Pin It

V júni minulého roka pribudla v bratislavskom Starom Meste novostavba. Hoci sa rozprestiera na ploche veľkej vyše 1 hektár, pôsobí až prekvapivo nenápadne. Dokonca si možno ani nevšimnete, že tu predtým nebola. Reč je o bytovom dome STEIN2 – stavbe, ktorá vďaka rešpektu k okolitému členeniu, materiálom a farebnosti splýva s okolím.

 

Stein2 2019 priebeh vystavby 0484

 

Novostavby by sme mohli zjednodušene rozdeliť na dva typy – tie, ktoré sa snažia vytŕčať, a tie, ktoré sa naopak snažia prispôsobiť okolitej zástavbe a sceliť tak prostredie, v ktorom sa nachádzajú. Projekt STEIN2 vznikal práve druhým spomínaným spôsobom. Podarilo sa mu zachovať industriálny odkaz územia, nadviazať na pôvodnú blokovú zástavbu Starého Mesta a súčasne ľuďom zabezpečiť vysoký štandard moderného bývania.


Nechcel som, aby bol STEIN2 prezentáciou mojej osoby či akousi exhibíciou modernej architektúry, ale aby predstavoval slušné vstúpenie do územia Starého Mesta. Aby pôsobil, ako by tam bol odjakživa,“ vysvetľuje architekt Ivan Kubík.
Bytový dom má iba 9 nadzemných podlaží a podobne ako okolité blokové stavby vytvára vnútorný dvor. Ten je ideálny predovšetkým na budovanie komunity a bezpečný pohyb detí. Napriek tomu, že sa nachádza v širšom centre mesta, je až prekvapivo tichý. Na relax sú obyvateľom k dispozícii ležadlá, na spoločné akcie zasa malý amfiteáter.

 

Pulzujúci mestský život je späť
Do okolitej zástavby projekt citlivo zapadá aj fasádou. Parter pôvodnej budovy pivovaru na Blumentálskej ulici bol obložený masívnym pieskovcovým obkladom, ktorý napriek zlému stavu spoločnosť YIT Slovakia zachránila a aktuálne tvorí časť fasády na tejto ulici.
Podarilo sa nám zachrániť aj časť zelene – stromoradie na Blumentálskej ulici. Bolo to pomerne náročné pri všetkých tých kamiónoch a domiešavačoch, ktoré na stavbu chodili. Dnes tvoria tieto stromy krásnu dominantu ulice a myslím, že aj ony prispievajú k dojmu, že tu STEIN2 vždy bol,“ dodáva projektový manažér YIT Slovakia Miroslav Drahoš.

 

Stein2 2019 priebeh vystavby 1108

 

Aby bytový komplex podporil život na ulici, ktorý do Starého Mesta patrí, ustúpil v prospech verejného priestoru. Oproti pôvodnému schválenému plánu je zastavaná plocha projektu nakoniec o 20 percent menšia. Na chodníku na Blumentálskej ulici je prerušovanou čiarou z tmavších dlaždíc naznačené, o koľko je vďaka tomu priestor pre peších širší.

 

Stein2 2019 priebeh vystavby 1119

 

STEIN2 pristupuje s rešpektom aj k industriálnej tradícii tohto miesta, odráža sa preto v celom architektonickom riešení. Nová zástavba necháva vyniknúť dominanty tejto lokality – kupolu spilky a vežu evanjelického kostola. Na priemyselnú minulosť odkazuje aj „tehličkovým“ obkladom či využitím pôvodnej rímsy.
Verím, že sa nám podarilo v okolí projektu vytvoriť pulzujúci život, ktorý si táto lokalita zaslúži,“ uzatvára projektový manažér YIT Slovakia Miroslav Drahoš.

 

Viac informácií o projekte nájdete na: www.yit.sk

 

Pin It