1.12.2013

 

Saunovanie je nepochybne nesmierne príjemným spôsobom relaxu, ktorý pomôže vypnúť po dni plnom stresu a uvoľní svaly. Oddych založený na zohrievaní tela nad normálnu telesnú teplotu s účinkom vlhkosti je zároveň prospešný pre zdravie. Samozrejme, treba vedieť, ako na to.

 

saunovanie 06 klafs

Sauna môže byť súčasťou vášho vlastného domáceho wellness, ktoré zvyčajne tvorí samostatnú miestnosť, môžete ho však prepojiť aj s kúpeľňou a vytvoriť tak veľký relaxačno-očistný priestor.

 

saunovanie 01 ish energySauny zahrnul do svojho konceptu „Rušnej kúpeľne“aj posledný veľtrh ISH Energy 2013.Čo je to fínska sauna?
Vo fínskej saune vyhriatej na 80 až 90 stupňov by ste mali byť nahí. Sedí sa na drevených lavičkách, pričom dôležité sú na kachliach uložené vrelé kamene, na ktoré sa nalieva voda, a tak vzniká para prispievajúca k horúčave. Fíni tiež zvyknú po 10 až 20 minútach, keď už je teplo nepríjemné, skočiť do studeného jazera či bazéna alebo sa jednoducho osprchovať osviežujúcou vodou. Následne sa do sauny vrátia. Dôkazom zdravotných benefitov saunovania sú samotní obyvatelia Fínska. Saunu má totiž doma takmer každý, keďže miestni dobre vedia o jej nesporných zdravotných výhodách. Na Slovensku je však domáca sauna stále skôr nadštandardom.

 

Relax i zdravšie telo

Podstatou ozdravných účinkov saunovania je detoxikácia súvisiaca s potením v nadmerne teplom prostredí. Spolu s potom sa z tela efektívnym a jednoduchým spôsobom dostane množstvo toxických látok, ktoré prostredníctvom potravín a znečisteného životného prostredia ohrozujú čoraz viac. Mýtom však je, že sa dajú "vypotiť" nadbytočné kilogramy. Váha bezprostredne po saunovaní zrejme ukáže nižšie číslo, no ide len o chýbajúce tekutiny, ktoré treba v organizme doplniť.

 

saunovanie 02 villinki

Domácu saunu si budú môcť dopriať niektorí obyvatelia karloveského komplexu Byty Villinki. „Nesporné výhody saunovania sú známe každému Fínovi, na Slovensku však, bohužiaľ, nie je až také rozšírené. Preto sme sa rozhodli trošku rozšíriť povedomie o tejto tradícii a dopriať ju ľudom priamo v pohodlí domova," vysvetlila vedúca predaja a marketingu fínsko-slovenskej spoločnosti YIT Reding, Jana Velická.

 

saunovanie 03 duravit

V ponuke firiem, ktoré sa zaoberajú výrobou kúpeľňového sortimentu, sa čoraz častejšie objavujú aj praktické malé sauny, ktoré umiestnite kamkoľvek do obytného priestoru, napríklad aj do spálne. Firma Duravit vytvorila v spolupráci s rakúským dizajnérskym triom EOOS saunu Inipi B Super Compact, ktorá má pôdorys iba 120 x 120 cm, poskytuje však dostatočné pohodlie pre jednu osobu.

 

Chvíľka pre seba
Vďaka vysokej teplote sa zvýši tepová frekvencia, a teda aj cirkulácia krvi. To môže pomôcť tým, ktorí majú problémy s krvným obehom a nedokrvujú sa im ruky či nohy. Zároveň sa prekrví pokožka, vďaka čomu sa do tkaniva dostane viac živín, a teda vyzerá krajšie a zdravšie. Samozrejme, pozor by si mali dávať tí, ktorí majú problémy s privysokou tepovou frekvenciou. Prehriatie organizmu na chvíľu navodí stav podobný horúčke, čím sa v tele naštartujú liečebné procesy. Vďaka tomu začne imunitný systém produkovať viac bielych krviniek a protilátok, ktoré bojujú s vírusmi a ďalšími patogénmi. K dobrému zdraviu prispieva aj pozitívne myslenie, a práve to si fanúšikovia saunovania nevedia vynachváliť. Chvíľka pre seba im totiž pomáha zabudnúť na starosti a problémy.

 

saunovanie 05 klafs

 

saunovanie 07 klafs

To, že sauna je vyrobená z dreva, nebráni dizajnérom v tom, aby jej vzhľad posúvali k nezvyčajným a futuristickým tvarom. Svedčia o tom aj sauny od spoločnosti Klafs.

 

Pri saunovaní dodržiavajte tieto zásady:

  • v saune sa nezdržiavate dlhšie ako 30 minút,
  • pite dostatok tekutín,
  • pred saunovaním si vyberte kontaktné šošovky,
  • v saune sa neodporúča piť alkohol,
  • saunovanie nie je vhodné pre tehotné ženy a pre ľudí s kŕčovými žilami.

saunovanie 04 loyly

Už samotné drevo pôsobí v prostredí sauny veľmi príjemne. Treba si dať záležať na tom, aby sa vám v nej aj pohodlne oddychovalo.

 

text: Lenka Krnáčová, Anna Salvová
foto: YIT Reding, ISH Energy, Duravit, Klafs, Loyly

 

 

 

 

Pin It