Pin It

 

14.3.2013

 

Mostom pre chodcov prepožičiavajú architekti po celom svete nesmierne zaujímavé, až extravagantné tvary. Výhodou je, že autori ani projektanti nemusia zohľadňovať fyzikálne zákonitosti dopravnej záťaže, čo im umožňuje narábať odvážnejšie s konceptom aj formou.

 

Festina Lente 01

 

Sarajevskí dizajnéri Adnan Alagic, Bojan Kanlic a Amila Hrustic hľadali originálne riešenie, ako prepojiť dva brehy a zároveň vytvoriť miesto spoločenských stretnutí a živej interakcie. Most Festina Lente v Sarajeve tvorí jednotu medzi svetským a duchovným svetom, ktoré reprezentuje história aj architektúra protiľahlých nábreží.

 

Festina Lente 02

 

Približne v strede mosta sa hmota "lávky" zdvíha a opisuje 360-stupňovú slučku, vďaka čomu evokuje akúsi bránu. Takýmto zastrešením vzniklo súčasne príjemné posedenie v tieni. 38-metrová spojnica je vybudovaná z ocele s hliníkovou úpravou a skleným zábradlím, ktoré iba zdôrazňuje horizontálne zvlnenie roviny mosta. Akoby bol iba stuhou, ktorá sa dá jednoducho tvarovať. Výsledok však stojí za to - pohľad na most aj prechod cezeň je skutočným zážitkom.

 

Festina Lente 03

 

Festina Lente 04

 

Festina Lente 05

 

Festina Lente 07

 

text: Anna Salvová
foto: Designboom

 

 

 

Pin It