29.1.2016

Kto v tomto roku slávi vzácne jubileá? Nielen ikonické produkty, ale aj samotné dizajnové značky. Poďme si ich pripomenúť.

 

Nehynúca forma
Už 80. výročie oslavuje neprekonateľná organicky formovaná váza od fínskeho dizajnéra Alvara Aalta. Vo svete sa stala takou ikonou, že dodnes inšpiruje a ovplyvňuje i módne trendy. Pri príležitosti jubilea ju vyrobili v smaragdovom odtieni, ktorý odkazuje na pôvodnú kolekciu váz ešte z roku 1932, pomenovanú podľa Aaltovej manželky Aino Aalto.

01 Aalto vase


50 rokov skvelého dizajnu
„Kedysi existovali jasné hranice medzi tým, čo je a čo nie je dizajn, ale to sa zmenilo. V súčasnosti je dizajn súčasťou života každého z nás, či už ide o smartphone, auto, nábytok, reštauráciu, ktorú si vyberieme, s dizajnom sa stretávame dokonca aj vtedy, keď si kupujeme kávu so sebou,“ hovorí Fiorella Villa, riaditeľka komunikácie jedného z najvplyvnejších výrobcov nábytku na svete, talianskej spoločnosti B&B Italia. Tá v tomto roku oslavuje už 50 rokov na trhu a hoci pred dvoma rokmi sa navždy rozlúčila so svojím zakladateľom, Pierom Ambrogiom Busnellim, stále sa opiera o jeho vízie, ktoré prvýkrát predstavil v roku 1966. Na kolínskom veľtrhu spoločnosť uviedla 50-minútový dokument o svojej histórii, ktorým divákov sprevádza Pierov syn Giorgio, v súčasnosti výkonný riaditeľ firmy. Snímku sa oplatí vidieť aj preto, že sa v nej objavujú najväčšie hviezdy súčasného dizajnu a architektúry, ako sú Renzo Piano, Antonio Citterio, Mario Bellini, Patricia Urquiola, dvojica Doshi Levien či Jeffrey Bernett, riaditeľ Múzea dizajnu v Londýne.

02 bbitalia
Kolekcia B&B Italia Serie Up z roku 1969, foto Klaus Zaugg

03 bbitalia
Najnovší prírastok do portfólia B&B Italia – sedací systém Michel Club od Antonia Citteria


So silou draka
Ako jubilantka sa tento rok predstavuje aj slávna kanvica 9093 Michaela Gravesa, ktorú vyrobil pre firmu Alessi. Ettore Sottsass vtedy na adresu produktu povedal: „Musíte byť ohromne odvážni, aby ste navrhli niečo takéto.“ Kanvicu, ktorá je predovšetkým symbolom kreatívnej slobody postmodernizmu a pop artu, vyrobili a predali až v počte 1,5 milióna kusov, dokonca zakotvila aj v zbierkach veľkých svetových múzeí. Nový výročný model kanvice sa volá Tea Rex a od svojho predchodcu sa odlišuje tým, že píšťalu vo forme vtáka nahrádza smejúci sa drak, ktorý – ako zdôrazňuje samotný dizajnér – je veľmi priateľský. Nechŕli totiž oheň, len jemný prúd pary. Je dizajnovým stvárnením sily a šťasteny, ktorú v čínskej mytológií prinášajú draky.

04 alessi tea rex


Zlatý narodeninový bozk
Spoločnosť Gufram neslávila iba svoj návrat na parížsky veľtrh, ale aj 50. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti vytvorila špeciálnu edíciu sedačky Pratone, sofy THE END 1516, ale aj zlatú verziu obľúbného sedenia Boffa v tvare zvodných pier, ktoré navrhlo Studio 65.

05 gufram

 

Severský dizajn s globálnym náhľadom
V tomto roku oslavuje aj dánska spoločnosť Ferm Living. Hoci patrí k najmladším dizajnérskym firmám (tento rok završuje prvú dekádu), jej vplyv sa v krátkom čase rozšíril aj mimo severského teritória. Svoje desiate narodeniny privítala prvou stoličkou vo svojom portfóliu produktov – Herman, ale aj trojmiestnou sofou Turn či prvou veľkou Punctual Shelving System. „Hoci sa nepovažujeme vyslovene za severskú značku, vychádzame z dánskeho dizajnu polovice minulého storočia a jeho remeselnej tradície,“ povedal Trine Andersen, zakladateľ spoločnosti.

06 fermliving


pripravila: Anna Salvová
foto: archív firiem

 

 

Pin It