KOLISKY architekti Sebo Lichy

Foto: Tomáš Manina

 

Rok 2023 je pre ateliér Architekti Šebo Lichý rokom projektu Kolísky. Po úspechu v medzinárodnej súťaži Big SEE Awards 2023 v slovinskej Ľubľane, sa s Kolískami zaradili medzi nominácie 22. ročníka ocenenia Slovenskej komory architektov – CE ZA AR 2023. Čím Kolísky oslovili autorov, obyvateľov projektu a čím odbornú porotu?

 

Od kolísky po nomináciu na CE ZA AR-a

Bytový komplex Kolísky je špecifický svojou polohou na rozhraní obytnej štvrte a tradičnej dedinskej zástavby Záhorskej Bystrice. Ide o mestské bývanie s nádychom vidieka, a práve túto myšlienku mali architekti na mysli, počas hľadania dizajnu životného priestoru, pre takmer stovku rodín. „Predstavovali sme si, ako sem prichádzame v detskom veku na prázdniny k babke na Záhorie, tešíme sa z všadeprítomnej zelene vo dvore, na balkónoch, vinúcej sa po trelážach. A na známe tváre, ktoré stretávame a s ktorými nám je dobre,“ predstavuje základný koncept architekt Tomáš Šebo. Toto všetko je na Kolískach prítomné v abstraktnej forme balkónov, kvetináčov so zeleňou, ústredného dvora s lieskami, ihriskami s grilom, lavičkami. A práve tieto motívy s abstrahovaným nádychom dedinskej atmosféry dávajú Kolískam neopakovateľný výraz a autenticitu. Kolísky sú riešené tak, ako by mali byť, podľa architektov, vyriešené všetky bytové domy – so všetkými autami schovanými pod zemou a polo-súkromným dvorom so špecifickou atmosférou a funkciou.

 

KOLISKY Architekti Sebo Lichy

Foto: Tomáš Manina

 

Zeleň a komunita na prvom mieste

Popínavá zeleň je prítomná na balkónoch a pergolách predzáhradiek. Každý balkón je vlastne vyabstrahovanou tradičnou mrežou pre popínanie – divého viniča, ruží. Každý má svoj kvetináč, svoj kúsok vidieckej záhradky s bylinkami, popínavou zeleňou, kvetmi. Celá centrálna časť vnútrobloku je architektonicky dôsledne prepracovaná a v súlade so súčasným trendom prepájania viacerých funkcií do jedného priestoru. Pre deti je tu pieskovisko s preliezačkami, rodičia si majú kam sadnúť na kus reči, teenageri zas kde zacvičiť či zahrať pingpong. Pre všetky skupiny obyvateľov je tu dostatok prírodných zdrojov tieňa, akustických bariér a prvkov na sedenie.

 

KOLISKY Architekti Sebo Lichy

Foto: Tomáš Manina

 

Zeleň má zásadný podiel aj na utužovaní susedských vzťahov. „Záhradka či záhon sú dobrou témou pre rozhovor, ale aj zdieľaním spoločnej záľuby,“ vyzdvihuje záhradný architekt Vojtěch Urban a dodáva: „Zeleň uvoľňuje stres a o manuálnej činnosti spojenej so zemou a rastlinami to platí dvojnásobne. Súčasťou Kolísok sú priestranné komunitné záhony, ktoré pre svoje fungovanie vyžadujú aktívne zapojenie sa obyvateľov, čím nabádajú k susedskej spolupráci.“

 

KOLISKY Architekti Sebo Lichy

Foto: Tomáš Manina

 

Zeleň v rezidenčnom bývaní má nezastupiteľný význam aj pre zdravý vývoj detí a sú to práve najmladší obyvatelia, kto najintenzívnejšie vníma estetické kvality priestoru, pretože sledovanie okolia je pre nich formou učenia a spoznávania sveta. Aj to viedlo developera projektu - spoločnosť ITB Developement, zrealizovať Kolísky ako prvé „kids friendly“ bývanie.

 

INFORMÁCIE O PROJEKTE

Názov projektu: Kolísky

Miesto: Záhorská Bystrica

Investor: ITB Development a.s

Autor: Architekti Šebo Lichý

Autori: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Emanuel Zatlukaj, Juraj Murín, Aleš Hradecký, Imrich Vaško, Branislav Groch

Spolupráca: Jakub Vydra, Teodor Pongo, Júlia Jackulíková

Autor urbanistického konceptu: Yashar Architects

Krajinná a záhradná architektúra: Ing. Vojtěch Urban

Štúdia a projekt: 2016 - 2019

Realizácia: 2019 - 2020

 

KOLISKY Architekti Sebo Lichy

Foto: Tomáš Manina

 

 

Opis:

4 samostatné bytové bloky

98 dvojizbových až päťizbových bytov

160 parkovacích miest v podzemnej garáži

18 vonkajších parkovacích miest

Pin It