Pin It

28. 6. 2017

Najvzácnejší objekt v areáli niekdajšej Bratislavskej cvernovej továrne prejde premenou. Historicky chránenú budovu Pradiarne z roku 1900 premenia na kancelárske a obchodné priestory.

pradiaren vecer2

Keď sa pred niekoľkými mesiacmi robila architektonická súťaž na prestavbu bývalej Bratislavskej cvernovej továrne, historickú Pradiareň vyčlenili pre jej hodnoty zo súťaže a investor pri jeho premene hľadal samostatné riešenie. Urobil pamiatkový prieskum. Ten preukázal, že chránený objekt možno prestavať na kancelárie a obchody.

Autormi projektu obnovy a konverzie Pradiarne a nadväzujúcej Silocentrály sú Architekti Bouda Masár. Ateliér stál za rekonštrukciami viacerých historických objektov, medzi inými aj Bratislavského hradu.

Projekt vyzdvihuje pôvodné hodnoty technickej pamiatky otvorením priestoru a priznaním industriálnych prvkov v interiéri. Viac ako štvormetrová výška podlažia umožňuje vytvorenie galériových priestorov. Subtílne originálne liatinové stĺpy umocňujú pocit veľkorysého priestoru.

pradiaren interier 02

pradiaren interier 01

Z pohľadu rekonštrukcie, najväčšou premenou prejde fasáda. Podľa informácií investora bude mať remeselný charakter podľa dokumentácie z roku 1964. V zmysle pamiatkovej obnovy nastane zmena súčasného vzhľadu okien na zelené v tvare, ktorý bol príznačný pre takzvanú tretiu stavebnú etapu objektu. V Silocentrále by mal vzniknúť priestor pre kaviareň a kongresovú sálu.

pradiaren den

pradiaren 0000 b2

pradiaren exterier 02

pradiaren exterier 03

pradiaren interier 06

text: bk

foto: YIT Slovakia

Pin It