shutterstock zahrada tipio2

Foto: Virrage Images / Shutterstock.com

 

Aktívne trávenie času v záhrade, či pri opravovaní alebo vylepšovaní technických záležitostí v rámci domácnosti, predstavuje pre Slovákov jedny z najobľúbenejších voľnočasových aktivít. Aby sa toto hobby mohlo pretaviť aj do zaujímavých hmotných či vizuálnych výsledkov, treba si občas pomôcť kvalitným náradím a technikou.

 

Všetci to poznáme. Snažíme sa o čo najlepší výsledok našej práce, no stále musíme myslieť na to, ako sa najprv budeme pasovať s nekonečným rozmotávaním káblov. A neskôr aj na ich ochranu. Ak máte radi voľnosť pohybu, vyskúšajte spoľahlivé akumulátorové náradie. V čom spočívajú ich plusy? Tieto zariadenia totiž disponujú jedným univerzálnym akumulátorom. Ten sa hrdí pomenovaním ako „prenosný“ a „kompaktný“, a to vďaka spomínanej absencii káblov. Ak si plánujete zaobstarať takéto náradie, budete sa pozerať na dva hlavné parametre:

 • napätie – udáva sa vo voltoch,
 • kapacita – udáva sa v ampérhodinách

 

Najčastejšie využívané akumulátorové náradia:

 • vŕtacie kladivá,
 • AKU vŕtačky,
 • brúsky,
 • postrekovače,
 • záhradné nožnice,
 • píly,
 • vyžínače,
 • kosačky.

Moderná motorová kosa

Ak spomíname akumulátorové náradie, nesmieme zabudnúť na krovinorez. Práve pri činnosti s týmto pomocníkom sa mimoriadne poďakujete za nápad, ako s ním zaobchádzať bez zavadzajúcich káblov. Ide o veľmi rozšírené príslušenstvo do záhrady, ktoré využívajú profi záhradkári, ale aj tí, ktorí v nej trávia radi voľný čas. Tieto „motorové kosy“ slúžia na obriadenie hustejšej výsadby v horšie alebo úplne neprístupných terénoch.

Bonusom je možnosť využitia rôznych vymeniteľných nadstavcov, čím stúpa praktickosť krovinorezov. Tu môžeme spomenúť napríklad oceľové trojzubce pre krovie či tenšie dreviny. Krovinorezmi pri niektorých prácach nahradíte aj motorovú pílu alebo nožnice na živý plot.

 

shutterstock zahrada tipio1

Foto: Virrage Images / Shutterstock.com

 

Hlavné kategórie krovinorezov:

 • Elektrický krovinorez – Využíva sa v záhrade pri jednoduchších úpravách, ľahších drevinách a menšej tráve. Vyznačuje sa nižšou hlučnosťou, jednoduchosťou údržby a konštrukcie, neobmedzeným chodom. Práve tu je ale nutné využitie káblov pre prívod elektrickej energie.
 • Benzínový krovinorez – Zvládnu aj drevnaté a husté porasty. Poteší vysoký výkon, no majú aj hlučnejšiu prevádzku a robustnejšiu konštrukciu. Pripravte sa na vyššiu obstarávaciu cenu a na zvýšené náklady na motorový olej či palivo.
 • Akumulátorový krovinorez – Pracujte s nimi až do vybitia batérie. Zabudnite na častú údržbu, mimoriadne jednoduchá je aj samotná práca s nimi, a to vďaka menšej a ľahšej konštrukcii. Potešia sa aj susedia z dôvodu tichšieho chodu.

Ozdoba záhrad či mestských budov

Akumulátorové náradie je skvelým pomocníkom aj pri starostlivosti o okrasné prvky vo vašej záhrade či verejnom priestranstve. Hitom medzi okrasnými drevinami je krušpán. Ten možno poznáte aj pod názvom buksus alebo buxus. Ide o drevinu vhodnú aj do okrasných kvetináčov pred vstupom do mestských budov. Darí sa mu mimo Európy aj v Amerike, Ázii či Afrike. Hodí sa na tvarovanie alebo živé ploty. Pozor ale na to, že všetky jeho časti sú jedovaté pre domáce zvieratá aj ľudí. Na záver ešte bonusová zaujímavosť. V minulosti sa z neho vyrábali klarinety.

Pin It