Pin It

26.5.2016

Príbeh malého hotela San Giorgio na gréckom ostrove Mykonos, ktorý slúži aj ako letná vilka dvoch nemeckých dobrodruhov, sa začal písať v polovici 90. rokov. Za jeho skromné začiatky môžu miestni rybári, ktorí si nárokovali na kúsok dnes najznámejšej pláže Paradise.

sangiorgio 01

Mykonos je medzi turistami známy vďaka svojmu nočnému životu. Ostrov leží v kykladskom súostroví v Egejskom mori a v posledných rokoch je vyhľadávaný najmä gréckou smotánkou, ale aj umelcami z celého sveta. Charakterizujú ho úzke kľukaté uličky a biele domčeky v tvare kocky s farebnými okenicami. Prístavné štvrte hlavného mesta Mykonos Town sú nazývané aj Malé Benátky, pretože tunajšie domčeky stoja priamo na kraji mora. Hotel San Giorgio otvorili v roku v roku 2012 na jednom z najkrajších miest medzi plážami Paradise a Paranga. Pôvodne bol prechodne obývaný miestnymi rybármi, majitelia – Thomas Heyne a Mario Hertel – zo začiatku spali len v suteréne. Zamýšľali sa nad jeho rekonštrukciu a keď v roku 2012 padlo konečné rozhodnutie, ubehli len neskutočné tri mesiace, kým dostali vilu do terajšej podoby. Ich dobrý priateľ Claus Sedlinger, zakladateľ a CEO Design Hotels, im ponúkol pomocnú ruku a možnosť prezentovať hotel na jeho stránkach. Stal sa z neho luxusný dizajnový rezort. Ako Thomas hovorí: „Neznamená to, že budete mať mramor v sprche a že sa budete obliekať tak, aby ste vyzerali ako tučniaky, pretože luxus dnes spočíva v skúsenosti. Nie je to suvenír, ktorý si môžete vziať domov, ale niečo, za čím sa môžete obzrieť aj o niekoľko rokov.“ Hotel vyzerá útulne napriek neveľkému rozpočtu. Všetky krásne drevené stoly pri bazéne kúpili majitelia niekde pri ceste neďaleko Atén len za 400 eur. Podlaha v kúpeľni pri bazéne pochádza z vily z roku 1809. A naplavené drevo z mora sa teraz používa ako závesný systém v izbách. Ak by ste sa Thomasa spýtali na najväčší kompliment, ktorý kedy dostal, povie vám, že sa tu ľudia cítia ako doma. „Hovoria, že zvyčajne si musia po docestovaní odpočinúť štyri alebo päť dní, ale tu sa cítia zrelaxovaní už po 12 hodinách.“

sangiorgio 02

Remeselné spracovanie domácich majstrov
Za jeden z dizajnovo najinšpirujúcejších hotelov ho pokladá aj novinárka a cestovateľka Pauline Egge, zakladateľka blogu petitepassport.com., na ktorom predstavuje hotely a reštaurácie so zaujímavými interiérmi a príbehom. Tento hotel situovaný na skale má nielen skvelý príbeh, ale aj atmosféru bohémskeho života 60. rokov. Pobyt v San Giorgio do ktorého majú, mimochodom, deti vstup zakázaný, je ako návšteva letného domu s výbornými priateľmi. Mario a Thomas sa v snahe vytvoriť kreatívne prostredie spoľahli na dizajnérsky tím, ktorý tvorí bývalý kreativny riaditeľ Design Hotels a momentálne podnikateľ Michael Schickinger spolu s interiérovou dizajnérkou a stajlistkou Annabellou Kutucu. Vďaka nim môžete vo vile vidieť a cítiť odkazy na históriu, dedičstvo, štýl a jednoduchosť. Vzdušnosť, žiarivú bielosť tamojších budov a svetlo, ktoré autori konceptu preniesli aj do vnútra, zmäkčili textíliami, farbami a nábytkom. Rozprávajú miestne príbehy o exotickom mieste a práci skúsených rúk. Dizajnéri si úmyselne posvietili na originalitu a remeselné spracovanie – niekoľko starostlivo vybraných doplnkov dodalo správne teplo do inak otvoreného bieleho priestoru. Od pôvabnej netradičnej dizajnovej stoličky, ktorá ukazuje krásu surového dreva, až po tradičné grécke stoličky s tkaným povrchom, ťažké bavlnené rohože, či dokonca vlniace sa krivky leštených cementových arkád. Každý kúsok je organický buď vo svojej forme, alebo vo svojom zdroji a spoločne vytvárajú harmonický celok.

sangiorgio 03

sangiorgio 04

Eklektické sedenie v exteriéri
Cenovo prístupný avšak luxusný vzhľad je dosiahnutý vďaka kvalitným materiálom rôznych kategórií a komfortu súkromných kúpeľní, či v týchto končinách potrebnej klimatizácie Začínajúc kategóriami, na najnižšej úrovni v záhrade sa nachádza ubytovanie typu Basico, ďalším krokom je Mare izba s dvojlôžkom s verandou alebo balkónom s výhľadom na azúrovo modré more. Priestranné moderné kúpeľne sa pýšia škálou organických produktov do kúpeľa, ktoré uľavia pokožke po celodennom slnení pri mori. Izba s názvom Veranda a apartmán Grande poskytujú jeden z úžasných výhľadov na záliv z ich luxusných veránd s rozlohou od 10 do 25 metrov štvorcových. Najväčšia izba sa volá Famosa na počesť známych DJ-ov, ktoré San Giorgio hostil. Je veľká 65 metrov štvorcových a má terasa s takmer totožnou rozlohou. Výrobná stredomorská kuchyňa je k dispozícii v Cantina reštaurácii a bare s kapacitu 30 miest. Zmes rôznych doplnkov a typov sedacieho nábytku ako drevené lavice, stoličky a stoly tu vytvára eklektické sedenie. Centrom sociálnych kontaktov je bar, ktorý zaujme veľkými farebnými vankúšmi a exotickými lucernami. Atmosféru dovolenkovej pohody zase dopĺňajú veľké ležadlá. Koncept interiéru aj exteríéru je dôkazom toho, aj s nízkym rozpočtom sa dajú pri troche talentu dosiahnuť zázraky.

sangiorgio 05

sangiorgio 06

sangiorgio 07

sangiorgio 08

sangiorgio 09

sangiorgio 10

sangiorgio 11

sangiorgio 12

sangiorgio 13

sangiorgio 14

sangiorgio 15

sangiorgio 16

text: Sláva Štefancová
foto: archív hotela San Giorgio, člena skupiny Design Hotels TM

Celý článok nájdete v magazíne SaB júl/august 2016.

 

 

 

 

Pin It