mozaiky ivona ticha putacia

Ivona Tichá sa venuje práci s mozaikou – nedávno takto vytvorila aj originálne kvetináče z betónových tvárnic. Prečítajte si, ako na to.

 

Kde ste sa inšpirovali pri tvorbe mozaikových kvetináčov zo starých betónových tvárnic?

Mozaika je moje voľnočasové hobby a pri kúpe staršieho rodinného domu boli tvárnice pohodené v tráve a zarastené burinou. Bolo mi ich ľúto len tak vyhodiť, tak mi napadlo použiť zvyšný materiál po prerábke interiéru domu, a tak ešte použiť aj zvyšné obkladačky.

Ako dlho vám trvala výroba jedného kvetináča?

Presne to neviem odhadnúť, najskôr treba premyslieť motív mozaiky, pripraviť si (porozbíjať) potrebný materiál a začať lepiť.

 

mozaiky ivona ticha praca

 

Na celkové dokončenie treba niekoľko dní, aby každá fáza mala dostatok času napríklad na vyschnutie lepidla a škárovacej hmoty.

Čím ste mozaiku prilepili na tvárnice?

Mozaiku som lepidla cementovým lepidlom na obklady do exteriéru.

Viete si s mozaikou predstaviť ešte niečo iné ako betónové tvárnice?

Určite áno, možností je veľa, či už do interiéru alebo exteriéru. Dajú sa takto ozdobiť kvetináče, staré múriky, vyrobiť čísla domov, ozdobiť poštová schránka...

 

mozaiky cislo domu

 

Je nejaké pravidlo či rada, ktorej je dobré sa pri práci s takouto mozaikou držať?

Pravidiel je určite viac. Vždy si treba uvedomiť, či bude mozaika v interiéri alebo v exteriéri a na akom podklade bude, a podľa toho vyberať správne lepidlá a pracovné postupy. V žiadnom prípade nepodceňovať napríklad farbu škárovacej hmoty, v konečnom dôsledku spraví veľmi veľa.

Pin It