Pri prvom pohľade na architektonicky skvostne stvárnený drevodom, citlivo zakomponovaný do okolitého prostredia, možno nadobudnúť dojem, že ide o jednu z ďalších príkladných škandinávskych realizácií. Nedajte sa zmiasť, dom – ateliér s nadčasovou architektúrou v duchu najlepších európskych tradícií – stojí v českých Klánoviciach.

 

IMG 0977b

 

K najpríťažlivejším domom patria tie, ktoré vynikajú nielen architektonickým riešením a harmóniou vonkajška s vnútrajškom, ale i súzvukom s okolitým prostredím. Čaro ateliéru v Klánoviciach od architektov z pražského ateliéru Prodesi/Domesi podčiarkuje navyše voľba materiálu – uprostred skupinky dospelých stromov postavili modernú drevostavbu, ktorá akoby odjakživa patrila na toto miesto.

 

IMG 1110b

 

S rešpektom k prírode
Zadaním investora bolo vytvoriť na pozemku menšiu stavbu – ateliér v susedstve existujúceho objektu. Pri úvahách o koncepte novej stavby architektov ovplyvnila krásna parcela s dospelými borovicami, ktoré vytváraj lesný charakter celého pozemku. Sám investor od začiatku kládol dôraz na maximálne zachovanie stromov. „Ateliér sme sa usilovali umiestniť na pozemok nenásilne a s rešpektom k prírode,“ vysvetľuje autor podmanivého diela, architekt Pavel Horák. Zámer sa podaril priam dokonalo – jednu z vysokých borovíc nechali architekti zámerne prerastať terasou domu.

 

IMG 1130up

 

Jednoduché dispozičné riešenie
Architekti pristupovali k návrhu stavby ateliéru od začiatku veľmi citlivo s dôrazom na dizajn a jednotlivé detaily. Dôkazom je výsledné riešenie hmoty objektu, drevených fasád či okien s bezrámovým zasklením, ako aj vycibrená realizácia celého interiéru na mieru. Dvojpodlažná stavba má jednoduché racionálne dispozičné riešenie, ktorého devízou sú vzdušne a priestranne pôsobiace prepojené priestory ateliéru na prízemí a galérie na poschodí. Juhozápadne orientovaná terasa opticky aj funkčne rozširuje plochu ateliéru, veľké zasklené plochy umocňujú prelínanie sa interiéru domu na prízemí. Pôvabnú spätosť stavby s vonkajším prostredím dosiahli architekti použitím dreva ako základného konštrukčného materiálu pri výstavbe a výtvarnom riešení objektu.

 

IMG 1161up

 

V harmonickom celku
Väčšina interiérových prvkov je vyrobená z rovnakého materiálu, z akého je postavená nosná konštrukcia domu – smrekové masívne drevené panely. Nosné steny sa vďaka tomuto konceptu krásne prelínajú so vstavanými prvkami nábytku a tvoria s nimi harmonický celok, ktorý prepožičiava interiéru stavby jedinečnú atmosféru. Všetky kusy nábytku, rovnako ako i steny v interiéri, sú upravené bieliacim náterom a v jemných tónoch bolo zvolené aj zariadenie solitérnym nábytkom a doplnkami.

 

text: Ing. arch. Ľubica Fábri, ArtD
foto: Lina Németh