pexels kindel media 9875415 2

Spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar je jeden z najvýznamnejších európskych výrobcov termických slnečných kolektorov s dlhou tradíciou, ktorá sa datuje od jej založenia v roku 1992. Už v dobe vzniku stavala na viac ako 20 ročných vývojových a výrobných skúsenostiach svojich zakladateľov, hliníkarenského podniku ZSNP a.s. Žiar nad Hronom a thermo|solar Energietechnik Regensburg, vtedy jedného z najväčších výrobcov slnečných kolektorov v Nemecku.

Dobrý deň. Môžete sa nám predstaviť?

Moje meno je Alfréd Gottas a som riaditeľom spoločnosti Thermo Solar Žiar, ktorá patrí v súčasnosti do skupiny Hargassner Holding, jednou z najväčších výrobcov v oblasti obnoviteľných zdrojov v Európe.

 DSC 0626

Čo Vaša firma ponúka?  

Naša spoločnosť ponúka viac produktov, no najvýznamnejšie sú slnečné kolektory. Slnečné termické kolektory môžeme v princípe využiť za ohrev teplej vody, na prikurovanie v prípade nízkoenergetického domu alebo podlahového vykurovania a ohrev bazénov a v priemyselnej sfére na akýkoľvek ohrev teplej vody alebo iného médiá, ktoré potrebujeme zohriať. V priemysle je to napr. od aquaparkov, cez mliekárne, textilné fabriky, prosto kdekoľvek, kde je potrebné nejaké množstvo tepla. Ďalšou líniou našej produkcie je výroba tepelných čerpadiel. Máme vlastný systém tepelných čerpadiel, ktorý spolupracuje s kolektormi a v súčasnosti je v patentovom konaní. Ďalší zásadný sortiment, ktorý máme, sú konštrukcie pre fotovoltiku. V súčasnosti sme jeden z najväčších slovenských výrobcov konštrukcií pre fotovoltiku. Nepôsobíme ako dodávateľ kompletných solárnych fotovoltaických systémov, ale sme schopní dodať aj akékoľvek atypické riešenie, čo sa týka konštrukcie pre fotovoltiku a v rámci firmy máme strojárenskú výrobu komponentov pre našich partnerov a iných zákazníkov z hliníka, mede a ocele.

Dajú sa tieto výrobky nainštalovať do všetkých domácností?

Čo sa týka rodinných domov nie je problém. Dnešné kolektory pri rozumnom návrhu systému sú schopné zabezpečiť teplú vodu 7 až 8 mesiacov do roka bez potreby ďalšieho paliva. Samozrejme, pokiaľ nám týždeň v lete prší, vtedy je treba pomôcť, či už s drevom alebo plynom. Pri bytových domoch je to trošku komplikovanejšie, závisí od toho, aký je vzťah konkrétneho bytového domu s dodávateľom tepla. Dá sa nájsť cesta, len bohužiaľ mnohí dodávatelia teplavytvárajú mierne obštrukcie pri inštalácii týchto systémov na bytových domoch. Bytový dom jeden z najvďačnejších spotrebiteľov teplej vody vyrobenej kolektormi kvôli tomu, že na rozdiel od rodinného domu, v bytovom dome ľudia robia na smeny alebo sú ženy doma na materskej, čiže voda sa priebežne spotrebúva a dobíja sa zásobník teplou vodou a energiou získanou zo slnka. Na rodinnom dome nie je problém získať zo slnečného termického kolektora viac ako 500 kWh z 1 m2 za rok.

A čo si myslíte všeobecne o tejto energetickej kríze v porovnaní s tým, ako môžeme takýmito výrobkami ušetriť na energii alebo ako nám môžu pomôcť v rámci bývania?

Jednoznačne, sú tieto produkty stále populárnejšie, naozaj vidíme enormný nárast predaja, či už celoeurópsky alebo aj na Slovensku. Slovensko sa z tohto nevyníma, naozaj sa výrazne zvyšuje predaj aj u nás. Naše výrobky poskytujú istým spôsobom bezpečnosť pre konečného zákazníka. Ako som hovoril 7 až 8 mesiacov do roka sme schopní vyrábať teplú vodu zo slnka. Naše kolektory majú záruku 12 rokov a minimálnu životnosť 40 rokov. Čiže je to generačný výrobok. Z hľadiska energetickej krízy, ide o to, s akými faktormi sa stretávame. Niektoré sú objektívne – to, čo sa stalo na Ukrajine a tak ďalej. Niektoré faktory, na rovinu, sme si spôsobili sami. Nemôžeme zatvárať elektrárne uhoľné, zatvárať elektrárne atómové, budovať rozvoj elektromobility, znižovať spotrebu uhlia... Ide o to, že energetický mix v Európe sa podľa môjho názoru neplánuje v súčasnosti úplne ideálne. Očakávania politikov a realita, ktorú vidíme, sa začínajú dosť značným spôsobom rozchádzať.

Máte prichystané novinky na tento rok?

Zásadnou novinkou je, že sme členom Hargassner Holding, čiže máme k dispozícii kompletný sortiment kotlov na drevo v akejkoľvek forme či je kusové drevo, biomasa, pelety, štiepka vo výkonoch od 6 kW do 2,5 MW. Máme jeden z najinteligentnejších výrobkov v tejto brandži v Európe. Všetky produkty sú SMART, čo znamená: mám doma kotol a peletky, idem z roboty a cez mobil zapnem kotlov a prídem domov je vykúrené a nahriata teplá voda, teda pokiaľ ju už predtým nezohriali slnečné kolektoryZ hľadiska rozsahu sortimentu – pre menší rodinný dom postačuje aj kotol s výkonom 6 kW a na druhej strane kotol s výkonom 2,5 MW je vhodný pre veľkú firemnúkotolňa, s tým, že je možné vytvoriť kaskádu kotlov do výkonu 10 MW, čo stačí aj pre menšie mesto.DSC 0618

Titulná fotka: pexels.com
Fotky v článku: redakcia
Pin It