Pin It

Inteligentný dom je taký, ktorý je navrhnutý presne podľa vašich predstáv. Umožňuje ho jednoducho ovládať prostredníctvom jednej aplikácie vo vašom mobile, tablete, či počítači. Smart domácnosti sa u nás stávajú čoraz populárnejšími, zatiaľ čo v Nemecku je smart domácností už do 20%. A koľko stojí taký dom?

Spočiatku sa takýto typ domácností považoval skôr za sci-fi. Ako prvý s tým prišiel Nikola Tesla už v roku 1898, kedy predstavil prvý bezdrôtový diaľkový ovládač. Prvé náznaky modernej technológie v domácnosti sa javili s príchodom vysaváča.

Počas nasledujúcich 20 rokov sa v domácnosti vo veľkom využívali chladničky, sušičky, práčky, hriankovače. Najmä pre ich vysokú cenu sa domáce spotrebiče radili k luxusu v domácnosti. Prvý inteligentný dom bol vytvorený už v roku 1984. Hlavnou myšlienkou bolo pomôcť s domácimi prácami starším ľuďom. V priebehu jedného storočia sa domáce spotrebiče a počítače skombinovali do rôznych produktov. Aj napriek tomu, takéto domáce spotrebiče zostali len pre tých bohatých. V roku 1998 predstavili prvú automatickú domácnosť s vykurovacím systémom, záhradným zavlažovacím systémom, či bezpečnostným systémom svietidiel a dverí. Postupom času sa táto technológia začala integrovať aj do našich domácností.

 

609939 brilliant control

 

 Dnes je automatizácia a technológia prítomná všade, už si ju nijako neuvedomujeme, pretože sa stala našou bežnou súčasťou. Môžeme ovládať náš televízor, kúrenie, svetlá, budíky, dvere a to priamo z našich smartfónov a ovládačov. Chladničky, práčky, varné zariadenia prichádzajú so zabudovanými modulmi WiFi a výrobcovia ich nazývajú aj SMART technológie. Mohli by sme hovoriť, že sa nachádzame na úplnom strope inovácií v oblasti inteligentného domova. No nie je to tak. S určitosťou treba povedať, nie. Ešte nie sme ani na začiatku. To, čo sa zdá pre nás inteligentné, možno pre toho druhého inteligentné nie je. 

Jednou zo základných vlastností, ktoré by mal mať inteligentný dom je – monitoring. Dôležité je, aby sme z akéhokoľvek miesta vedeli skontrolovať situáciu v dome. Mal by poskytovať reálne údaje a štatistiky, čo sa s domom aktuálne deje. Vedieť si zo služobnej cesty skontrolovať spotrebu energie, spotrebu vody, monitorovať teplotu a vlhkosť vzduchu, to je už úplne bežné. Zistiť stav vykurovacieho systému, ako aj skenovanie bezpečnosti v blízkosti vášho domova alebo spočítať prítomnosť ľudí v dome, o tom je moderná inteligencia. 

Inteligentný dom by mal mať aj inteligentného majiteľa. Je dôležité pripomenúť, že takéto ovládače na diaľku by mali slúžiť len ako núdzový plán, ak by sa niečo vo vašom dome pokazilo, nie však ako každodenný zvykSmart domácnosť je predovšetkým na to, aby sa znížili zbytočne vysoké náklady na bývanie. Možnosť poskytovať nízku mieru spotreby energie a to automatickým vypínaním televízora, vypínaním svetiel, pravidelným šetrením energie, ktorá zbytočne vykuruje v neobývaných miestnostiach. Prvou podmienkou smart domácnosti je byť neustále pripojený k WiFi sieti. 

 

foto hotel CMYK1111

 

Žalúzie (rolety) sú tiež ovládané smart tlačidlami (vypínačmi). Chod žalúzií je štandardne v automatickom režime a je riadený poveternostnou jednotkou podľa vonkajšej intenzity osvetlenia, smeru slnka, súmraku, podľa rýchlosti vetra, alebo podľa časového programu. Automatický režim tienenia podporuje vnútornú reguláciu teploty. V lete tienením a zabraňovaním vnútornému prehriatiu a v zime ohriatím priestoru slnečnými lúčmi. 

Inteligentný dom by vás mal upozorniť notifikáciou na to, že ste zabudli zavrieť okno. A to tak, že vám pošle upozornenie na to, že vo vašej obývačke je 12°C namiesto obvyklých 23°C. Dá sa nadstaviť hodina, kedy váš dom spustí klimatizačnú jednotku, pretože vy sa za hodinu vrátite domov.

Je dôležité, aby pri pripájaní s inteligentným domom nedošlo k tomu, že sa váš dom súčasne napojí na vaše inteligentné spotrebiče vo vašom dome najmä na inteligentnú domácu elektroniku. Avšak k takej inteligencii sme ešte nedospeli, aby spotrebiče ovládali spotrebiče.

 Text: Petra Laclavíková

 

Typ pre čitateľa: 

Ceny energie rastú, predajné ceny tepelného čerpadla sa tlačia dole

tepelne cerpadlo stavebnictvo byvanie

Pin It