Pin It

 

7 must have modernej záhrady

Heslo nasledujúcej letnej sezóny bude znieť: Neseďte doma! Ak sa vám žiada investovať do exteriéru vášho domu a vytvoriť z neho skutočné outdoorové bývanie, určite by ste nemali obísť nasledujúce tipy.

 

1/ Vertikálne kompozície

Záhrada v meste, dokonca ani na veľmi obmedzenom priestore vôbec nemusí byť problémom. Súčasným trendom sú totiž porasty a kvetinové aranžmány rastúce do výšky, prípadne voľne padajúce zhora, trebárs z priznaných trámov záhradných prístreškov alebo zo steny. Svoju vertikálnu zelenú džungľu ľahko vytvoríte pomocou rebríkov s dostatočne širokými stupienkami či z kvetináčov upevnených na stenu alebo visiacich zo stropu.

 

7 must have modernej zahrady

Extravagantná sedačka Las Palmas z masívneho umelého ratanu, predáva Teak & Garden

 

2/ Prútený nábytok

Top trendom v sortimente záhradného mobiliára zostáva naďalej nábytok z umelého ratanu, ktorý sa vďaka svojej dizajnovej pestrosti a dokonalej pohodlnosti stále teší mimoriadnej obľube. „Na slovenskom trhu pôsobíme už takmer dve dekády a nami ponúkaný sortiment sa snažíme takpovediac ušiť na mieru našim zákazníkom. Sledujeme najnovšie svetové trendy a pravidelne zaraďujeme do nášho pestrého sortimentu rôzne novinky. Najväčšej popularite sa však každoročne tešia tradičné nadčasové modely zamerané na pohodlie a dokonalý relax,“ sumarizuje Ivana Bázliková zo spoločnosti Teak and Garden.

 

Ako predĺžiť životnosť exteriérového nábytku?
„Ak vám záleží na ekológii a úspore, jednoznačne sa treba poobzerať po kvalitnejšom a štýlovo nadčasovom nábytku. Mobiliár odporúčame najmä v zime chrániť zakrývacími plachtami. Takýmto spôsobom môžeme zásadne predĺžiť jeho životnosť. Ďalším plusom je, že ratanový nábytok sa dnes vyrába prevažne z plne recyklovateľných materiálov,“ odporúča Ivana Bázliková.

 

7 must have modernej zahrady

Elegantná a pohodlná jedálenská súprava Siena White na záhradné stolovanie, predáva Teak & Garden

 

3/ Outdoorová jedáleň

Život sa čoraz viac presúva z interiéru do exteriéru. Stolovanie „al fresco“, teda na čerstvom vzduchu, nie je ničím výnimočným už ani v našich zemepisných šírkach. Dáva raňajkám, obedu či večeri úplne inú atmosféru. Psychológovia navyše tvrdia, že stolovanie vonku je zdravšie, pretože sa pri ňom cítime pokojnejší. Keď sme v strese, vôbec nevenujeme pozornosť tomu, čo jeme. Naopak, jedlo na vzduchu si dokážeme lepšie vychutnať, za čo sa nám telo, samozrejme, odvďačí aj lepším trávením. Bonusom je aj prísun vitamínu D, ktorý má svoju nenahraditeľnú úlohu v boji proti depresii. Ak nemáte priestor pre outdoorovú sedaciu súpravu aj samostatné miesto na stolovanie, najlepšie urobíte, keď zvolíte súpravu s pohodlnými kreslami vo výške stoličiek. Takto budete môcť na terase obedovať aj oddychovať.

 

7 must have modernej zahrady

Kolekcia s veselým názvom Oh, it rains!, ktorá na trh prináša outdoorové sedacie kúsky so sklápacím operadlom, vznikla v spolupráci dizajnéra Philippeho Starcka a talianskej značky B&B Italia.

 

4/ Hravý mobiliár

Na jednej strane sa výrobcovia záhradného nábytku sústreďujú na funkčnosť, ktorá je v náročných podmienkach premenlivého počasia kľúčová, to však neznamená, že mobiliár nemôže mať vtip. Modulárne zostavy, hojdacie kúsky či nápadité taburety dajú vašej súkromnej zelenej oáze nádych hravosti. Dizajnéri sa v súčasnosti nebránia ani výraznej farebnosti, rozličným ornamentom či folklórnym prvkom.

 

7 must have modernej zahrady

 

5/ Zelená strecha

Nielen okolie domu môže byť zelené. Vegetácia na strechách je stále populárnejším, i keď stále nedoceneným trendom. Je totiž odpoveďou na klimatické zmeny a rastúce aglomerácie, ktoré vedú k preplneným a prehriatym veľkomestám a následne aj k vzniku povodňových katastrof, keďže mestá nedokážu vhodne narábať a hospodáriť s dažďovou vodou. Zelené vegetačné strechy dokážu tieto problémy riešiť pri relatívne nízkych nákladoch – predstavujú prirodzenú ochranu pred povodňami, zlepšujú klímu budov a neposlednom rade aj ovzdušie okolo nich. Nehovoriac o tom, že v zastavanom území pôsobia veľmi príjemne a v prípade, že sú realizované ako pochôdzne, prinášajú používateľom ďalší zelený priestor na trávenie voľného času.

 

Koľko zrážok zadrží zelená strecha?

Vegetačné strechy absorbujú dažďové zrážky a malú časť prebytočnej vody nechajú s oneskorením odtiecť do kanalizácie. Vegetačná strecha udrží podľa typu ozelenenia a skladby vegetačného súvrstvia asi 40 – 99 percent objemu ročných zrážok. Napríklad jeden meter štvorcový retenčnej strechy typu Meander 60 môže zadržať až 53 litrov dažďových zrážok. Veľká časť z toho sa odparí a zlepšuje sa tak vlhkosť ovzdušia, ktoré sa tým zároveň ochladzuje. Pomocou počítačovej simulácie (RWS) sa zistilo, že veľkoplošné vegetačné extenzívne ozelenenie s plochou asi päť hektárov je za rok schopné zadržať 22 tisíc m³ dažďových zrážok.

Jan Bachman, zástupca Optigrün international AG pre SR a ČR

 

7 must have modernej zahrady

 

6/ Terasa s ľahkou údržbou

Kto by nechcel mať doma terasu z dreva? Pre vysoké náklady a náročnú údržbu sa však mnohí tohto sna rýchlo vzdávajú. Alternatívnym riešením môže byť terasa z ekologických kompozitných materiálov, ktoré obsahujú drevo a polyméry. Vďaka tomu si pochôdzna plocha zachováva drevený vzhľad, no zároveň eliminuje jeho problémy ako nižšia odolnosť voči vlhkosti, UV žiareniu či drevokazným škodcom.

 

Ideálny stavebný materiál
Drážková terasa Star od spoločnosti WPC – Woodplastic je vyrobená pomocou unikátnej americkej laserovej technológie Strandex. Dosky sú extrudované zo zmesi starostlivo vybranej drevitej múčky, obohatenej o panenský polymér rovnakého typu, aký sa používa aj v zdravotníctve. WoodPlastic® je stavebný materiál, s ktorým možno pracovať podobne ako s drevom. Lišty sa navyše po zahriatí dajú tvarovať, čo je ideálne predovšetkým pri bazénoch a okolo schodov. Plnoprofilové dosky majú špeciálny protišmykový povrch a nemenia svoj tvar. Minimálne nasiakavý materiál dlhodobo odoláva všetkým rozmarom počasia a je rezistentný voči bazénovej chémii i slanej vode.

 

7 must have modernej zahrady

 

7 must have modernej zahrady 08

Po stranách pergoly Artosi možno integrovať screenové rolety, ktoré zabránia prieniku slnečných lúčov aj z bočných strán a v neposlednom rade vytvoria protivetrovú clonu. Komfort zaručuje ovládanie strešných lamiel, ako aj screenových roliet diaľkovým ovládačom.

 

7/ Bioklimatická pergola

Jedným zo silných trendov, ktorý súvisí s únikom z interiéru a intenzívnym presunom rodinného života na čerstvý vzduch, sú bioklimatické hliníkové pergoly. Zaručujú celoročný komfort na terase – v lete najmä vďaka natáčacím lamelám v streche pergoly, ktoré chránia tienený priestor pred slnkom a zároveň umožňujú jeho prevetrávanie, v zimnom období pomocou infražiaričov. Oproti dreveným pergolám majú komfortnejšie využitie bez nutnosti pravidelných náterov.

 

Ako sa chrániť pred slnkom?
V lete minulého roka sme na trh uviedli vlastnú bioklimatickú pergolu Artosi. Hlavné časti tejto pergoly sa vyrábajú z hliníkových extrudovaných profilov. Spojovacie diely z pozinkovaného materiálu sú navyše ošetrené lakom proti korózii a všetky skrutky sú zhotovené z antikora. Jednou z mnohých predností pergoly je možnosť rozdelenia strechy na viac nezávislých sekcií, ktoré sa ovládajú individuálne podľa pozície slnečných lúčov. Takto si možno na terase pod pergolou vytvoriť príjemný tieň v ktorejkoľvek časti dňa, kdekoľvek na oblohe sa slnko nachádza.

Aneta Paroulková, špecialistka marketingu Isotra

Pin It