Ked rastliny prinasaju pokoj a stastie 02Zelený tím – aj tak sa dá označiť dvojica mladých ľudí, ktorí menej skúseným pestovateľom radia, ako zachrániť ich interiérovú zeleň, ktorej sa nedarí. Z voľnočasovej aktivity sa postupne stalo ich živobytie a aj vďaka nim môžu váš interiér zdobiť rastliny, ktoré ste predtým mohli vidieť len v botanických záhradách.

 

Živé rastliny pôsobia upokojujúco a zlepšujú kvalitu ovzdušia v interiéri. Podľa jednej harvardskej štúdie práca v takomto zelenom prostredí dokonca znižuje úmrtnosť až o 12 percent. Máte pocit, že ľudia sa rastlinkami obklopujú v tejto dobe častejšie?

Jednoznačne áno. Ľudia si začali viac uvedomovať benefity, ktoré rastliny prinášajú. Prítomnosť rastlín v interiéri pozitívne ovplyvňuje psychiku, zvyšuje efektívnosť práce a v neposlednom rade aj prispieva k čistejšiemu ovzdušiu. Okrem toho sa z rastlín v poslednom čase stali aj dizajnové doplnky interiérov. Keďže existuje nespočetne veľa rôznych druhov rastlín, z ktorých mnoho nie je len zelených, ale hrajú rôznymi farbami a tiež majú rôzne zaujímavé tvary, oživia každý interiér. Mnoho ľudí berie starostlivosť o rastliny ako hobby, relaxuje pri nej.

 

Dá sa o niektorých druhoch rastlín povedať, že zažívajú svoju renesanciu?

Áno, mnohé druhy rastlín, ktoré si mladšie generácie pamätajú z bytov svojich starých rodičov, sa teraz opäť dostávajú do popredia. Obľube sa tešia najmä nenáročné a odolné svokrine jazyky, monstera, zamiokulkas alebo potosovec, známy tiež pod ľudovým pomenovaním Divý Janko. Tiež sa opäť do módy vrátilo vešanie rastlín do pletených makramé držiakov na rastliny.

 

Ako vznikol projekt Plantizia a čo je jeho cieľom?

Pôvodne Plantizia vznikla len ako voľnočasové hobby. Na našom instagramovom profile sme publikovali fotografie našich rastlín, svoje skúsenosti s ich pestovaním a tiež rôzne zaujímavosti z rastlinnej ríše. Postupne sme sa od tradičných rastlín dostali až k rôznym netradičným a raritným druhom. Zaujímali nás mnohé rastliny, ktoré sa v súčasnosti dali vidieť len v botanických záhradách. Teraz nás veľmi teší, že viaceré z nich môžeme ponúkať v našom obchode. Podnikanie pôvodne vôbec nebol náš cieľ, skôr sme chceli rozšíriť myšlienku o tom, že je dôležité mať doma alebo v kancelárii zeleň, a tiež pomôcť ľuďom s tým, ako sa o rastliny správne starať. Po čase sa ľudia začali pýtať, či im nepredáme odrezky z našich rastlín alebo dokonca celé rastlinky, ktoré sa u nás nedali bežne zohnať. Začali sme teda navštevovať rôzne predajné eventy, kde za nami ľudia mohli prísť nielen po rastlinku, ale aj po radu. Postupne sa nám objednávky kopili a ľudia sa čoraz častejšie pýtali, či máme e-shop. Teraz to už budú tri roky, odkedy sme si vytvorili našu webovú stránku s e-shopom, ktorý funguje dodnes. Pred rokom sme otvorili aj kamennú predajňu s názvom Prírodno na rohu Štúrovej a Jesenského ulice v Bratislave. Stále nám veľmi záleží na šírení informácií a pomoci ľuďom. Z nášho obchodu ľudia odchádzajú nielen s rastlinkou, ale aj s oboznámením sa o správnej starostlivosti. Ak majú akékoľvek ďalšie otázky, môžu nám napísať na Instagrame, Facebooku či poslať e-mail a radi im poradíme.

 

Názov Plantizia je spojením anglického slova plant (rastlina) a talianske holetizia (radosť, šťastie). Kedy ste si uvedomili, že vás rastliny robia šťastnými?

Podvedome sme to asi cítili vždy, keďže domovy oboch našich rodín zdobili rastliny. Najviac sme si to uvedomili, keď sme boli ubytovaní niekde, kde nebola v izbe žiadna rastlina a celý priestor pôsobil akosi menej útulne.

 

Venujete sa tomuto projektu na plný úväzok alebo máte aj svoje vlastné zamestnania?

Zozačiatku sme obaja študovali, mali aj prácu a Plantizii sme sa venovali vo voľnom čase. Povinnosti sa nám však kopili a projekt sme chceli ďalej rozvíjať, keďže oboch nás to veľmi baví, tak sme sa rozhodli pracovne sa mu venovať naplno.

E: Matúš už síce vysokú školu dokončil, mňa však ešte po úspešnom ukončení bakalárskeho štúdia čakajú dva roky magisterského štúdia. Dištančná výučba mi veľmi vyhovuje, keďže si viem vďaka nej ľahšie zladiť školské a pracovné povinnosti.

M: Vyskúšal som popri vlastnom biznise aj prácu v korporácii, no postupne sa to už nedalo časovo zladiť. Rozhodnutie bolo teda jasné a venujem sa už len našej firme.

 

Darí sa vám v týchto časoch, keď naše fungovanie do veľkej miery ovplyvňuje koronavírus?

Našťastie sme my aj naši blízki zdraví a to je hlavné. Skoro všetok voľný čas teraz trávime prechádzkami v prírode. V našom obchode vďaka našej základni sledovateľov a verných zákazníkov tieto časy zvládame dobre. Už od prvej vlny koronavírusu, keď museli byť prevádzky zavreté, nás podporovali objednávkami či zdieľaním, aby sa o nás dozvedelo viac ľudí. Vďaka iniciatíve zdieľania #malynakupvelkapomoc sa viac dostali do povedomia práve malé podniky, ktoré boli najviac zasiahnuté opatreniami. Aby ľudia nemuseli chodiť za nami do mesta, spustili sme bezplatné doručenie v rámci Bratislavy a okrem bežného posielania poštou sme robili aj pravidelné rozvozy do väčších miest na západnom a strednom Slovensku. Okrem nákupov nás naši zákazníci potešili aj milými darčekmi, dostali sme rúška s rastlinným motívom, dezinfekcie či domáci zázvorový sirup. Za všetku podporu v týchto časoch sme nesmierne vďační. Snažíme sa pre našich fanúšikov prinášať zaujímavé informácie o rastlinách, aby sa mohli dozvedieť niečo nové a odľahčili si tak myseľ od mnohých ťažkých tém, ktoré teraz zmietajú spoločnosť. Prípadne im dávame aj tipy na využitie voľného času, napríklad na výrobu rastlinného terária. Všetko potrebné sme pripravili do setu, ktorý doručíme, a zákazník si už podľa priloženého návodu pripraví svoj malý rastlinný svet v skle.

 

Ktoré druhy rastlín by ste odporúčali úplným amatérom? A, naopak, nájdeme u vás rastliny, ktoré sú pre pestovateľov akousi „vysokou školou“? Obracajú sa na vás ľudia často s prosbami o rady, čo sa týka pestovania rastlín?

Medzi najmenej náročné rastliny patria riasogule, ktoré sa pestujú vo vode, ktorú im stačí vymieňať raz za dva týždne. Z rastlín, ktoré sú vhodné pre pestovateľov začiatočníkov, ponúkame napríklad Monsteru adansonii, Ficus lyrata, Monsteru deliciosa, zamiokulkas, potosovec, scindapsus, svokrine jazyky alebo rôzne druhy aglaoném. Pre skúsených pestovateľov máme v ponuke napríklad kalatey, ktoré síce potrebujú menej svetla, no vyššiu vlhkosť. Mnohých pestovateľov potrápi aj starček, latinsky Senecio, ktorý potrebuje naozaj veľa svetla a je náchylný na preliatie. Jednou z našich posledných noviniek sú živé kamene, ktoré majú úplne obrátený životný cyklus ako väčšina rastlín, napríklad kvitnú na jeseň, takže treba dať pozor, ako ich v danom ročnom období zalievame. Každodenne dostávame desiatky správ s prosbami o rady, čo sa týka pestovania či o pomoc pri identifikovaní rastlín, ktoré ľudia doma majú a nedarí sa im. Často sa opakujúce otázky sa snažíme vždy spracovať do série príbehov alebo príspevku na našom Instagrame či Facebooku. Mnohokrát sa nám ľudia ozvú, že po čase sa ich rastlinke vďaka našim tipom začalo dariť a rozrastá sa. Takéto správy nás vždy veľmi potešia.

 

Ked rastliny prinasaju pokoj a stastie 01

 

Nedávno ste sa sťahovali. V akej fáze je vaše bývanie teraz? Našli by sme u vás ešte nejaké nerozbalené škatule?

Už sme sa kompletne presťahovali a zabývali v novom. Všetky škatule sme už rozbalili, no pri triedení našich vecí sme zistili, že veľa z nich nebudeme pravidelne používať. Mnohé sme vyradili úplne, ale k niektorým sa ešte viaže citová väzba, takže poputovali naspäť do škatule a čakajú odložené v skrini na čas, keď nám budú opäť prinášať úžitok.

 

V akom štýle sa nesie vaše nové bývanie? Máte v ňom už teraz svoj obľúbený kútik?

Náš byt si nás získal veľkými oknami situovanými na východ aj západ, keďže sme chceli, aby bol čo najviac presvetlený. Prevažuje v ňom biela farba a drevené podlahy, ktoré sa tiahnu naprieč celým bytom. V spálni sme zvolili neutrálne prírodné farby a v obývačke zas akcenty horčicovej a modrej doplnené o biele a čierne doplnky. Pôvodne sme interiér dizajnovali minimalisticky a v škandinávskom štýle, no v poslednom čase sa nám zapáčil aj bohémsky štýl, takže postupne pridávame doplnky vo forme rôznych košíkov či farebných kvetináčov.

E: Najradšej mám našu obývačku. Máme výhľad na kopce a pri dobrej viditeľnosti dokonca v diaľke vidíme aj rakúske Alpy. Poobedné slnko obývačku vždy sfarbí do odtieňov žltej, oranžovej či ružovej. Rada v tejto izbe pracujem a tiež oddychujem na mäkkom gauči.

M: Ja som si obľúbil tráviť čas v spálni. Na nočnom stolíku pri posteli mám veľkú palmu areku, ktorá v izbe vzbudzuje pocit takmer ako v botanickej záhrade. Večer vytvára na stenách pekné tiene v podobe listov. Každú izbu sme však zariadili tak, aby sa nám páčila, takže obľúbených miest je veľa.

 

Viete spočítať, koľko kvetov by sme našli u vás doma? Máte aj nejakú rastlinku, ktorá je vašou srdcovkou, prípadne sa k nej viaže zaujímavý príbeh?

Už sme naše rastlinky prestali počítať, ale jednoznačne je ich veľa, vyše 150. Napríklad z potosovcov máme aj viac kúskov z rovnakého druhu, keďže vyzerajú pekne, keď vytvárajú hustý záves z poličky. Medzi našich obľúbencov patria prvé riasoguľôčky, ktoré sme kedy mali, a avokádo vypestované z kôstky, ktorého životnú cestu sme zdokumentovali na našom blogu. Rastlinka už má vyše metra a pol.

E: Moja obľúbená je aj ružová aglaonema, ktorú sme vypestovali z malého odrezku, ktorý mi Matúš doniesol zo zahraničia.

M: Ja mám rád moju monsteru, ktorá k nám prišla len s pár listami a teraz už nám obom, takpovediac, prerastá cez hlavu.

 

Okrem týchto „zelených domácich miláčikov“ máte doma aj dve krásne mačky. Ide to vôbec dokopy – mačky a kvety?

Na začiatku naše mačky a rastliny dokopy vôbec nešli. Zvedavé mačiatka zaujímala každá rastlina a tiež rady chodili na poličky medzi rastlinami. Pri svojich naháňačkách viackrát nejakú rastlinu zhodili, všetky to našťastie prežili bez ujmy. Veľakrát sa nás ľudia pýtajú, ako sme ich naučili, aby nechodili ochutnávať rastliny. Bohužiaľ im však nevieme pomôcť, keďže naši kocúrikovia nikdy nemali chuť obhrýzať naše rastliny. Rady si však pochutia na mačacej tráve, ktorú majú skoro stále pri miskách. Jediné z našich rastliniek, ktoré ich doteraz nesmierne zaujímajú, sú tilandsie. Napriek tomu, že ich máme úmyselne vyložené na vyšších poličkách, nájdu si k nim cestu a hrajú sa s nimi. Jeden z našich kocúrov nám ich dokonca pár krát v noci hrdo priniesol do postele ako svoj úlovok.

 

Ked rastliny prinasaju pokoj a stastie 03

 

Aké knihy by sme u vás momentálne našli na nočnom stolíku?

Poslednú knihu, ktorú máme rozčítanú, je nové vydanie knihy Dva hrby ťavy od fyzika Martina Mojžiša. Vo svojej sérii kníh pochopiteľne a zábavne vysvetľuje rôzne javy zo sveta vedy. Je to náš obľúbený autor, radi si jeho knihy čítame spoločne a potom sa o nových poznatkoch rozprávame.

E: Inak sa náš vkus na knihy rozchádza, ja mám rada rôzne fantasy knihy, Matúš zase príbehy podložené skutočnými udalosťami.

 

Cestovanie – hlavne do zahraničia – je posledné mesiace síce obmedzené, ale patrí k vašim koníčkom? Predstavujem si, že vaše prvé kroky v novom meste vedú vždy do botanickej záhrady...

Cestovanie patrí medzi naše spoločné záľuby. Radi sme spoznávali nové mestá, ale ešte častejšie naše kroky viedli do prírody, či už do hôr, k jazerám, alebo do rôznych jaskýň. Tento rok sme si zaobstarali veľké auto, ktoré počas týždňa využívame na vozenie tovaru a cez víkendy ním jazdíme na výlety. Do zadnej časti sme si vyrobili matrace na mieru, a tak ho využívame aj na spanie na výletoch. V aktuálnej situácii to bolo aj veľké plus, keďže sme nemuseli navštíviť hotel s množstvom hostí. S autom sme trávili noci v srdci prírody, pozorovali hviezdnu oblohu. Dni sme využili na dlhé prechádzky či túry v lese. Pri návšteve nových miest radi spoznávame lokálne botanické záhrady. Náš obľúbený je skleník v Ledniciach, do ktorého sa pravidelne vraciame. Radi pozorujeme rastliny, ako sa zmenili medzi našimi návštevami. Tento rok sme mali naplánovanú návštevu botanických záhrad v Berlíne, Londýne a Edinburghu, no tieto plány sme odsunuli na neurčito a zatiaľ si musíme vystačiť s našou vlastnou zelenou oázou.

 

 

Pin It