Pin It

 

4.1.2013

 

V newyorskom Brooklyne odštartovala výstavba 32-podlažnej rezidenčnej veže B2, ktorá je súčasťou developerského projektu Atlantic Yards. Budovu navrhla manhattanská kancelária SHoP Architects.

 

Shop B2 01Na prvom slávnostnom výkope vystavila developerská spoločnosť Forest City Ratner jeden z 930 stavebnicových modulov, pomocou ktorých sa vystavia rezidenčná veža. Tieto prefabrikované časti budú tvoriť viac ako 60 percent budovy a vyrobia ich mimo staveniska. Hotové sa dovezú priamo na stavbu v Brooklyn Naval Yard.

 

Dostupné bývanie pre Newyorčanov
B2 je prvá z troch plánovaných rezidenčných veží, ktoré majú vzniknúť v bezprostrednej blízkosti Barclays Center. Tento komplex ponúka New Yorku od septembra 2012 športovú a hudobnú arénu s približne 19-tisíc sedadlami. Tri rezidenčné veže poskytnú spolu 1500 bytov, z ktorých viac ako polovica predstavuje dostupné bývanie. 363 apartmánov veže B2 má byť pripravených na nasťahovanie už v lete 2014. Za developerským počinom Atlantic Yards sa však skrýva aj veľká kritika miestnych obyvateľov, ktorí obvinili aktérov projektu z netransparentného konania.

 

Shop B2 02Ďalší rekordéri
Podľa portálu Designboom môže prvenstvo veže B2 ľahko vyfúknuť mrakodrap Sky City v čínskom meste Changsha, ktorý bude so svojimi 220 podlažiami a výškou 838 metrov najvyšším vežiakom sveta. Jeho výstavba má odštartovať o mesiac a zhotoviteľ, firma Broad Sustainable Building, sľubuje, že skelet - takisto vytvorený stavebnicovým systémom - vyrastie za rekordných 90 dní. V samotnom New Yorku sa však očakáva ďalší vertikálny rekord. Na Park Avenue by mal vzniknúť 425-metrový mrakodrap, ktorý bude, ak sa projekt zrealizuje, najvyššou rezidenčnou vežou v Spojených štátoch.

 

Shop B2 03

 

Shop B2 04

 

pripravila: Anna Salvová podľa Designboom
foto: SHoP Architects

 

 

 

Pin It