FOTO-017-domZvuk, pohyb, pokojný odraz hladiny, rybičky, špeciálne rastliny. To všetko môžeme mať v záhrade vďaka vodnej hladine. Stačí zvážiť svoj rozpočet, zručnosti a nároky na údržbu a, samozrejme, vybrať to správne miesto.

Vodná plocha by nemala byť v blízkosti stromov či krov. Opadané lístie znečisťuje vodu a komplikuje údržbu. Miesto, na ktoré celý deň svieti slnko, tiež nie je vhodné. Voda sa tu nadmerne vyparuje a hrozí aj množenie rias.


PR-FOTO-015

Dva v jednom

Systém poloprirodzeného jazierka s krištáľovou vodou, v ktorej sa dá kúpať, zaručuje celoročný pôžitok z vody. Myšlienka kúpacieho jazierka využíva prirodzené schopnosti jazerných spoločenstiev i moderné technológie a vytvára na údržbu veľmi nenáročné záhradné jazierko. Tento estetický doplnok záhrady bude v lete slúžiť ako bazén a v zime ako klzisko. Najmä v lete je jazierko živé – kvitne, zelená sa, žije tu užitočný hmyz. Nielenže sa tu nedržia komáre, ale jeho údržba a náklady na prevádzku sú minimálne.


PR-FOTO-006
Dobre navrhnuté jazierko je živý organizmus plný kvitnúcich rastlín a užitočných živočíchov. Dokonale ladí s okolím a prechod do záhrady je takmer nebadaný.


PR-FOTO-026
Kúpacie jazierko je spojením dvoch systémov do jedného funkčného celku. Jeden breh je prístupový - je na ňom napríklad drevené mólo, z ktorého plavci vchádzajú do vody bez toho, aby ju znečistili. Časť s rastlinami je oddelená brehovými líniami pod vodou.

Čo vyžaduje, čo dáva

 • Jazierko funguje spoľahlivo od plochy 40 m2.
 • Regeneračná zóna je rovnako veľká ako kúpacia.
 • Ryby sú zdrojom znečistenia a zle znášajú kúpanie ľudí. Žaby sú v jazierku a jeho okolí vítané.
 • Voda sa napustí len raz, potom sa dopĺňa len odparená.
 • Ohrev zabezpečuje slnko. Vodu na kúpanie vyhreje až do hĺbky dvoch metrov.
 • O čistotu vody sa starajú najmä rastliny a drobné živočíchy.
 • Rast rias obmedzí karbonátor, ale ak systém funguje správne, v jazierku sa nevyskytujú.
 • Povrch hladiny čistí odlučovač nečistôt. Celé technické zázemie je v jednej šachte a pozostáva z jednej pumpy.
 • V rámci jarnej údržby sa odstráni nános z dna a raz za štyri roky sa prečistia rastliny.
 • Tesniaca plastová fólia je bez ťažkých kovov.
 • Komáre majú okolo jazierka prirodzených nepriateľov. Navyše nemajú v jazierku vhodné podmienky na život vďaka filtrácii.


PR-FOTO-115PR-FOTO-122
PR-FOTO-101PR-FOTO-113

 

 

 

 

Potešenie z kúpania

Majitelia zazimovaných bazénov vedia, že musia pred kúpacou sezónou dôkladne očistiť steny i dno od usadenín, prachu a napadaného lístia. Potom môžu bazén naplniť vodou a zapnúť filtráciu, ktorá by mala pracovať nepretržite aspoň dvadsaťštyri hodín. Ďalej prichádza na rad meranie a úprava pH vody a nakoniec štartovacia dávka dezinfekcie. Filtrovanie a cirkulácia vody v prípade bazénov nestačia na to, aby voda v bazéne bola krištáľovo čistá a neobsahovala škodlivé mikroorganizmy. Do rodinných bazénov sa najčastejšie používa rýchlo rozpustný chlórový granulát, ktorý zabezpečí dezinfekciu v čase zvýšenej prevádzky. Počas sezóny sa do vody dávkujú pomaly rozpustné chlórové tablety, ktoré vodu udržia čistú takmer týždeň.

Základom je čistá voda

 • Čistota vody a správne pôsobenie chemických prípravkov sa odvíjajú od hodnoty pH. Podľa stupnice, ktorá ukazuje kyslosť vody, je neutrálny bod na hodnote 7. Voda v bazéne by mala mať hodnotu 7,0 - 7,4.
 • Pre osoby, ktoré trpia alergiami, existuje bezchlórová dezinfekcia založená na báze peroxidu vodíka. Menej zapácha, je šetrnejšia k životnému prostrediu, ale je takmer o tretinu drahšia.
 • Dezinfekcia vody ultrafialovým žiarením využíva baktericídne účinky ultrafialovej časti spektra. Je spoľahlivá, má nízke prevádzkové náklady, malé rozmery a jednoduchú montáž.
 • V období veľmi horúcich dní, keď je bazén v neustálej prevádzke, môže začať voda zelenieť. Na vine je kyslosť vody, ktorá praje rastu rias. Ak sa im chceme vyhnúť, neutralizujeme pH vody pomocou regulátorov.
 • Na odstránenie nečistôt slúžia takzvané flokulanty (vločkovače), ktoré spájajú nečistoty do zhlukov. Tie zachytí filter alebo sa usadia na dne, odkiaľ sa odsajú vysávačom.
 • Automatický vysávač sa postará o čistotu bazéna úplne sám. Podľa naprogramovaného cyklu vyčistí dno, schody a hladinu. Robot obsahuje čerpadlo i filtráciu a hodí sa najmä na údržbu veľkých bazénov.

 

FOTO-002-dom

 

Zaplávajte si s nami!

Novootvorená pobočka predajne jedinečných bazénov od francúzskej spoločnosti Desjoaux vás pozýva na mokrý showroom. Od 10. mája 2012 budete mať možnosť vidieť na Pestovateľskej ulici 4 (pri obchodnom dome IKEA) bazény, ktoré vám vyrazia dych svojou multifunkčnosťou a jednoduchým umiestnením do interiérových alebo exteriérových priestorov. Akcia bude trvať celé dva týždne.
Zhlboka sa nadýchnite a ponorte sa do luxusu so značkou Desjoaux. www.bazeny-slovensko.sk

 

 

Text: Ivona Partmanová
Foto: biotop-natural-pool.com.

Pin It