Pin It

 

7.2.2013

 

Európska komisia a nadácia Fundació Mies van der Rohe vyhlásili piatich finalistov, ktorí sa budú uchádzať o Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru 2013 – Cenu Miesa van der Roheho. Ide už o trinásty ročník súťaže.

 

Barcelona Pavilion by Ludwig Mies van der Rohe

 

Celkovo bolo nominovaných 335 diel z 37 európskych krajín, ktoré sa zúčastňujú na programe Európskej únie Kultúra. Odborná porota potom zostavila užší výber projektov. Mená hlavného víťaza a držiteľa „čestného uznania" pre najlepšieho začínajúceho architekta vyhlásia v máji. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 6. júna v Pavilóne Miesa van der Roheho v španielskej Barcelone. Androulla Vassiliouová, európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež, uviedla: „Rada by som zablahoželala všetkým nominovaným architektom, a najmä finalistom. Európska architektúra sa môže pýšiť obrovským množstvom talentov a medzi našimi dynamickými kultúrnymi a tvorivými odvetviami zaujíma výnimočné postavenie. Zároveň si však uvedomujeme, že architektonický priemysel z dôvodu spomalenia hospodárskeho rastu čelí nezanedbateľným problémom. Európska komisia a Nadácia Miesa van der Roheho sa podujali podporovať toto odvetvie, ktoré výrazne prispieva k rozvoju ekonomiky a vytváraniu pracovných miest, a navyše v našej spoločnosti pôsobí ako zdroj krásy a nástroj sociálnej súdržnosti. V podpore architektúry budeme pokračovať nielen udeľovaním tejto ceny, ale aj prostredníctvom programu Tvorivá Európa."

 

Wiel Arets

 

 

 

Hviezdna porota
Predsedom poroty, ktorá vyberala finalistov v roku 2013, bol Wiel Arets z kancelárie Wiel Arets Architects. Ďalšie porotcovské hlasy si rozdelili aj Pedro Gadanho, kurátor súčasnej architektúry Múzea moderného umenia (MoMA) v New Yorku; Antón García-Abril z kancelárie Ensamble Studio; Louisa Hutton zo štúdia Sauerbruch Hutton Architects, Kent Martinussen, generálny riaditeľ Dánskeho architektonického centra (DAC) v Kodani, Frédéric Migaryou, vedúci oddelenia architektúry a dizajnu v parížskom Centre Pompidou; Ewa Porębska, šéfredaktorka poľského časopisu Architektura-murator, a Giovanna Carnevaliová, tajomníčka poroty a riaditeľka Fundació Mies van der Rohe. Medzi piatich finalistov sa zaradili nasledujúce diela:

 

 

 

 

Radnica, Gent, Belgicko
Autori: Robbrecht en Daem architecten; Marie-José Van Hee architecten

 

Radnica Gent foto c marc de Blieck

Foto: © Marc de Blieck

 

Superkilen (mestský medzikultúrny park), Kodaň, Dánsko
Autori: BIG Bjarke Ingels Group; Topotek1; Superflex

 

BIG superkilen foto c Iwan Baan

Foto: Iwan Baan

 

Reykjavícka koncertná sieň a konferenčná hala Harpa, Reykjavík, Island
Autori: Batteríid Architects; Henning Larsen Architects; Studio Olafur Eliasson

 

Reykjavik foto c nic lehoux

Foto: © Nic Lehoux

 

Domov dôchodcov, Alcácer do Sal, Portugalsko
Autori: Aires Mateus Arquitectos

 

Starobinec Portugalsko foto c FGSG

Foto: FG+SG

 

Metropol Parasol (kultúrne a obchodné stredisko), Sevilla, Španielsko
Autori: J. Mayer H.

 

Metropol Parasol foto c Hufton and Crow

Foto: Hufton & Crow

 

O súťaži
Súťaž vznikla v roku 1987. Cena nesie meno po Ludwigovi Miesovi van der Rohem, ktorého považujú za jedného z priekopníkov modernej architektúry 20. storočia. Ide o najprestížnejšie ocenenie v európskej architektúre, pričom hlavná cena zahŕňa finančnú odmenu 60 000 eur. Udeľuje sa raz za dva roky. Súťaže sa môžu zúčastniť diela dokončené počas uplynulých dvadsiatich štyroch mesiacov. Nomináciu diel navrhujú odborníci z celej Európy a členské združenia Európskej rady architektov, národné architektonické združenia a poradný výbor súťaže.

 

zdroj: Nadácia Fundació Mies van der Rohe/Európska komisia

 

 

 

Pin It