19. 6. 2018

kastiel rusovce vizualizacia pohladu na nadvorie

Projekt rekonštrukcie kaštieľa v Rusovciach tak, ako bol nedávno predstavený verejnosti, má svojich odporcov. Slovenská komora architektov je nespokojná s kvalitou prezentovaného návrhu. Úradu vlády vyčíta, že návrhy nehľadala vo verejnej architektonickej súťaži.

Do roku 2023 by mal byť kaštieľ v Rusovciach, vrátane objektu čeľadníka a historického parku, kompletne zrekonštruovaný. Úrad vlády vyberie zhotoviteľov projektu vo výške viac ako 75 miliónov eur bez DPH vo verejnom obstarávaní.

Slovenská komora architektov už v roku 2015 upozornila otvoreným listom Úrad vlády ako generálneho investora rekonštrukcie kaštieľa v Rusovciach, aby na výber dodávateľa projektu obnovy použil osvedčenú metódu architektonickej súťaže. Úrad vlády sa rozhodol postupovať cestou obchodnej súťaže.

„Kvalita prezentovaného projektu je tak dôsledkom spôsobu jeho obstarávania. Nemáme ho s čím porovnať, iné možné riešenia nepoznáme. Architektonická súťaž návrhov hodnotená odbornou porotou je vo vyspelých kultúrach štandardným nástrojom hľadania podoby verejných investícií. Neprekvapí, že aktuálna situácia v Rusovciach je ďalším v poradí podobných zlyhaní, keď sa inštitút verejnej architektonickej súťaže nevyužil a tým pádom premrhal potenciál investície,“ skonštatoval predseda Slovenskej komory architektov Imrich Pleidel.

kastiel rusovce vizualizacia interieru saly terrena 2

Podotkol, že investície Úradu vlády do jeho reprezentačných priestorov sú investíciou do reprezentácie krajiny samotnej. „Slovenská komora architektov bude naďalej podporovať použitie súťaže návrhov, ako optimálneho nástroja na dosiahnutie najvyššej kvality tvorby prostredia a zárukou transparentnosti voči verejnosti, čerpaniu verejných financií a odborným kritériám.“

Kaštieľ bude po rozsiahlej obnove slúžiť ako reprezentatívny objekt. Ráta sa s komplexnou rekonštrukciou exteriérov a fasád. V interiéri kaštieľa sa zachovajú a obnovia všetky historické výmaľby, povrchy stien a stropov. Interiér zariadia nanovo. V priestore národnej kultúrnej pamiatky sa budú nachádzať originály obrazov a gobelínov, ktoré sú uložené v depozite Slovenského národného múzea.

kastiel rusovce vizualizacia rytierskej saly 2

text: bk
foto: Úrad vlády SR

Pin It