zivy plot

Ilustračná snímka: Shutterstock

 

Živý plot je obľúbeným spôsobom zatienenia prílišného slnka aj cudzích pohľadov do záhrady. Je však nutné sa o neho starať, aby vám robil iba radosť a parádu. Viete, ako ďaleho od seba sadiť stromčeky alebo kedy sa pripraviť na strihanie živého plota?

 

Bez kvalitného náradia bude starostlivosť o živý plot očistcom

Ak máte na záhrade dlhý a hustý živý plot, nezaobídete sa bez poriadnych nástrojov na jeho údržbu.

Náradie na zastrihávanie, presadzovanie či orezávanie do roviny vyberajte z kvalitných materiálov a nešetrite na ňom – rozdiel spoznáte v ľahšej manipulácii, v rýchlejšie vykonanej práci aj dlhšej životnosti.

Založenie živého plota

Ak sa na založenie živého plota ešte iba chystáte, poraďte sa v záhradkárstve, ktoré rastliny budú najvhodnešie do vašej záhrady. Mali by ste vedieť typ pôdy, mieru svetla a požadovanú dĺžku a výšku plota.

Pri výsadbe si pomôžte natiahnutým povrázkom, ktorým si vytýčite rovinu a priestor. Vykopte priekopu so šírkou 80-100 cm a hĺbkou cca 50 cm. Zeminu porýľujte, na dlno járku pridajte kompost a pustite sa do sadenia. Medzi stromčekmi nechávajte medzery – na 1 meter dĺžky vysaďte 3 až 5 rastlín podľa požadovanej hustoty plota. Na voľné živé ploty, ktoré sa nestrihajú, ale je cez ne možné ľahko vidieť, môžete rastliny sadiť aj meter od seba. Všetky stromčeky na koniec poriadne zalejte.

Myslite na údržbu a nesaďte dreviny hneď k plotu, inak sa k ich zadnej časti vôbec nedostanete. Prípadne ich môžete zasadiť hneď k oploteniu a udržiavať ich z vonkajšej strany plota. Počítajte ale s ich prerastaním a možným poškodením pletiva či plánok.

Udržujte živý plot krásny

A chcete nepriehľadnú stenu, musíte sa o stromčeky náležito starať. Tvarované živé ploty potrebujú kontrolu skoro na jar po pominutí mrazov (február, marec) – u listnaných druhoch radikálne skráťte výhonky, aby sa stromčeky rozkošatili, u ihličnatých drevín odstráňte suché vetvičky a vytiahnuté výhonky. Nezabudnite na pravidelné polievanie a pri chúlostivejších druhoch rastlín aj na prikrytie čečinou pred zimou.

U zavedených živých plotoch sa strihajú iba mladé výhonky – stačí ich zastrihnúť raz ročne na jeseň alebo skoro na jar. Dodržujete mierne lichobežníkový tvar so širšou základňou pri báze rastliny. Hnojte až druhý rok po výsadbe.

A ešte záverečná rada: Ploty nestrihajte v dobe hniezdenia a doprajte vtáctvu bezpečné miesto pre vyvedenie mladých.

Pin It