Ihrisko_150x100
Detské ihriská sa dnes stávajú najdôležitejšou súčasťou mestskej zelene. Akými hracími prvkami však môžete deti potešiť v záhrade?

 

 

 

Ako vysvetľuje Mgr. Miloslav Jurík zo spoločnosti Študio-21 plus, základným zmyslom detských ihrísk je rozvoj motoriky a sociálnych zručností detí. „Zastávame názor, že detské ihriská patria skôr na verejné priestory a školské dvory, kde môžu slúžiť dlhodobo, stále novým deťom. Naozaj bezpečné a funkčné ihriská sú prispôsobené vekovým kategóriám. Deti z nich relatívne rýchlo vyrastú a navyše ich omrzia."

 

Ihrisko_01

 

Výber prvkov
Pri výbere prvkov do záhrady volíme klasiku. Hojdačky a prvky, ktoré rozvíjajú zvedavosť, šikovnosť a vynaliezavosť detí. Súčasne zvyšujú aj ich odvahu a obohacujú ich skúsenosťami. Možností je veľa, napríklad kresliaca stena, veľké počítadlo... Pre malé deti je najdôležitejšie pieskovisko. Umiestňujeme ho tak, aby naň ráno svietilo slnko, ktoré suší rannú rosu. Obruba by nemala byť z tvrdého a studeného materiálu, najvhodnejšie je drevo.

 

Ihrisko_02

 

Umiestnenie
„Pri návrhu ihriska je prvoradá bezpečnosť a dostatočný priestor, ktorý vymedzujú bezpečnostné zóny udávané výrobcom. Toto sú zóny, ktoré musia ostat okolo konkrétneho zariadenia voľné. Zároveň, pokiaľ má daná zostava väčšiu kritickú výšku pádu ako 60 cm, musia obsahovať aj povrch tlmiaci pád. Je dôležité myslieť tiež na orientáciu pozemku a neorientovať napríklad šmýkačku smerom na juh, pretože sa bude prehrievať. Pri ihrisku pre malé deti treba myslieť aj na tieň," zdôrazňuje odborník zo spoločnosti Študio-21 plus.

 

Ihrisko_03

 

Ihrisko nielen pre deti
„Veľké investície do detského ihriska v záhrade nepovažujem za veľmi rozumné," vysvetľuje Mgr. Jurík. „Neexistuje niečo ako „rastúce ihrisko", ktoré by rástlo spolu s deťmi a neomrzelo ich. Ak už ale chcete vybudovať v záhrade niečo pre deti, tak by som navrhoval univerzálnejšie prvky, napríklad hojdačku, na ktorej sa môžu pohojdať aj dospelí. Vynikajúce možnosti prinášajú fitnes zariadenia, ktoré vedia používať deti aj dospelí."
Neodmysliteľnou súčasťou ihriska by mal byť trávnik. Nie je len zárukou hygienickosti prostredia, ale je aj priestorom na bedminton a loptové hry. Pri dostatočných rozmeroch záhrady si tu môžete umiestniť aj tenisový kurt. Jeho štandardné rozmery pre dvojhru sú 23,77 x 8,23 m, môžete ho však aj pomerne zmenšiť.

 

Ihrisko_04

 

Obľúbený bazén
Ďalším prvkom, ktorý umožní fyzickú aktivitu a zábavu vo vašej záhrade, je bazén. Pri plávaní dochádza k aktivizácii a zaťaženiu svalov celého tela z hľadiska sily aj kondície. Tvarujú sa ním nohy, trup aj ruky. Pre deti staviame pri bazénoch šmýkačky. Doplnkom bazéna môže byť detské brodisko s často menenou vodou, alebo aspoň rozstrekovače vody umiestnené v trávniku. Brodisko je výhodné nielen z hľadiska nižších nákladov, ale aj z hľadiska účelnosti. Najmä malé deti, ktoré ešte nevedia plávať a pritom ich ťažko dostaneme z vody, môžu brodisko dobre využiť. Voda s hĺbkou 30 – 60 cm nie je nebezpečná, rýchlo sa zohreje a deti sa v nej môžu hrať od rána do večera.

 

Ihrisko_05

 

Nepodceňujte zeleň
Najcennejšia je na ihriskách zeleň. V jarných dňoch vyhľadávame viac trávnatej plochy na slnku. V lete však pri prudkom slnečnom žiarení uprednostňujeme príjemný chládok v tieni stromov. Pri výbere drevín dbajte, aby opadávajúce lístie dlho neznečisťovalo povrch ihriska. Najvhodnejšie sú ihličnany, ktoré sú esteticky pôsobivé aj v zime a potom listnaté stromy, ktoré zhadzujú listy až po prvých mrazoch. Nevhodné sú duby, buky a topole. Rovnako stromy, ktoré silne znečisťujú okolie pri opadávaní kvetov alebo plodov.

 

text: Jana Zajasenská v spolupráci s Mgr. Miloslavom Juríkom, Študio-21 plus
foto: HAGS, Alukov

 

 

 

Pin It