Pin It

21.1.2016

Čestný hosť aktuálneho kolínskeho veľtrhu Imm, iba 34-ročný nemecký dizajnér Sebastian Herkner, dostal za úlohu vytvoriť v poradí už piate riešenie expozície známej ako Das Haus – Interiors on Stage. Cieľom experimentálnej štúdie, ktorou každý rok poveria iného tvorcu, je priniesť úplne nový pohľad na bývanie a riešenie obytného priestoru.

dashaus 01

dashaus 02

Jednou z výziev talentovaného dizajnéra, zastupujúceho novú generáciu nemeckých kreatívnych tvorcov, bolo úplne vyvrátiť klišé o tamojšom dizajne, ktorý je v predstavách širokej verejnosti zakotvený skôr ako mix rustikálnej bavorskej a „braunovskej“ estetiky i tradície Bauhausu. Sebastiana Herknera označujú za zberateľa, remeselníka i mága. Vo svojom mladom veku má už desaťročné skúsenosti s vedením vlastného štúdia a na konte početné projekty v spolupráci s firmami, ako sú Moroso, Fontana Arte, Sitzfeldt, Very Wood by Gervasoni, Sancal, Pulpo, De Vorm, Rosenthal či Nya Nordiska. Vo svete dizajnu sa stal mediátorom medzi tradíciou a high-tech odvetvím, medzi hedonizmom a purizmom. Jeho návrhy dávajú materiálom úplne nový nádych a do moderného dizajnu vnášajú zmyselnosť a neraz aj humorný podtón.

dashaus 03

dashaus 04

dashaus 05

dashaus 06

dashaus 07

Hlavnou myšlienkou projektu Das Haus v jeho podaní je otvorenosť. Tú zdôrazňuje najmä transparentnosť celého riešenia. Bývanie nám totiž predstavil ako priestor bez pevných stien, ktorý možno precítiť všetkými zmyslami. Namiesto kubickej formy sa zameral na vytvorenie vzdušnej kruhovej formy, v ktorej hranice naznačujú len rozličné textílie, pripomínajúce tak – aspoň vzdialene – pradávne jurty. Akoby vás dom simultánne pozýval dovnútra a zároveň vás nútil zostať vonku. „Neexistujú tu žiadne hranice, bariéry či kúty, v ktorých by ste sa mohli schovať. Výsledkom je nekompromisný kruhový a otvorený dom, v ktorom sú jednotlivé zóny usporiadané ako galérie. To bol môj prístup – stvoriť (takmer) nekonečný dom,“ vysvetlil Sebastian Herkner.

pripravila: Anna Salvová
foto: Koelnmesse GmbH

 

 

Pin It