Pin It

 

27.12.2012

 

Projekt Museum of Contemporary Art & Planning Exhibition v čínskom meste Šenzen svetoznámeho rakúskeho architekta Wolfa D. Prixa, spoluzakladateľa a výkonného riaditeľa ateliéru Coop Himmelb(l)au, využíva najnovšie trendy stavebných technológií.

 

Himmelblau Cina 01

 

Sklenená transparentná fasáda v spojení so sofistikovaným vnútorným osvetlením „otvára" interiér objektu smerom von a diváka stojaceho vonku doslova vťahuje do svojho vnútra. Projekt dopĺňa susednú budovu určenú na voľnočasové aktivity pre mladých a neďalekú operu a knižnicu. Ich prepojenie so širokým mostom vytvára akúsi bránu do 21. storočia a štvrť Futian, kde sa tieto stavby s kultúrnym zameraním nachádzajú, je architektonickou avantgardou.

 

Himmelblau Cina 02

 

Technická prevádzka budovy je na 90 % energeticky nezávislá od vonkajších zdrojov. Technológie budú využívať solárnu a geotermálnu energiu a nebudú vypúšťať žiadne odpady, takže nebudú ekologicky zaťažovať svoje okolie. Invenčné má byť najmä spojenie vykurovacieho a chladiaceho systému a generovanie elektrickej energie zabezpečené z vlastných zdrojov.

 

Himmelblau Cina 03

 

pripravila: Barbara Turčíková
foto: Coop Himmelb(l)au

 

 

 

 

Pin It