7.7.2016

Viete si predstaviť, že by ste mali dom vybudovaný z lodných kontajnerov? V dnešnej dobe to nie je až také neobvyklé a podobné stavby možno realizovať už aj na Slovensku. Presvedčili sme sa o tom počas prezentačných dní, ktoré zorganizovala žilinská spoločnosť Bôry.

kontajnery byvanie 01
Kontajnery sme si mohli pozrieť na vlastné oči.

kontajnery byvanie 05Spoločnosť Bôry sa zaoberá alternatívnou výstavbou už od roku 2007 a už dlhodobo aj obchodom s lodnými kontajnermi a samotnou tematikou ich modifikácie na objekty s rozličným využitím, či už ide o bývanie, sklady, podnikateľské priestory, obchody, kancelárie či reštaurácie. „Súčasná generácia má potrebu riešiť veľa vecí v živote oveľa flexibilnejšie – presúvať sa z miesta na miesto, a preto je otázka mobility veľmi silným fenoménom a zároveň predstavuje novú dieru na trhu. Cieľom nášho podujatia bolo priblížiť verejnosti informácie o možnostiach využitia lodných kontajnerov, ktoré boli pôvodne určené na dopravu tovarov. Vo svete je totiž modifikácia kontajnerov veľkým hitom, v niektorých mestách takto dokonca vznili celé objekty obchodných domov,“ vysvetľuje Milan Bosík zo spoločnosti Bôry.

Stavba, ktorú hravo presuniete
Lodný kontajner možno v jeho interiéri zaťažiť, a to na zemi či pri sťahovaní, hmotnosťou až 27 ton. Z hľadiska výstavby ide o oceľový modul, z ktorého sa prakticky dá vytvoriť modulárna stavba. Stavby z kontajnerov však majú najväčšiu výhodu v tom, že sú mobilné – možno ich teda s pomocou žeriavu presunúť na iné miesto. Takto môžu poslúžiť napríklad ako mobilné dielne, na inštaláciu technológii, ktoré spracúvajú rozličné suroviny, sklady pre rozličné hobby aktivity, šatníky, garáže pre motorky, motokáry či štvorkolky.

kontajnery byvanie 03
Z kontajnerov sa dajú vybudovať aj dvojpodlažné stavby.

kontajnery byvanie 04
Interiér vybudovaný z lodných kontajnerov je na nerozoznanie od bývania v murovanom dome či drevostavbe.

Extrémne nízke náklady
V súčasnosti sú na sociálnych sieťach či stránkach ľahko dostupné i rozličné pracovné postupy či spôsoby vyhotovenia takýchto priestorov. „Tie možno vybudovať už v cene od 100 eur/m2, čo pri jednom module s plochou 28 m2 predstavuje 2 800 eur. Obytné priestory sa vzhľadom na použité materiály, prácnosť, remeslnú zdatnosť dajú zadovážiť v cene od 250 až 300 eur/m2. To znamená, že obydlie v module s plochou 28 m2 by vás vyšlo 7 000 až 8 400 eur. Ak si takúto stavbu objednáte u dodávateľa, ktorý zabezpečí všetky činnosti, počnúc projektom, končiac vyhotovením, môžete sa dostať na cenu 14 000 eur, čo je extrémne nízka suma v porovnaní s trhom,“ dodáva Milan Bosík.

kontajnery byvanie 02
Preskúmali sme aj vnútro lodného kontajnera. V interiéri znesie zaťaženie až 27 ton.

pripravila: Anna Salvová
foto: redakcia, containerhouse.com

 

 

Pin It