Zakomponovanie industriálnych stavieb do novej obytnej štvrte a zachovanie ich pôvodného historického rázu je zámer, ktorý je vítaným trendom vo vyspelej Európe. A hoci sa u nás stále častejšie stretávame s búraním tejto architektúry, objavujú sa už plány, ktoré sa snažia dať pôvodne priemyselným objektom nový význam. Takým je aj projekt Dve sýpky, ktorý sa stavia v bratislavskej mestskej časti Jarovce.

 

Dve sýpky majú ambíciu stať sa pomyselným srdcom Jaroviec a ponúknuť v tejto lokalite mestské bývanie londýnskeho typu. Ich vizuálna identita sa už na prvý pohľad líši od ostatných developerských projektov. Všetky objekty budú mať jednotný historický ráz, pričom na ich fasády sa použije 7 000 mtehál. Vo vnútrobloku vznikne námestie s fontánou, ale aj útulné uličky, prevádzky ako sú pekáreň, lekáreň, kaviareň či reštaurácia. Vstupy do bytov a schodiská s výťahmi sú otočené do námestia, obytné miestnosti, lodžie, terasy i predzáhradky zase na opačnú stranu do pokojnej obytnej zóny. Samotnému areálu dominuje zeleň. Maximum pozemku je venovaného chodcom a cyklistom, keďže všetkých 199 parkovacích miest pre domácich i návštevníkov je plánovaných v podzemí.

 

 

dve sypky jarovce design center casopis sab stavebnictvo a byvanie

 

 

Koncept areálu je v princípe jednoduchý. Charakteristickými prvkami sú budova jarovskej sýpky z roku 1958 a objekt niekdajšej koniarne, ktoré zostanú zachované. Plocha medzi nimi dá vyniknúť verejnému priestranstvu s harmonickým námestím a 11 nebytovými prevádzkami, pričom z dvoch strán ho orámujú dva nízkopodlažné obytné domy so 47 bytmi. Domov tu nájdu ľudia obľubujúci veľkometrážne bývanie, keďže rozloha 2 jednoizbových, 23 dvojizbových, 2 trojizbových a 20 štvorizbových bytov, z toho 19 mezonetov, sa pohybuje v rozpätí od 49 m2 do 213 m2. K jednotlivým bytom sú plánované buď predzáhradky, lodžie či veľkorysé terasy.

 

 

 

 

 

"Primárne sme tu plánovali vytvoriť kultúrny bod, kam by ľudia radi chodili." 

Martin Paška, zodpovedný architekt

 

 

 

 

Tím pod vedením autorizovaného architekta Ing. arch. Martina Pašku si objekt niekdajšej sýpky pozostávajúcej z dvoch vzájomne prepojených budov vytipoval zámerne s cieľom revitalizácie brownfieldu so strategickou polohou. „Vstúpili sme do rokovania s pôvodným vlastníkom pozemku a predstavili mu náš zámer obnovy budovy sýpky a po kladnej odozve neskôr i architektonické riešenie celého územia. Primárne sme tu plánovali vytvoriť kultúrny bod, kam by ľudia radi chodili,“ hovorí známy architekt, ktorý stojí za úspešnými projektmi ako sú Design factory, Refinery Gallery, Elektrárňa Piešťany a ktorý momentálne pracuje na obnove pamiatkovo chránenej Jurkovičovej teplárne.

 

 

dve sypky jarovce letecky pohlad brownfieldy na slovenku design center casopis sab stavebnictvo a byvanie

 

 

Netradičný koncept najskôr dostal pracovný názov Nová sýpka a verejnosti sa predstavil ako Design Center Jarovce. S výstavbou novej štvrte sa malo začať v roku 2016, no pôvodný majiteľ pozemku sa nakoniec z vážnych zdravotných dôvodov musel projektu vzdať. Majiteľ však pod podmienkou zachovania pôvodného zámeru projektu poskytol možnosť nájsť si nového financujúceho partnera. Túto podmienky splnila ako jediná spoločnosť Dynastion, s.r.o. a spolu s dcérskou spoločnosťou DCJ, s.r.o. sa tak stala oficiálne developerom celého projektu. Projekt Dve sýpky je jedným z tých, ktoré svedčia o tom, že aj na Slovensku už máme zmysel pre zachovanie starých objektov a v dynamickom metropolitnom prostredí dokážeme nájsť uplatnenie pre budovy, ktoré prispievajú k architektonickej diverzite. A to je jav, ktorý sa podpisuje nielen pod rozvoj nových kultúrnych centier, ale takisto pod ráz moderných slovenských miest. Či a ako sa zmenia Jarovce na nové kultúrne stredisko, ukáže čas. Ostatne, nezávisí to len od developerov a architektov, ale aj od samotných obyvateľov. 

 

Pin It