Pin It

 

Celú zimu sa každý z nás teší na leto, kedy bude svoj čas tráviť na terase. Slniečko príjemne hreje a svet sa zdá hneď krajší. Postupne teplota vzduchu stúpa a slnečné lúče na nás útočia čoraz viac. Tak nastáva čas uvažovať o najvhodnejšom tienení.

 


Nikto z nás nechce tráviť leto v klimatizovanej miestnosti za zastretými žalúziami. Čo ale robiť v prípade, že vonku je teplota ešte viac neznesiteľnejšia? Máme pre vás riešenie. Komfort na čerstvom vzduchu bez bodajúcich slnečných lúčov vám zabezpečí pergola alebo markíza. Pergolové konštrukcie sú vyrobené z kvalitných hliníkových profilov, odolné proti nepriaznivým vplyvom počasia a ich vzhľad zostáva trvalo rovnaký. Tvar pergoly sa odvíja od potrieb investora. 

 

 lamelland pergoly tienenie exterier stavebnictvo a byvanie

 


Ideálne riešenie: hliníková pergola

Ak chcete svoju terasu nielen zatieniť, ale zároveň ochrániť pred dažďom, ideálnym riešením je hliníková pergola doplnená lamelovým tieniacim systémom. Hoci počiatočná investícia je vyššia, určite sa oplatí. Nebude vám robiť žiadne starosti, pretože nevyžaduje žiadnu údržbu. Naklopením hliníkových lamiel sa dá regulovať intenzita prepusteného slnečného žiarenia . Pri zaklopení systém zabezpečuje zároveň ochranu proti dažďu. Odvodnenie je riešené odtokovým žľabom, alebo priamo cez nohy podpornej konštrukcie. Ďalšou prednosťou oproti prekrytiu pevnou strechou je prirodzená cirkulácia vzduchu pod pergolou, vďaka ktorej sa budete cítiť príjemne aj počas sparných dní.

 

Pergolu je možné zatieniť aj látkou na báze PVC. v prípade, že tienenie už nie je potrebné, látka sa jednoducho stiahne pod hliníkovú stiešku. Hlavnou výhodou takéhoto tienenia je to, že výrazne neznižuje svetlosť interiéru ani počas zimy. Kombináciou s fasádnou markízou sa dajú prekryť aj bočné steny, čo je výhodné najmä pri veternom počasí.

 

lamelland pergoly tienenie zahrada exterier stavebnictvo a byvanie

 

 


Nie je pergola to pravé?

Zaobstarajte si markízu

Markízy ochránia pred horúčavami, pred pohľadmi susedov a zároveň esteticky doladia okolie a architektúru domu. Ich konštrukcie sú väčšinou vyrobené zo zliatiny hliníka. Ako tieniaca textília sa používajú špeciálne acrylové látky s ochranou proti UV žiareniu a impregnáciou, vďaka ktorej sa na markíze nezachytávajú nečistoty z ovzdušia. Finančne náročnejšou alternatívou sú kazetové markízy. Kazeta tvorí obal valca s navinutou látkou, čím ju zároveň chráni.

 

lamelland pergoly tienenie markizy exterier stavebnictvo a byvanie

 

 

Jednoduché ovládanie

Ovládanie markíz je riešené kľukou alebo motoricky. Trúbkový pohon je skrytý v navíjacom valci a je prakticky neviditeľný. Ak ste fanúšikom moderných technológií, určite vás poteší možnosť ovládania markízy cez inteligentný systém riadenia domácnosti napr. smartfónom alebo pomocou tabletu. Automatiku možno doplniť o veterný, slnečný a dažďový senzor, vďaka ktorému bude vaša markíza sama reagovať na zmenu počasia.


V ponuke je veľa typov markíz, treba si len vybrať najvhodnejšiu alternatívu podľa svojich požiadaviek. Existujú špeciálne markízy určené na balkóny, zimné záhrady a terasy. Fasádne markízy s látkou pohybujúcou sa vo vertikálnom smere sú určené na tienenie okien a zasklených stien.

 

 lamelland pergoly tienenie terasa exterier stavebnictvo a byvanie

 

 

Svetelná LED romantika

Praktickou vychytávkou je výsuvný volán. Možno ho ovládať kľukou nezávisle na markíze a jeho význam oceníte najmä vtedy, ak je vaša terasa orientovaná na východ alebo na západ. Romantickú atmosféru vyčarí podsvietenie markízy LED svetielkami. 

 

Ak sa neviete rozhodnúť, ktoré z riešení je pre Vás najvhodnejšie, obráťte sa na profesionálov so skúsenosťami. Spoločnosť Lamelland Vám navrhne riešenie a tienenie vyrobí na mieru presne podľa vašej predstavy. Neváhajte, leto sa blíži.

 

lamelland pergoly tienenie exterier zimna zahrada stavebnictvo a byvanie

 

Text a foto: LAMELLAND, s.r.o. 
Viac na: www.lamelland.sk

 

Pin It