japandi dizajn interier

Zdroj: V68 Home


Ak sa vám minimalizmus uplynulých rokov zdal príliš chladný, prichádza zaujímavá zmena. Kombinácia škandinávskeho a japonského štýlu prináša čisté línie, jemné farby a prírodné prvky.

 

V posledných rokoch mimoriadne obľúbený škandinávsky štýl má toho s tým japonským spoločné viac, ako by sa mohlo zdať. Ako sme na našom portáli už informovali, renomovaní zahraniční odborníci predpovedajú pre nasledujúce roky nástup oblých a organických tvarov, ktoré majú evokovať pokoj a pohodu. Zdá sa, že predpovede sa už začínajú napĺňať: práve štýl japandi je hrejivý, príjemný, no zároveň minimalistický a s prírodnými prvkami.

 

japandi dizajn interier

Príklad kuchyne navrhnutej v štýle japandi. Zdroj: Decor EiiGHT Interior

 

Jednoduchosť a príroda, v ktorej má všetko svoj účel

Základnou črtou, v ktorej sa oba štýly stretávajú, je minimalizmus. Už však nie v podobe chladných a hranatých tvarov a studených farieb. Naopak, aj v Japonsku, aj v severských krajinách sa často do interiérov pretavuje teplo domova (základ mimoriadne obľúbenej filozofie hygge). Zjednodušene možno povedať, že japandi predstavuje ideálny kompromis medzi jednoduchosťou a prírodou so spoločným minimalistickým menovateľom.

Tento štýl kladie dôraz na estetiku, no pred ozdobnosťou vyzdvihuje funkčnosť. Každý kus interiéru musí mať svoj jasný účel.

 

japandi dizajn interier

 Zdroj: noithat pt

 

Kvalitné materiály a remeselná precíznosť

Interiérom na tento spôsob dominujú tlmené prírodné farby, jasné línie a do detailov prepracovaný nábytok. Japandi vo veľkom využíva štruktúrované a kvalitné materiály ako je prírodné drevo či ručne vyrábaná keramika. Absolútne nevhodné sú opozerané, tuctové doplnky. Škandinávsko-japonský prístup kladie do popredia namiesto množstva bezcenných prvkov jeden alebo dva výrazné, kvalitné kúsky. Japonská časť sa zároveň prejavuje v horizontálnych líniách a posunu nábytku nižšie, viac k zemi. Skvelým doplnkom sú elegatné rastliny ako bonsaje alebo bambusy vo visiacich kvetináčoch.

 

japandi dizajn interier vaza japandi dizajn interier

 

Dôraz na ekológiu

Tlmené prírodné farby v japandi interiéroch veľmi často dopĺňa kontrastná čierna. Ak siahnuť po vzoroch, tak ideálne po takých, ktoré sú kompromisom medzi hravosťou a geometriou.  

Japandi tiež kladie veľký dôraz na udržateľnosť. Preto uprednostňuje ekologické materiály. Dôležitým prvkom je tiež svetlo, to by malo byť prirodzené a príjemné bez akýchkoľvek chladných tónov. Správnou voľbou budú aj rôzne posuvné systémy, napríklad panely či paravány známe z východných krajín.

 

japandi dizajn interier caj

 

Skôr životný štýl ako trend

Japandi pritom nie je úpnou novinkou roku 2021, prvé lastovičky sa objavili už koncom roku 2018. Už vtedy bola predstavená kolekcia japandi nábytku, ktorá vzišla zo spolupráce Norm Architects a Karimoku. Celosvetové udalosti posledných mesiacov a neistá situácia spôsobená pandémiou a jej následkami však ešte umocnili túžbu ľudí po pokoji, istote a teple domova. Aj preto studené farby a ostré línie čoraz viac ustupujú hrejivosti a oblým tvarom a aj samotné japandi sa stáva skôr životným štýlom a filozofiou, než len trendom v oblasti interiérového dizajnu.

Pin It