8 kontinent Lenka Petrakova

Zdroj: Archiv Lenky Petrákovej

 

Lenka Petráková pracuje pre svetoznáme štúdio Zaha Hadid Architects. Nedávno dokončila návrh stanice v tvare kvetu, ktorá by ročne mohla z oceánov odstrániť desaťtisíce ton odpadu. Teraz zaň získala významnú cenu. 

 

Ako vznikol nápad navrhnúť model plávajúcej čistiacej a výskumnej stanice pre oceány?

Projekt som začala riešiť ešte ako moju diplomovú prácu v roku 2017. Počas môjho štúdia som sa začala venovať environmentálne motivovaným témam. Najsilnejší impulz prišiel v roku 2016, keď sme pripravovali v Štúdiu Haniho Rashida na University of Applied Arts, kde som študovala, pavilón pre Bienále Architektúry v Benátkach, ktorý sa zaoberal budúcnosťou Antarktídy. Priam neskutočné zmeny prostredia, ktoré sa dejú na Antarktíde, ma motivovali viac sa zaujímať o ekologické témy.

Neskôr som chcela ako moju diplomový prácu riešiť objekt, ktorý by pomohol životnému prostrediu. Keďže som mala vždy blízko k vodnému prostrediu a silno som vnímala kritickú situáciu morského prostredia a rada beriem inšpiráciu práve z prírody – morských živočíchov a rastlín, bolo to pre mňa jasnou voľbou. 

 

8 kontinent Lenka Petrakova portret

Zdroj: Archiv Lenky Petrákovej

 

Takže ste vlastne ďalej rozvíjali tému vašej diplomovej práce aj po škole?

Áno, bolo mi ho ľúto iba schovať do zásuvky a snažila som sa ho po troškách zveľaďovať. 

Čo na tomto projekte bolo pre vás najväčšou výzvou?

Stanica bola navrhovaná ako sebestačná a práve to skĺbenie rôznych funkcií a procesov, ktoré v nej prebiehajú, bolo jedným z najkomplikovanejších. Je to o spojení všetkých elementov a vytvorení sebestačného organizmu, ktorý podporuje životné prostredie. Návrh pozostáva z existujúcich technológií a materiálov, ale je jedinečný ich spojením a vytvorením systému, kde jednotlivé časti kooperujú a len na základe ich prepojenia dokážu všetky spĺňať svoju funkciu.

 

8 kontinent Lenka Petrakova

Zdroj: Archiv Lenky Petrákovej

 

Aký objem plastového odpadu by táto stanica dokázala z oceánu odstrániť za rok?

Odhadom by navrhovaná stanica mohla ročne spracovať okolo 30-tisíc kíl odpadu. Projekt ale počíta s umiestnením staníc do mriežky po ploche Veľkej tichomorskej škvrny, a tým urýchliť prečistenie vedcami odhadovaných 79-tisíc ton odpadu.

Stanice by boli v skupinách po 13 a pohybovali by sa na základe optimalizácie zachytávania odpadu ohľadom na vodné prúdy, iba jedna z trinástich bude zakonštruovaná s ubytovaním pre vedcov a so skleníkmi na podporu komunity. Zvyšné by boli minimalizované na technológiu bariéry a zberača.

 

8 kontinent Lenka Petrakova schema

Zdroj: Archiv Lenky Petrákovej

 

Za tento projekt ste získali Grand Prix Award za architektúru a morské inovácie od nadácie Jacquesa Rougeriho. Aký význam má táto cena vo svete architektúry? 

Už roky obdivujem inovatívnosť a odvážny architektonický prístup, ktorý je čitateľný u laureátov Nadácie Jacqua Rogerie. Táto francúzska nadácia (pod záštitou monackého princa) každoročne oceňuje mladé talenty a ich projekty zamerané na riešenie environmentálnych problémov spojených s morským prostredím.

Čo konkrétne znamená jej zisk pre vás?

Nesmierne ma teší, že moja práca ôsmy kontinent získala najvyššie ocenenie – Grand Prix cenu za morskú architektúru a inovácie. Je mi cťou, že som považovaná za súčasť generácie túžiacej zvládnuť významné environmentálne výzvy a nikdy neprestať snívať o lepšom svete, ktorý môžeme spolu vytvoriť.

 

8 kontinent Lenka Petrakova

Zdroj: Archiv Lenky Petrákovej

 

Môže toto ocenenie urýchliť cestu od prototypu 8. kontinentu k jeho realizácii?

Uvidíme. Veľmi si vážim možnosti na prezentáciu toho projektu a verím, že by to mohlo pomôcť pri implementovaní niektorých nápadov, ak nie pri samotnej realizácii. 

Pôsobíte v svetoznámom štúdiu Zaha Hadid Architects, kde sa venujete netradičným formám dizajnu. Na akým ďalších projektoch ste doteraz pracovali?

Veľa pracujeme na výškových budovách, pri ktorých sa venujeme implementovaniu nových technológií, konštrukčným systémom či materiálom na zvýšenie benefitu pre životné prostredie.

Čo pre vás ako pre architektku znamená pracovať pre takéto slávne štúdio?

Tvorba ZHA je vizionárska a projekty tohto architektonického štúdia sú formálne rafinované, konštrukčne efektívne a technologicky vyspelé. Je úžasné pracovať v kancelárii, kde každý člen tímu je odhodlaný hľadať nové riešenia, prinášať nové pohľady na problematiku do diskusie, posúvať možnosti dizajnu ako ho poznáme dnes. Ja si veľmi vážim možnosť pracovať v takomto kolektíve a prispievať k objavovaniu nových architektonických foriem. 

 

8 kontinent Lenka Petrakova

Zdroj: Archiv Lenky Petrákovej

 

Ako by podľa vás mala vyzerať budúcnosť architektúry s ohľadom na životné prostredie, resp. trvalo udržateľný rozvoj?

Ja som fascinovaná vývojom nových materiálov a novými druhmi fabrikácií, ktoré nám otvárajú možnosti  tvoriť oveľa dynamickejšiu a múdrejšiu architektúru, ktorá sa vie prispôsobiť svojmu okoliu a zmenám ako je to v prírode. 

Naopak, ktorých „neduhov“ by sa v súvislosti so životným prostredím mala súčasná architektúra zbaviť?

Myslím si, že stavby by mali byť viac schopné prispôsobovať sa zmenám, či už s ohľadom na klimatické zmeny, adaptáciu na iné programové využitie či vývoj ich technologického zabezpečenia.

Pin It