gold Medal of Institution of Structural Engineers, Londýn
1993 Toronto Municipality Urban Design Award
1996 zlatá medaila za vynikajúce umelecké kvality od ministersterstva kultúry, Granada
1998 bol zvolený za člena „Les Arts et Lettres" v Paríži
1999 Prince of Asturias Award za umenie
2000 cena Algur H. Meadowsa za kvality v umení od Meadows School of the Arts, Southern Methodist University
2006 čestný inžiniersky diplom od Rensselaer Polytechnic Institute
2005 Zlatá medaila AIA
2005 cena Eugene McDermotta udeľovaná radou pre umenie MIT, USA
2007 cena „Spanish National Architecture Award"

 

 

Calatrava_Vedecke_muzeum_princa_Filipa
Vedecké múzeum princa Filipa

 

 

text: Barbara Turčíková
foto: Alain Janssens, Jeffrey Gonot, Salva Guirado, Ludovic Noel, Calatrava.com

 

 

Pin It