Bungalov je prízemnou modernou stavbou, ktorého základnou črtou je tesná prepojenosť bývania s okolitou prírodou. Jasná odpoveď na otázku, či spĺňajú svoju funkčnosť pri dlhodobom bývaní, neexistuje. Existujú len správne navrhnuté riešenia pre potreby každého jedného z nás.

 

stavebníctvo a byvanie alexander kovacs SN0mu2M Va0 unsplashFoto: unsplash

Bungalov predstavuje šetrnú stavbu, ktorá hneď pri svojom projekte úplne vyraďuje málo využívané priestory ako predsiene, priestranné chodby, či pivnice. K výhodám jednopodlažných domov patrí aj možnosť ich ďalšej prístavby.
Cena za pozemok úzko súvisí s cenou nehnuteľnosti. Čim väčší dom chceme postaviť, tým potrebujeme viac zastavaného pozemku. Ak však premietneme obytnú plochu domu do výšky – teda uvažujeme o poschodovom dome – tak zastavený pozemok nám môže ušetriť až polovicu pozemku. Môžeme to sledovať v mestách, kde sú pozemky drahé, preto sa tam moderné bungalovy vyskytujú len výnimočne.

 

stavebníctvo a byvanie Country House in the Suburbs 02 1150x768Foto: Alexandra Fedorova


Ďalšou nevýhodou bungalovov môže byť použitie ľahkých stavebných materiálov. Napríklad priečky domov sú najčastejšie zo sadrokartónu. Stropná konštrukcia býva zavesená na spodných trámoch má zvýšené nároky na zateplenie. Minerálna vlna môže dosahovať priemer až 50 cm. K ďalším nevýhodám patria aj vyššie náklady na strechu, ktorá zaberá väčšiu plochu ako strecha viacpodlažného domu. S určitosťou vieme povedať, že vykurovanie jednopodlažného domu s rovnakou rozlohou ako dvojpodlažného domu nie je lacnejšie. Vzhľadom k tomu, že bungalov disponuje väčšou plochou obalu stavby, vykazuje tiež vyššie tepelné straty. Pre minimalizáciu tepelných strát sa doporučuje objekt tvaru tehly. Z technickej stránky môže ísť o jednoduchšiu stavbu oproti viacpodlažnému domu, no predstavovať lacnejšiu variantu nemusí.

 

stavebníctvo a byvanieFRA0 resizeFoto: BECZAK

(Ne)komfort bývania

Jednopodlažné domy sú navrhnuté najmä pre mladé páry, ktoré majú malú rodinu s najviac jedným dieťaťom. Ide o ideálne riešenie pre tých, ktorí s obľubou trávia voľný čas spolu a nevadí im, že dom nie je priestorovo oddelený na dennú a nočnú časť. Aj keď v mnohých prípadoch je možné dennú časť situovať do jednej strany domu a druhú – nočnú časť do opačnej strany. Priestory sú napriek tomu otvorené a bezbariérové. Využitie takéhoto typu domu ocenia ľudia, ktorí majú poruchu pohybového aparátu alebo starší ľudia. Môže to byť akýsi krok dopredu, kedy premýšľame pri stavbe domu, do budúcna. Výhodou môže byť aj to, že svojou stavbou nebudete tieniť svojim susedom. Avšak budete musieť dbať na kvalitnú starostlivosť o záhradu, ktorá bude vašej stavbe konkurovať.

 

stavebníctvo a byvanie Bungalow Haus modern mit Walmdach Fertighaus SH 146 B ScanHaus MarlowFoto: hausbaudirekt

Pri vašom rozhodovaní zvážte svoj životný štýl, váš vek, zdravie, početnosť vašej rodiny a plány do budúcna. Ak sa neviete rozhodnúť, vo veľkej miere za vás môže rozhodnúť veľkosť pozemku a jeho orientácia na svetové strany. Poraďte sa o všetkých možnostiach s architektom a vyberte si typ stavby podľa vašich požiadaviek. Dôležité je, aby stavba, v ktorej strávite celý život, bola kvalitne zrealizovaná.

Text: Petra Laclavíková 

 

Prečítajte tiež: 

880 Haus D 005 C Bruno Klomfar e71423f3b3fb9a83

Pin It