Pin It

 

15.1.2013

 

Koolhaas Fred ErnstŠpičkového holandského architekta a nositeľa Pritzkerovej ceny za architektúru, Rema Koolhaasa, zvolili za kurátora architektonickej časti 14. ročníka podujatia Biennale di Venezia, ktoré sa uskutoční v roku 2014.

 

„Význam architektonických výstav v rámci bienále postupne vrastá, a to v medzinárodnom kontexte. Rem Koolhaas, ktorý je jednou z najdôležitejších osobností architektúry súčasnej doby a renomovanou celebritou, ktorý celú svoju prácu zasvätil intenzívnemu výskumu, prijal výzvu zapojiť sa do ďalšieho výskumu a akéhosi, nazvyme to, prehodnocovania," povedal Paolo Baratta, prezident rady riaditeľov Biennale di Venezia. Holandský architekt svoju úlohu komentoval slovami: „Chceli by sme ponúknuť svieži pohľad na základné prvky architektúry – ktoré používajú akíkoľvek architekti, kdekoľvek a kedykoľvek – aby sme v architektúre objavili niečo nové."

 

chilepavilion08 vessel04

 

OMA cctv  Budova CCTV v ČíneRem Koolhaas (1944) získal Pritzkerovu cenu v roku 2000, ocenenie Zlatého leva za životné zásluhy na Bienále architektúry v roku 2010. V roku 1975 založil kanceláriu OMA (Office for Metropolitan Architecture), pričom spoluzakladateľmi boli Elia a Zoe Zenghelis a Madelon Vriesendorp. Rem Koolhaas však načrel aj do ďalších oblastí ako politika, publikačná činnosť, médiá, móda a sociológia. Medzi najnovšie stavby, ktoré nesú pečať kancelárie OMA, možno zaradiť sídlo čínskej televízie CCTV v Pekingu, novú centrálu Rothschild Bank v Londýne či divadlo Wyly v americkom Dallase. Vo výstavbe sa v súčasnosti nachádza aj centrum umenia v Taipei, nové sídlo G-star v Amsterdame a burzy v čínskom Shenzhene, či multifunkčný komplex De Rotterdam na rieke Maas.

 

pripravila: Anna Salvová
foto: Designboom, OMA, Fred Ernst (Rem Koolhaas), Hypebeast.com

 

 

Pin It