Pin It

 

24.2.2013

 

Štokholmský veľtrh nábytku, ktorý sa uskutočnil na začiatku februára, priniesol okrem prehľadu noviniek severského dizajnu aj dych vyrážajúce inštalácie. My vám priblížime dve z nich - jedna vznikla pod taktovkou švédskeho architekta Gerta Wingårdha a fínskeho umelca Kustaa Saksiho, druhú vytvoril známy japonský ateliér Nendo.

 

Stokholm Wingard uvodna

 

Chrám vizuálneho umenia
Priestor, ktorý dostala do rúk švédsko-fínska tvorivá dvojica, zastrešila klenba z 11-tisíc vzorovaných listov papiera. Hárky s veľkosťou A3 pokryli ilustrácie Kustaa Saksiho, pričom smerom do stredu tejto nevšednej "katedrály" sa na niekoľkých vrstvách listov vytlačili rovnaké motívy, aby sa ľuďom stojacim priamo uprostred naskytol dokonalý vizuálny 3D efekt. Na okrajoch výstavnej plochy sú zasa sústredené listy papiera v bielej farbe, ktoré sa dvíhajú smerom k stropu a vytvárajú tak grandiózne priehľadné stĺpy. Chrámový interiér doplnil biely nábytok.

 

Stokholm_01_Wingard.jpg Stokholm_02_Wingard.jpg Stokholm_03_Wingard.jpg Stokholm_04_nendo.jpg Stokholm_05_nendo.jpg Stokholm_06_nendo.jpg

 

Dizajnové pohorie
Japonské dizajnové štúdio Nendo pre zmenu zaujalo hornatou expozíciou, nachádzajúcou sa priamo pri veľtrhovom vstupe. Na začiatku teda každého návštevníka vítalo veľkolepé biele pohorie z penových dosák tvarovaných laserom. Tieto útvary sa vysekali z 80 penových tabúľ s hrúbkou 5 mm a vytvarovali do impozantných poloblúkov. Vzniklo tak vcelku príjemné čisté prostredie, kde si hostia mohli v pokoji usporiadať všetky dojmy a dizajnové zážitky.

 

Stokholm Wingard posledna

 

pripravila: Anna Salvová
foto: Tord-Rikard Söderström, Joakim Blockstrom, Stockholm Furniture & Light Fair

 

 

 

 

Pin It