Vitajte na ranci

V centrálnej texaskej vrchovine, v údolí, ktoré tu vyhĺbila rieka Medina, sme našli dôkaz o tom, že aj americký ranč môže mať modernú, veľmi inšpiratívnu podobu. Krása tejto usadlosti a záhradných úprav, ktoré sú jej neodmysliteľnou súčasťou, vychádza z polohy na brehu potoka a celkovo z prítomnosti vody. Okrem sofistikovaných vodných prvkov sa obyvatelia ranča a ich hostia tešia z plnohodnotne a pohodlne tráveného času pod holým nebom aj vďaka praktickému usporiadaniu nových budov, terasovitému riešeniu záhrady, či prvkom, ktorými architekti vniesli do záhrady ďalší element – oheň.

 

Ako sme už spomenuli, voda hrá na ranči dôležitú úlohu. Svedčí o tom aj fakt, že podľa potoka Mill Creek, ktorý vytyčuje hranicu pozemku, dostal ranč svoje meno. Okrem úpravy brehov sa však krajinári z ateliéru Ten Eyck Landscape Architects rozhodli v návrhoch exteriérov ešte viac zvýrazniť prítomnosť vody. V tesnej blízkosti domu vytvorili akýsi umelý kaskádovitý potôčik. Tento prvok však zďaleka nie je prvoplánový, či výlučne dekoratívny. Okrem toho, že aktivizuje viaceré zmysly, čo obyvatelia ranča oceňujú pri relaxácii, napomáha prečisťovať a okysličovať vodu potoka Mill Creek. Vráťme sa však na začiatok...

 

Vitajte na ranci

 

Poznačený minulosťou

Ranč Mill Creek, s rozlohou 730 hektárov, sa nachádza v centrálnej texaskej vrchovine, severozápadne od mesta San Antonio, v údolí pri sútoku Mill Creek a Mill Spring. Ako typický horský potok zabezpečuje Mill Creek obživu farmárom a v letnom žiare aj ochladenie plavcom už po celé generácie. Na svojej ceste najprv ako dravá bystrina obmýva strmý vápencový terén, zatiaľ čo nižšie sa už pokojne kľukatí hustými hájmi plnými domácich druhov dubov (Quercus fusiformis, Quercus buckleyi, Quercus laceyi), brestov (Ulmus crassifolia) a kalmií (Kalmia latifolia). Ranč Mill Creek i množstvo ďalších pozemkov, ktorými cestou do Mexického zálivu preteká, však výrazne ovplyvňujú kvalitu vody v ňom. Na tunajšom prostredí sa negatívne podpísal najmä nadmerný a nekontrolovaný pohyb vozidiel a ťažkých mechanizmov.

 

Vitajte na ranci

 

Kľúč k úspechu

Nový majiteľ pristupoval k rekonštrukcii uvedomelo. Nezameral sa len na dizajn či efektívne využívanie pôdy a s ním spojený profit. V prvom rade si prial obnoviť zdevastované časti pozemku. Krajinného architekta preto prizval k projektu hneď na začiatku, vďaka čomu mohol navrhnúť nielen estetickú záhradu v bezprostrednej blízkosti budov ranča, ale zároveň sa mu podarilo vypracovať stratégiu obnovy celej rozľahlej farmy. Úzkou spoluprácou so stavebným architektom a realizátormi projektu vzniklo dovolenkové útočisko s plynulými indoor-outdoor prechodmi, ktoré sa stalo vzorom pre bezpočet „vyčerpaných“ rančov na americkom západe. Inšpirovať sa môžete aj vy...

 

 

Vitajte na ranci

Vitajte na ranci

Vitajte na ranci

 

 

Dizajnové riešenie

Nový komplex budov ranča, ktorého súčasťou sú aj priestory vyhradené pre riadenie hosporárstva a stodola, je situovaný na akomsi polostrove vymodelovanom potokmi Mill Creek a Mill Spring, s brehmi lemovanými veľkolepými tisovcami (Taxodium distichum). Vonkajšie obytné priestory sú navrhnuté s dôrazom na fragmenty zadané klientom – trávnik na hranie napríklad volejbalu, priestor na meditáciu, kotvisko pre člny, sieť chodníčkov a podmanivé prvky, prinášajúce do záhrady vodu a oheň. Celý projekt je definovaný využitím pôvodných druhov vegetácie a odolných materiálov vybraných v súlade s navrhnutou architektúrou, akými sú vápenec, pieskovec, oceľ a betón s priznaným debnením.

Štyri budovy komplexu sú umiestnené v rôznych uhloch i úrovniach terénu, na základe čoho záhradný architekt vytvoril terasy a budovy kreatívne pospájal trasovanými kamennými chodníkmi. Pôvodné inžinierske plány odhalili, že v strede nádvoria sa kedysi nachádzala zberná nádrž na dažďovú vodu, čo sa stalo inšpiráciou pre vytvorenie ďalšej časti. Ako alternatívu tu vytvorili vodnú záhradu, ktorou okrem dažďovej, preteká aj časť vody z Mill Spring. Kaskádovité betónové hrádze ju pred vstupom do pomaly tečúceho potoka Mill Creek prečistia a okysličia. Navyše, zvuk vodnej kaskády je príjemným zmyslovým zážitkom. Pozostatky starých ciest a stodoly západne od komplexu budov sú dnes osadené natívnymi trávami a bylinami atraktívnymi pre opeľovače. Udržiavané trávniky aj kvitnúce lúky poskytujú priestor pre zábavu a športové aktivity detí. Záhradní architekti pozmenili aj trasu príjazdovej cesty, ktorá pôvodne prechádzala citlivou pobrežnou oblasťou. Nový vstup je nielen ohľaduplnejší k charakteru miesta, ale dáva mu pri príchode aj lepšie vyniknúť. Prístupnosť rozmanitých zákutí rozľahlého ranča zabezpečuje sieť chodníčkov.

 

Vitajte na ranci

Vitajte na ranci

 

Dynamické zjednotenie

Touto rekonštrukciou sa podarilo vniesť nový život do exponovanej krajiny centrálneho Texasu a zároveň, obyvatelia ranča dostali novú príležitosť na spojenie s prírodou. Architekti reagovali na premenlivé pod-mienky a program na pozemku. Uplatnením lokálnych materiálov, jednoduchých línií a ladných prechodov z domu a záhrady do otvorenej krajiny, sa im podarilo vytvoriť dynamickú a zároveň jednotnú estetiku v celom komplexe budov ranča i v priľahlom bio ovocnom sade a zeleninovej záhrade. Úspech projektu je tiež výsledkom úzkej spolupráce s hlavným zhotoviteľom, ktorý bol uznaný za plnohodnotného člena tímu, či prizvania miestnych remeselníkov.

 

Vitajte na ranci

Vitajte na ranci

 

V projekte bolo využitých niekoľko princípov, ohľaduplných k životnému prostrediu:

  • obnovených bolo viac ako tri hektáre znehodnotenej pôdy;
  • všetky použité rastliny sú pôvodné druhy, dobre znášajúce sucho;
  • prvky malej architektúry sú z miestneho vápenca;
  • nový dizajn navyžadoval výrub žiadnych existujúcich stromov;
  • bola nainštalovaná efektívna kvapková závlaha, ktorá eliminuje vyparovanie a plytvanie vodou

 

 text Jana Zajasenská foto Bill Timmerman

Pin It