Pin It

 

7.8.2013

 

Priebežné financovanie stavby rodinného domu je už samozrejmosťou. Tento systém však má aj svoje riziká. Neraz sme boli svedkami krachu stavebných spoločností aj s vybranými zálohami klientov. Ale čo keby bolo možné celý dom zaplatiť až po jeho dokončení a ešte pritom ušetriť nezanedbateľné množstvo finančných prostriedkov?

 

ES generalny riaditelTakéto riešenie ponúka svojim klientom spoločnosť Ekonomické stavby. „Je to úplne jednoduchá myšlienka. Kombinuje pohodlné a príjemné riešenie a poskytuje najvyššiu mieru bezpečia, akú je možné na slovenskom trhu klientovi ponúknuť," povedal nám v rozhovore David Mencl, generálny riaditeľ spoločnosti.

 

Ako tento program funguje?
Veľmi jednoducho. Pri zvýšení ceny o päť percent prenesieme náklady postupného financovania stavby na ES. Náklady stavby tak pokryjeme úverom a klient nemusí platiť žiadne zálohy. Celú stavbu domu potom naši klienti zaplatia jednou platbou na konci stavby, ideálne po presťahovaní. Ide vlastne o veľmi jednoduchú myšlienku. A v jednoduchostiach sa často nachádza veľká sila.

 

ES 01 KatkaRodinný dom Katka 12; 4 + 1; cena: 78 000 eur

 

Zvýšenie ceny o päť percent sa môže niekomu zdať vysoké...
Môže, ale len bez bližšieho preskúmania. Pri tomto programe totiž klient ušetrí úrok z hypotéky, ktorú počas stavby nemusí čerpať. Ušetrí za poplatky znalcom, ktoré sú pri postupnom čerpaní potrebné. Ušetrí čas, a tým aj náklady za súčasné bývanie. A dôležité nakoniec: Pokiaľ vybavujeme hypotéku na už postavený dom, výsledný úrok je nižší. Tým vznikne pri tomto programe v porovnaní s bežným zálohovým postupom financovania dokonca veľká úspora. Taký je dnes svet. Čo sa na prvý pohľad javí ako lacné, môže byť, naopak, drahé. A opačne, program s príplatkom päť percent nakoniec prinesie ekonomicky najvýhodnejšie riešenie. Pri tomto programe nám však nešlo o ekonomiku. Chceli sme priniesť svojim náročnejším klientom veľmi pohodlné a príjemné riešenie.

 

Kto je pre ES náročnejší klient?
Nároční dnes už začíname byť všetci. Doba praje najlepším službám a výrobkom. Väčšina našich klientov spĺňa kritérium náročných klientov. Za seba som rád, že je to tak. Táto energia nás núti neustále sa zlepšovať, neprestávať premýšľať, ako sa veci dajú robiť lepšie. Vyššia náročnosť klientov povedie vo všetkých oblastiach k čoraz rýchlejšiemu vývoju. A dnešné nové myšlienky, ako napríklad Pohodová stavba či Servisné prehliadky budú onedlho úplnou samozrejmosťou.

 

ES 02 BlancaRodinný dom Blanka 2; 5 + KK; cena: 103 000 eur

 

Prečo je hypotéka na už postavený dom lacnejšia?
Banky počítajú úrokové sadzby z rizika, ktoré podstupujú. Nižšie riziko znamená aj nižší úrok a, samozrejme, opačne. Financovať už postavený dom, ktorý má v deň podpisu úverovej zmluvy svoju hodnotu, znamená pre banku oveľa nižšie riziko, preto na rozdiel od financovania postupnej výstavby, použije nižšiu úrokovú sadzbu.

 

V akých situáciach bude nový program fungovať najlepšie?
Typickým príkladom je záujem o predaj súčasného bytu po presťahovaní sa do domu od Ekonomických stavieb, a týmto predajom umoriť časť ceny nového domu. Nový program toto zadanie zvláda výborne. Nie je nutné sťahovať sa do dočasného prenájmu, ani zbytočne vybavovať hypotéku zvýšenú o cenu bytu. Jednoducho, bývate vo svojom byte, kým sa presťahujete do nového domu. Potom byt predáte a umoríte cenu domu. Významnou pomocou bude program i tam, kde je hotovosť klienta nižšia ako 40 percent. Banky sú pri nedokončených domoch opatrné. Často uvoľňujú menej financií, ako sú náklady stavby. Klienti sú potom nútení hľadať ďalšie zdroje, alebo využívať preklenovacie úvery. Program Pohodová stavba tento proces výrazne zjednoduší.

 

ES 03 PavlaRodinný dom Pavla; 4 + 1; cena: 96 000 eur

 

Možnosť neplatenia záloh osloví aj klientov, ktorí hľadajú bezpečnosť...
Áno. Obávame sa, že v ďalších mesiacoch pribudne veľa firiem, ktoré skrachujú s už vybranými zálohami. Malé spoločnosti tento problém sprevádza od nepamäti. Nepáči sa nám, ako niektorí stavebníci žiadajú stále väčšie zálohy vopred. Dnes sa môžete na trhu stretnúť aj so žiadosťou o 70 percent zálohy vopred. Je to veľmi nebezpečný trend; ukazuje nezdravú ekonomiku a veľké riziko záloh.

 

V jednej z predchádzajúcich odpovedí, ste označili stavbu s programom Pohodová stavba za rýchlejšiu. Prečo by to tak malo byť?
Stavba domu je vždy závislá od financovania. Ak je dom financovaný postupne, stáva sa, že stavba čaká na uvoľnenie platby z hypotéky. Ak vás takto banka zdrží päťkrát po štrnásť dní, celková stavba sa môže predĺžiť až o dva mesiace. Pri Programe pohodová stavba takéto predĺženie nemôže nastať.

 

Ako ste prišli na nápad urobiť takúto zmenu?
Celá koncepcia nových programov vychádza z novej filozofie Ekonomických stavieb. Chceme svojím malým dielom prispieť k väčšiemu šťastiu každého nášho klienta. Jednoducho povedané, chceme šťastných klientov. Preto doteraz komplikované financovanie zjednodušujeme tak, aby bolo príjemné a pohodlné. Žiadne zbytočné cesty k prepážkam bánk, žiadne zbytočné rokovania s odhadcami banky. Jednoducho nič, čo nie je nutné. No a program Pohodová stavba je jedným z koliesok, ktoré postupne do tohto skvelého stroja pridávame.

 

Stavte na istotu a svoj nový dom zaplaťte až po jeho úplnom dokončení. S Pohodovou stavbou sa najprv stavia a až potom platí.

 

Kontakt:

Logo ES
Ekonomické stavby, s. r. o.
Pohranická 391
951 01 Štitáre
tel.: +421 37 65 59 911
fax: +421 37 65 59 913
mobil: +421 903 571 471
email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

text a foto: Ekonomické stavby

 

 

 

Pin It