30.4.2015

 

 

Novostavba rodinného domu v Moravskosliezkom kraji je nápaditým a funkčným riešením, v ktorom architekti stavili na jednoduchú hmotu v kontraste s použitými materiálmi. Rozdielnosť štruktúr a farieb je badať v celom priestore.

 

vila atrium 01

 

Vila Atrium sa nachádza na pozemku s rozmermi 40 x 25 metrov a je orientovaná v smere východ-západ. Základom návrhu boli požiadavky investora na zaistenie maximálneho súkromia vnútorného a rovnako aj vonkajšieho priestoru. Koncept vychádza z tubusu otvoreného v smere spádu pozemku. Objekt je na pohľad svojou hmotou veľmi jednoduchý. Do obdĺžnikovej hmoty je vyrezaný objem átria ako jasné spojenie domu s prírodou. Interiér je funkčne rozdelený do štyroch častí, pre ktoré sú zvolené štyri odlišné materiály. Použité materiály reflektujú pocity a nálady z jednotlivých priestorov. Materiály zároveň prestupujú z exteriéru do interiéru a naopak. V obývacej miestnosti a jedálni architekti navrhli systém posuvných okien, ktorý elegantne dopĺňa transparentnosť interiéru s exteriérom. Farba žltých laminátových dosiek, viditeľných z ulice, patrí garážovému státiu a k technickej miestnosti. Oddychovú časť, spálňu a izby so spoločnou kúpeľňou charakterizuje drevený obklad. Kamenný obklad – bridlica, bol zvolený pre spoločenskú zónu. Pracovňa, ktorá môže slúžiť ako izba pre hostí, a sauna prístupná z exteriéru sú omietnuté štukou v bielej farbe. Fasáda hlavného objemu je riešená bielou omietkou.

 

vila atrium 02

 

Dispozičné riešenie
Jednopodlažný nepodpivničený objekt má vo svojom objeme zakomponovanú garáž. Vstup do vily je situovaný na východ, od priľahlej komunikácie. Malým zádverím so sklenými dverami sa vstupuje do chodby, ktorá delí objekt na oddychovú a dennú časť. V oddychovej časti sa nachádzajú dve detské izby, spálňa, šatňa a kúpeľňa. Na jej realizácii sa podieľalo kúpeľňové štúdio, ktoré navrhlo obklad a dlažbu. Na dennú spoločenskú časť s priestrannou miestnosťou kuchyne a jedálne sa napájajú obývačka a pracovňa. Táto spoločenská časť má samostatné WC. Vedľa vstupu do domu je projektovaná garáž pre dve autá. Na ňu nadväzuje dielňa s technickou miestnosťou, ktorá je priechodzia do interiéru obytnej časti domu. Vila sa smerom na západ otvára do záhrady čiastočne krytou terasou z exotickej dreviny. Z nej majú majitelia prístup aj do sauny. Terasu s jednotnou drevenou plochou architekti prepojili s vonkajším átriom. Prístup doň je zaistený zo všetkých obytných miestností. Dominantným prvkom tejto časti exteriéru je bazén. Priama nadväznosť obývačky na terasu a átrium orientované do záhrady vytvára príjemný relaxačný kút.

 

atrium_01.jpg atrium_02.jpg atrium_03.jpg atrium_04.jpg atrium_05.jpg atrium_06.jpg atrium_07.jpg atrium_08.jpg atrium_09.jpg atrium_10.jpg atrium_11.jpg atrium_12.jpg atrium_13.jpg atrium_14.jpg atrium_15.jpg atrium_16.jpg

 

Vila Atrium
novostavba rodinného domu
Autor: Fandament Architects, s. r. o.
Zastavaná plocha: 380 m2
Úžitková plocha: 260 m2
Obstavaný priestor: 1 250 m2

 

text: Helena Flodrová
foto: Ing. arch. Jakub Holas

 

Článok si môžete prečítať v magazíne SaB november 2014.

 

 

Pin It