JuliDaust12020 JuliDaust12020

Foto: ferm LIVING

Spojenie škandinávskeho dizajnu a japonskej estetiky v Severnej Amerike? Vkročiť do domu rodiny Bakerových je ako vstúpiť do svätyne pokoja. 

 

Existuje len málo ľudí, pre ktorých je dizajn rovnako všeobjímajúci ako pre Juli Daoust Baker. Sympatická Kanaďanka je polovicou tímu, ktorý stojí za obchodom a galériou Mjölk v Toronte. Svoju prácu považuje za prirodzené rozšírenie svojho domova. Môže za to aj fakt, že jej bývanie sa nachádza priamo nad jej prácou, a to v budove, ktorá bola kedysi známa ako srdce Kanadskej pacifickej železnice. Je situovaná v štvrti The Junction, ktorá je plná moderných reštaurácií a jej obyvateľmi sú predovšetkým mladé rodiny a tiež tzv. yuppies (mladí mestskí ľudia s dobre platenou prácou a ekologickým zmýšľaním). V uličnom bloku z červených tehál dom na prvý pohľad vyniká klasickou bielou fasádou.

 

JuliDaust12011

Foto: ferm LIVING

 

Keď Juli a jej manžel John Baker hľadali priestor, ktorý by si mohli upraviť podľa svojich predstáv, narazili práve na túto viktoriánsku budovu s pôvodnou zdobenou fasádou, poslednou v oblasti. „Nedlho predtým sme obdivovali staré fasády, ktoré sme videli v Európe, a potom sme akoby zázrakom našli túto budovu,“ spomína Juli. Na jej prízemí bol dostatočne veľký priestor na plánovaný obchod, nad ním zas dvojpodlažný byt, s ktorým mali Juli a John od začiatku veľké plány. 

 

JuliDaust11896

Foto: ferm LIVING

 

Fúzia severského a japonského dizajnu

Po obnove historického exteriéru budovy bielym náterom sa dvojica pustila do renovácie interiéru. Jej výsledok vás prenesie na úplne iné miesto, ako by ste čakali. Vo vnútri sa snúbia svetlé farby, prírodné materiály a premyslené detaily, aby vytvorili pokojnú oázu s výrazne škandinávskou a japonskou estetikou. „Severský aj japonský dizajn v zásade zdôrazňujú prírodné prvky a citlivo sa pohrávajú so svetlom, tieňom, textúrami a materiálmi,“ hovorí Juli. „Ich tradície zahŕňajú aj myšlienku miestnosti na oddych a pauzu, v ktorej by si odpočinula zaneprázdnená myseľ.“ Práve Škandinávia a Japonsko sú dva regióny, ktoré dvojica navštívila a ktoré mali zásadný vplyv na predstavy manželov o architektúre a dizajne.

 

JuliDaust JuliDaust

Foto: ferm LIVING

 

Ako Kanaďania sa veľmi rýchlo stotožnili s filozofiou úcty k prírode, pretože je typická aj pre ich národnú identitu. Fínska krajina im dokonca pripomínala tú v Ontáriu. Juli a John v byte nebývajú sami. Okrem dcéry Elodie (8 rokov) a syna Howella (6 rokov) sa o priestor delia s dvomi psami – írskym vlkodavom Aoife a škótskym jelením psom (plemeno podobné chrtovi) menom Atla. Keď je celá rodina doma, trávi väčšinu času okolo kuchynského stola a v miestnosti, ktorú – rovnako ako zvyšok ich domova – charakterizuje dub svetlej farby, zeleň, rôzne starožitnosti a kuriozity. „Som domáci typ a zisťujem, že môj nervový systém sa ľahko preplní stimulmi,“ hovorí Juli. „Takže hlavné elementy, ktoré doma vyžadujem, sú prirodzené svetlo, moja rodina a pokojná, tichá atmosféra, aj keď v tomto ohľade vediem vlastne neustály boj s domácimi miláčikmi a deťmi.“

 

JuliDaust

Foto: ferm LIVING

 

Meno, ktoré prelomí ľady

Po štúdiu kurátorstva a fotografie na umeleckej škole pracovala Juli aj vo vydavateľstve a bolo pre ňu prirodzenou voľbou venovať sa pracovne do určitej miery aj dizajnu. Pre ňu a pre jej partnera predstavuje dizajn spoločnú vášeň, ktorá bola akýmsi pevným bodom počas ich celého pracovného i partnerského života. „Už na našom prvom rande sme sa rozprávali o nábytku a rok po tom, ako sme sa dali dokopy, sme sa rozhodli založiť si dizajnový blog Kitka.ca, ktorý sa zameriaval na vintage v našom meste.“ John pracoval v reklamnej agentúre a neskôr v nábytkárskom priemysle v rámci maloobchodu. Krátko predtým, ako stretol svoju osudovú lásku, pohrával sa s myšlienkou otvoriť si vlastný obchod. Sen začal dostávať reálne kontúry po výlete v Škandinávii, kde dvojica našla inšpiráciu a načrtla plány svojho vlastného obchodu v Toronte. A tak sa v roku 2009 prvýkrát otvorili dvere Mjölku.

 

JuliDaust

Foto: ferm LIVING

 

Obchod je zameraný na rafinovaný škandinávsky a japonský dizajn, pričom majitelia zdôrazňujú silné vzťahy, ktoré si vytvorili so svojimi dodávateľmi – remeselníkmi. Názov Mjölk, ktorý v švédčine znamená mlieko, funguje u zákazníkov často na prelomenie ľadov a zároveň potvrdzuje záľubu majiteľov v severskom dizajne. „Keď sme vyberali názov, chceli sme odkázať na Škandináviu,“ hovorí Juli. „Obdivovali sme originálne balenie mlieka Arla a premýšľali sme o jeho dobrom dizajne aj o tom, aké je mlieko v podstate demokratické a čisté. Mali sme pocit, že slová použité na označenie mlieka možno aplikovať aj na škandinávsky dizajn všeobecne. Porušili sme základné pravidlo výberu mena, ktoré by malo byť ľahko čitateľné. Obyvatelia Severnej Ameriky s ním, prirodzene, bojujú, ale zároveň funguje ako dobrý začiatok konverzácie, prípadne sa len dobre zasmejeme.“ 

 

Juli Daust

Foto: ferm LIVING

 

Poklady z ciest 

Okrem prevádzkovania svojho obchodu vydali Juli a John štvordielnu knihu Mjölk Book, zaznamenávajúcu ich cestu po Japonsku a Škandinávii prostredníctvom série rozhovorov a esejí od Johna a fotografií, ktorých autorkou je Juli. Práve na týchto výletoch dvojica našla niektoré zo svojich najväčších pokladov, ktoré sú teraz vystavené v celom dome – od mixu starožitného riadu cez ručne vyrobené vázy až po rôzne artefakty. „Zaviazali sme sa ku kúskom, o ktorých sme vedeli, že ich chceme z dlhodobého hľadiska. Sú to klasické kusy z prírodných materiálov, ako je biely dub a prírodná koža, ktoré starnutím vytvárajú patinu a rozprávajú príbeh našej rodiny. Udržiavame veci neutrálne, pretože vždy je ľahké pridať farbu a textúru prostredníctvom textilu,“ vysvetľuje Juli svoj dizajnový prístup.

 

JuliDaust JuliDaust

Foto: ferm LIVING

 

Dvojici sú blízke čisté línie, dánske nábytkárske remeslo a citlivosť japonskej formy. Za jedného zo svojich obľúbencov považujú Børgeho Mogensena. Z jeho návrhov vlastnia pohovku, kreslá aj jedálenskú zostavu. Na otázku, ktorý nábytok považuje za najobľúbenejší, ukazuje Juli na krásnu lavicu Conoid od americkej architektky a umelkyne Miry Nakashimy, ktorú si dvojica objednala na jej workshope. Aj s týmto kúskom sú už spojené pekné rodinné spomienky, pretože Juli pripomína dlhú cestu, na ktorú vzali svoju vtedy len štvormesačnú dcéru. Rovnako ako ostatné zariadenie domu, lavica je nielen funkčná a esteticky príjemná, ale aj jej história sa stala súčasťou vzdušného domova tejto sympatickej rodiny. Stopy po prvých zúbkoch jej detí, ktorými ju okusovali, budú Juli navždy pripomínať prchavé okamihy života.

Pin It