Pin It

5.1.2016

Nechajte sa inšpirovať podmanivou krásou škandinávskej chaty – útulného a prívetivého miesta vo svete krátkych dní a studených nocí, z ktorého nebudete mať chuť odísť. Luxusná päťhviezdičková chata Copperhill Mountain Lodge leží vo výške 730 metrov nad morom vo svetovo známom lyžiarskom stredisku Åre.

copperhill 01

Tento architektonický klenot tesne pod hrebeňom severného svahu švédskej hory Förberget ponúka široký panoramatický výhľad na pohorie Jämtland a jazero Storsjön. Chata v štýle romantickej moderny ponúka luxus a komfort prvotriedneho hotela s vlastným lyžiarskym vlekom. Autorom návrhu je renomovaný americký architekt Peter Bohlin, ktorý okrem iného projektoval rezidenciu pre Billa Gatesa či kultový Apple Stores v New Yorku. „Lákala nás výzva navrhnúť veľkolepú budovu, ktorá má priniesť potešenie mnohým ľuďom, v súlade s nádherným okolím,“ povedal o tomto projekte architekt, ktorý má švédskych predkov a je považovaný za jedného z najlepších vo svojej profesii. Architektonický ateliér založil v roku 1965, dnes má pobočky vo viacerých mestách. Na svojom konte má viac ako 290 ocenení. Copperhill je jeho prvý projekt v Škandinávii. „Intuícia je pre mňa rovnako dôležitá ako intelekt. Akokoľvek sú práce odlišné, výzva je vždy rovnaká – uspieť vo vnímaní toho, čo je jedinečné a vhodné pre konkrétne miesto a pochopiť, ako chcú ľudia žiť a pracovať. Tieto potreby budete musieť realizovať takým spôsobom, ktorý inšpiruje a funguje,“ povedal o svojej práci P. Bohlin.

copperhill 02

copperhill 03

V nadväznosti na tradície
Chata je navrhnutá rovnobežne s prírodnou topografiou – jej plán bol robený tak, aby sa do interiéru dostalo dostatočné množstvo denného svetla a zároveň aby ponúkol pohľady na výnimočne krásnu krajinu. Aj preto sa architekt rozhodol pre veľké a široké okná. Átrium a strecha majú rám z borovice, ktorý obklopuje dve štíhle krídla. V nich sa nachádzajú apartmány, ktoré boli navrhnuté ako modulárny systém. Každý z apartmánov bol prefabrikovaný mimo staveniska a potom zdvihnutý do svojho miesta v drevenej konštrukcii. Okná a balkóny vyčnievajú šikmo von z dlhej, drevom obloženej fasády s povrchom Falu Rödfärg Black. Toto drevené obloženie v tradičnej švédskej farbe chráni budovu pred poveternostnými vplyvmi a bežne sa používa pri architektúre chát a agrárnych objektov. Ide o tradičnú a veľmi starú povrchovú úpravu, ktorá súvisí s dolovaním medi už v 16. storočí. Na túto banícku tradíciu nadväzujú aj komín a veľké schodisko pokryté meďou, zatiaľ čo základ budovu charakterizuje lokálne získavaný kremenec. Stred budovy je orientovaný južne, lemovaný dvoma krídlami, ktorých vyčnievajúce útle hrany odľahčujú hmotu budovy. Sokel je zo švédskej offerdalskej bridlice. Oproti hlavnému vstupu sa nachádza masívny kamenný krb v lounge bare, ktorý je na jednej osi s výhľadom na lyžiarske stredisko Åreskutan. Bar je ideálnym miestom pre odpočinok po dni strávenom na svahoch. Podzemné parkovisko sa nachádza pod vstupnou halou, základné hotelové vybavenie je prístupné z haly. Copperhil Lodge poskytuje dokonca bezplatný skibus po lyžiarskom stredisku, ktoré je zároveň najväčším lyžiarskym areálom v severnej Európe.

copperhill 04

copperhill 05   copperhill 06

copperhill 07

copperhill 08

copperhill 09

copperhill 10   copperhill 11

copperhill 12

Dizajnový raj
Veľkú úlohu v Copperhill Mountain Lodge hrá dizajn a umenie. Pri vstupe do hotela návštevníkov víta malá bronzová socha Ute, osamelého dieťaťa, od Charlotte Gyllenhammar. Oddychové priestory skrášľuje séria troch fotografií umelca Davida Svenssona z Malmö, ktorý rád pracuje s fluorescentným svetlom. V bare sa takisto nachádzajú maľby nórskeho umelca Sverre Wyllera. Mnohých upútajú aj dve obrovské sochy pred reštauráciou, znázorňujúce hlavy dvoch žien. Irma a Nuria sú viditeľné zo všetkých poschodí, pričom v noci a v šere svietia. Ich autorom je španielsky sochár Jaume Plensa. Interiér hotela spĺňa zadanie majiteľa, nórskeho magnáta Pettera Stordalena, vlastníka spoločnosti Nordic Choice Hotels, vytvoriť v severskom svete krátkych dní a studených nocí veľký, útulný a pohodlný priestor. Srdcom hotela je impozantný kamenný krb, ktorý je ideálnym miestom na stretnutia. Denné svetlo vstupuje z juhu a odráža sa na zakrivenej medenej stene. Atraktívny interiér je plný kameňa, dreva, kovu a textilu. Použité kožušiny a kožené prikrývky na posteľ odkazujú na vysokohorský svet, ktorý návštevníkov obklopí a doslova pohltí. Interiéry sú vkusne zariadené nábytkom dizajnérov zvučných mien ako napríklad Patricia Urquiola, Marcel Wanders, Philippe Starck, Charles and Ray Eames či doplnkami od Toma Dixona a Gervasoni. Hotel má 112 izieb a apartmánov (pomenovaných Zlato, Mosadz, Zinok, Striebro, Meď a Bronz), konferenčné priestory pre 350 osôb, dve kvalitné reštaurácie, spa a wellness centrum a priestory pre uloženie lyžiarskeho vybavenia. V hotelových izbách nechýba špičkové vybavenie vrátane 40-palcového širokouhlého LDC televízora a vyhrievaných podláh v kúpeľni. V roku 2009 Copperhill Mountain Lodge získala ocenenie za dizajn roka v kategórii Spa, zdravie a oddych v súťaži European Hotel Design Awards. Jej wellness centrum je inšpirované kultúrou Laponcov. Má vnútorné a vonkajšie bazény, termálne pramene a sauny, a to všetko s panoramatickým výhľadom na hory.

copperhill 13

copperhill 14

copperhill 15

copperhill 16

copperhill 17   copperhill 18

copperhill 19

text: Sláva Štefancová
foto: Nic Lehoux, Jonas Kullman

Článok nájdete v magazíne SaB január 2015.

 

 

 

 

Pin It