novy istropolis vizualizacia immocap exterier

Reprofoto: Immocap

 

Budova Domu odborov na jednom z dopravných uzlov Bratislavy sa má zmeniť na špičkovú kultúrnu inštitúciu.

 

Developer, spoločnosť Immocap, avizuje na Trnavskom mýte vybudovanie kultúrno-spoločenského centra, dvoch obytných budov, troch administratívnych budov a kongresového hotela. Súčasťou projektu sú tiež podzemné parkovacie miesta. Vyplýva to zo zámeru, ktorý developer predložil na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). 

Výstavbu plánujú začať v roku 2022

Developer v zámere avizuje vybudovanie kultúrneho stánku špičkovej kvality, ktorý má nadväzovať na históriu miesta ako bodu spoločenských aktivít a stretávania sa mešťanov. Multifunkčná hala ráta so sálou s celovou kapacitou 4 500 návštevníkov. Ďalej tiež s technologickým zázemím, s tzv. „back of house“ a kongresovým hotelom. Jedna zo stavieb má dosiahnuť výšku 116 metrov. Celkové náklady na realizáciu stavby spoločnosť Immocap pri oboch z dvoch navrhovaných variantov odhadla na asi 200 miliónov eur.

 

novy istropolis vizualizacia turisti

Reprofoto: Immocap

 

S výstavbou plánuje začať v roku 2022, predpokladaný termín ukončenia prvej fázy výstavby je rok 2025, o rok neskôr by mala byť ukončená aj druhá fáza. Na riešenie tohto územia prebehla od októbra 2018 do januára 2019 medzinárodná architektonicko-urbanistická súťaž. Z 32 oslovených ateliérov zo Slovenska i Európy napokon do užšieho výberu postúpilo sedem štúdií z Holandska, Belgicka, Dánska a Veľkej Británie. Medzinárodná porota z týchto siedmich návrhov vybrala na ďalšie rozpracovanie návrh od holandského ateliéru KCAP v spolupráci s nemeckým štúdiom Cityforster. Do druhej fázy projektu potom vstúpilo aj britské expertné štúdio Charcoalblue.

 

istropolis bratislava

istropolis bratislava

Súčasná podoba Domu odborov. 

Nové centrum nadviaže na súčasný Dom odborov

Zo zámeru predloženého na EIA ďalej vyplýva, že developer plánuje zachovať pôvodný koncept Domu odborov. „Okrem formálnych spojitostí horizontálnej a vertikálnej hmoty preberá po svojom predchodcovi aj tvaroslovie fasády, interiéru a kvalít, ktorými pôvodný Dom odborov disponuje. Využíva existujúce materiály a umelecké diela, ktoré buď reštauruje, alebo veľmi citlivo zachováva a adaptuje, dáva im novú funkciu spôsobom, ktorý si v každom aspekte ctí pôvodný genius loci a v plnej miere naň nadväzuje,“ uvádza sa v spomínanom zámere. V súčasnosti ho môže pripomienkovať aj verejnosť. Nový Istropolis patrí medzi adeptov na nové Národné kultúrne a kongresové centrum.

Súčasný Dom odborov Istropolis vznikal v rokoch 1956-1981. Autormi projektu boli Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titi. Veľká sála Istropolisu má v súčasnosti kapacitu 1 280 návštevníkov. 

Pin It