Active ImageZačiatok leta patrí kvitnúcim krom. Jarné cibuľoviny už odkvitli a trvalky sa ukážu v plnej kráse až uprostred leta. Kry záhradu nielen zdobia kvetmi, ale lákajú do nej aj hmyz a motýle. Tieto dreviny vyniknú aj v malých záhradách, či už ako solitéry, skupinky alebo doplnky trvalkových záhonov. Základňu by im mal tvoriť dokonalý trávnik, ktorý však vyžaduje profesionálny prístup a moderný závlahový systém.

Active Image  Active Image Active Image
 1. Rododendrony Rhododendron sp. sú vdnes veľmi obľúbené aj preto, že patria medzi vždyzelené rastliny a jednotlivé druhy majú bohaté kvety rôznych tvarov a farieb. Rododendrony obľubujú polotieň, hojné zrážky a vysokú vzdušnú vlhkosť. Botanické druhy sú mrazuvzdorné, ale vyšľachtené veľkokveté kultivary vysádzajte len na chránené stanovište.  2. Dekoratívna Pivónia krovitá Paeonia suffruticosa vytvára až 1,5-metrový ker, ktorého jednoduché i plné kvety majú v priemere 15 – 20 cm. Pivónie sú veľmi výrazné, preto sa v záhrade najlepšie uplatňujú ako solitéry, v menších súrodých skupinkách i v zmiešaných skupinách s mohutnejšími trvalkami.Vyžadujú teplé chránené stanovište, v zime sú citlivé na vlhkú pôdu a vyžadujú ochranu koreňov.  3. V sadovníckych úpravách vynikne bohato kvitnúca Hortenzia veľkolistá Hydrangea macrophylla. Farba jej kvetov varíruje od ružovej v zásaditej pôde, cez bielu, až po modrú v kyslej pôde. Kedysi boli veľmi obľúbené Hortenzie stromčekovité, ktorých veľké biele súkvetia ostávaju na kríku aj v zime. Tieto dva druhy hortenzie režeme v rôznych obdobiach. Hortenziu stromčekovitú zrežeme na jar, veľkolistú na jar nikdy nerežeme, lebo by nezakvitla.
 Active Image  Active Image  Active Image
 4. Začiatkom leta neprehliadneme ani Vajgéliu Weigela sp., s množstvom nežných ružových až červených kvietkov. Dorastá až do troch metrov a jej listy môžu byť zelené, temné hnedočervené alebo bledozelené s krémovým lemom.

 5. Exkluzívne postavenie medzi kvitnúcimi drevinami patrí Magnólii sieboldii, ktorú nájdete i pod názvom M. parviflora. Pochádza z Japonska, čo pripomína jej jednoduchá čistá štruktúra a biele, voňavé kvety. Tento až  štyri metre vysoký ker potrebuje polotieň a humóznu priepustnú pôdu.

 6. Krásne kvitnúcim letným krom je aj Budleja Buddleia davidii. Ľudovo sa nazýva aj motýlí ker – jej až 25 cm dlhé súkvetia lákajú svojimi farbami a najmä vôňou motýle. Vysádza sa len na jar, na slnečné chránené stanovište. Na jar sa aj reže, 20 cm nad zemou, aby sa vytvorili silné letorasty. Obľubuje úrodnú priepustnú pôdu bohatú na vápnik.

 

Závlahový systém – základ kvality trávnika

Vypestovať perfektný trávnik vyžaduje veľa času i práce. Ak chcete mať kvalitný trávnik, musíte mu okrem kosenia, prevzdušňovania, odstraňovania burín a pravidelného dopĺňania živín poskytnúť aj dostatok vody.
Ak nechcete, aby bol trávnik za horúcich letných dní suchý a žltý, a nechcete byť ani otrokom záhradnej hadice, mali by ste uvažovať o modernom zavlažovacom systéme. Vďaka nemu môžete odcestovať i na dlhšiu dovolenku s vedomím, že o záhradu je postarané aj za vašej neprítomnosti. Ak je prirodzených zrážok dosť, systém zabráni neúčelnému zavlažovaniu, čo spolu s presným a adresným dávkovaním vody šetrí čas a náklady.

Ako to funguje
Automatický zavlažovací systém tvoria rozvody vody a výsuvné postrekovače ukryté pod úrovňou terénu. Po otvorení ventilu tlak vody vysunie postrekovače nad terén a po skončení zavlažovania sa opäť zasunú do podzemných puzdier. Ak zdrojom vody nie je vodovodná prípojka, potrebujete i čerpadlo alebo čerpaciu stanicu. Mozgom zavlažovacieho systému je počítačová ovládacia jednotka naprogramovaná tak, aby sa každé miesto záhrady zavlažovalo takým množstvom vody, aké vyžaduje zdravý vývoj trávnika či rastlín. Elektromagnetické ventily otvárajú a zatvárajú prísun vody do jednotlivých sekcií, ktoré sa zavlažujú samostatne, s možnosťou odlišného režimu. Plastové rozvody vody sú uložené 30 – 40 cm pod povrchom. Preto je veľmi dôležité po skončení sezóny celý systém zazimovať.
Výhody automatického zavlažovania:
Oproti ručnému polievaniu je úspora času v záhrade bežnej veľkosti od niekoľko desiatok po niekoľko stoviek hodín za vegetačné obdobie.
Trávnik sa zavlažuje len potrebným množstvom vody, čím sa ušetrí až 40 % vody oproti ručnému zalievaniu.
Zavlažovanie sa dá naprogramovať na ľubovoľný čas, aj niekoľkokrát denne. Nočná a skorá ranná zálievka šetrí veľké množstvo vody, lebo cez deň sa jej odparí o 40 – 60 % viac.
Vstupné náklady na vybudovanie automatického závlahového systému sú dosť vysoké, investícia sa však vráti na ušetrenej vode a čase, ktorý môžete využiť oveľa priemnejšie.

Ako zavlažovať kry a stromy
Moderný trend posledného desaťročia, kvapková závlaha, je ideálnou technológiou zavlažovania kríkov, stromov a rastlín v nádobách i na záhonoch. Hadica so zabudovanými kvapkovačmi dávkuje vodu len k rastlinám, priamo do koreňovej zóny. Spotreba vody je oveľa nižšia, dramaticky klesá množstvo burín a riziko šírenia chorôb rastlín.

Active Image

Jún / júl

nezabudnite:

- Ak nechcete z kvitnúcuch krov a trvaliek zberať semená, odkvitnuté kvety ostrihajte, aby sa rastliny zbytočne neunavovali. Výnimkou sú druhy s okrasnými plodmi
- Tulipánom sa najlepšie darí, ak ich každé tri roky presadíte na iné miesto, inak sa v poraste môžu šíriť choroby. Cibule vytiahnite pomocou rycích vidlí, aby sa nepoškodili, sú totiž citlivé na otlak.
- Čerstvé výsadby nesmú v prvých týždňoch vyschnúť, preto ich pravidelne zálievajte. Inak sa poškodia nové jemné korienky a rastlina sa horšie zakorení, resp. sa neujme vôbec.
- V júni sa strihajú živé ploty, ak v tom vašom hniezdia vtáky, počkajte s rezom do júla, keď mláďatá vyletia.
- Steblá tráv majú ostať po kosení 4 až 5 cm dlhé, aby trávnik pri dlhšom suchu nezožltol. Ak je málo zrážok, treba na noc dôkladne poliať. Pri kosení nikdy neodkoste viac ako 1/3 dĺžky stebla.
- Pokosenú trávu môžete využiť na mulčovanie záhonov. Prospeje im to najmä za slnečných týždňov, keď sa potlačí klíčenie buriny a v pôde sa udrží vlhkosť.
- Vysoké odrody trvaliek, cibuľovín a hľuznatých rastlín, ako sú georgíny, mečíky, pivónie či ľalie potrebujú oporu, aby sa pod ťarchou kvetov nepolámali. Zviažte ich dokopy alebo použite bambusové tyčky

TEXT Jana Zajasenská
FOTO archív redakcie SaB

Pin It