Sample ImageMalý pozemok pravidelného tvaru a zvedavé oči susedov, to je problematická situácia, s ktorou sa pri mestských záhradách stretávame veľmi často. Inšpirácou pri riešení záhrady s  dispozíciou, ktorá je taká typická najmä pre záhrady pri domoch v radovej zástavbe vám môže byť návšteva v slnečnej Kalifornii.

 

Dramatická topografia charakteristická pre San Francisco udáva charakter aj tejto záhrady. Priestoru nie je nazvyš, takže ním architekti v žiadnom prípade nemrhali a snažili sa prakticky využiť každý kúsok. Záhrada je koncipovaná s prioritnou obytno-okrasnou funkciou a je rozdelená do dvoch základných celkov. Prvý prakticky naväzuje na dom a je teda rozšírením obytného priestoru, tu je umiestnené aj posedenie a majitelia ho využívajú na relax s rodinou a priateľmi. Druhá časť je venovaná deťom, jej zatrávnený povrch je ako stvorený pre ich hry.
Opticky a fyzicky zároveň rozčleňujú záhradu oceľové boxy. V podstate tvoria tradičný prvok záhrad vo svahu – oporný múrik, ale v netrdičnej podobe. Oceľové panely obklopujú existujúce kamenné múry z polovice minulého storočia a nechávajú vyniknúť harmónii kontrastov použitých materiálov. Zároveň slúžia ako podporná konštrukcia aj kvetináče. Tieto boxy definujú líniu celého pozemku, tiahnu sa po obvode a prenikajú až do okolitého dreveného plotu.
Vodný kanálik definuje priestor medzi betónovými schodmi, štrkom a oceľovými boxami, zároveň usmerňuje tok vody pozemkom – zvýrazňujúc svahovitú povahu záhrady.
Celá záhrada je obkolesená stupňovitým dreveným plotom. Jeho línie zmäkčuje vegetácia vo forme okrasných krov a popínaviek, ktoré sú vysadené v periférnych častiach pozemku.

Sample ImageSample ImageSample ImageSurfacedesign, Inc.
Spoločnosť Surfacedesign, Inc. bola založení v roku 2001 v San Franciscu a poskytuje širokú škálu služieb z oblasti záhradnej a krajinnej architektúry, včítane urbanistického dizajnu a plánovania. V rôznom rozsahu sa angažuje v projektoch miestneho i medzinárodného merítka. Ako sami hovoria, ich návrhy sú silno prepojené s ľuďmi a prírodou danej lokality. Zároveň sú vytvárané s vášňou pre dokonalý detail a udržateľnosť.
Vedúcimi postavami ateliéru sú James A. Lord, Roderick Wyllie a Geoff di Girolamo, okrem nich spoločnosť zamestnáva talentovaných ľudí z oblasti záhradnej architektúry, plánovania a architektonického dizajnu. Umelecká hodnota a trvanlivosť ich práce je výsledkom konceptuálneho dizajnu, zručnosti v práci s materiálmi i v pestovaní rastlín, a jasnými skúsenosťami s vedením projektov a stavieb.
Za záhradu Erman Residence dostal ateliér v roku 2007 prestížnu cenu od Americkej Spoločnosti Krajinnej Architektúry (ASLA) v kategórii súkromných záhrad.

TEXT Jana Zajasenská
FOTO Marion Brenner

Pin It