26.1.2013

 

Kúpeľňa nemusí byť len o nudnej bielej sanite a sterilných obkladoch. Nahliadnite sa nami to kúpeľní, v ktorých sa na chvíľu zastavil čas.

 

Vintage
Vintage štýl je založený na pôvabe starožitností. Nábytok a doplnky siahajú priamo od 20. do 70. rokov minulého storočia, alebo sú ich kópiami. Interiéry sú prevažne bledých farieb, majú atmosféru anglických vidieckych domov a vyníma sa v nich opotrebovaný nábytok a doplnky sa patinou.

 

Netradicna kupelna 03

 

 

Netradicna kupelna 04

 

1. Toaleta z kolekcie Hermitage od firmy Art Ceram je ideálnou voľbou do kúpeľne v anglickom štýle. Filozofia firmy, ktorá si zakladá na ručnej výrobe a špecifických tvaroch sa presne zhoduje s jedinečnosťou vintage kúskov.
2. Správnu atmosféru dosiahnete aj vďaka kúpeľňovým textíliám. Ak sledujete módu, určite ste si všimli potlač americkej a anglickej vlajky na oblečení a doplnkoch. Tento trend neobišiel ani interiér. Kúpeľňová podložka zo 100-percentnej, ručne pradenej lamej vlny je z dielne dizajnéra Jonathana Adlera. Exkluzivite materiálu zodpovedá aj cena koberčeka.
3. Staré kombinované s novým – starú truhlicu z povaly môžete dekorovať vankúšmi s rôznymi nápismi a vzormi. Čím pestrejšie, tým lepšie. My sme na ukážku zvolili vankúše z ponuky Lexington Company, ktoré najbližšie kúpite v susednom Rakúsku.
4. Vintage štýlu pristane prírodný dizajn. Do takejto kúpeľne preto jednoznačne patrí praktický kôš na bielizeň s poklopom.
5. Tmavé tóny nábytku z kolekcie Tresham od firmy Kohler vnesú do kúpeľne štýl a eleganciu. Spájajú ducha starých čias s modernými detailmi. V kolekcii nájdete okrem kúpeľňového nábytku aj sanitárne zariadenia.
6. Na stenách s tapetou s jemným vzorom vyniknú vintage obrázky a staré fotografie. Samotný obrázok zvýrazní pasparta, ktorá uľahčí rámovanie. Takéto rámy zoženiete za pár euro napríklad v IKEA. Na obrázku je rám Söndrum.

 

Barok
Modernému baroku v kúpeľni vládne čierna farba. Okrem nej požadovanú melancholickú náladu navodíte fialovou, červenou a bielou. Barokové ornamenty sa uplatnia nielen na dlaždiciach a tapetách, ale aj na ráme zrkadla či priamo na nábytku. Zlaté či platinové prvky v podobe osvetlenia a doplnkov efektne pôsobia na tmavom podklade.

 

Netradicna kupelna 01 Geberit

 

Netradicna kupelna 02

 

1. Umývadlo na dlhých elegantných nožičkách od Jaimeho Hayóna vychádza z ornamentálnej tradície baroka. Kolekcia firmy ArtQuitect nesie názov Digitálne baroko. Dôležitými prvkami sú doplnky ako zrkadlo alebo lampa navrhnutá do vlhkého prostredia kúpeľne, ktorá je do umývadla priamo začlenená.
2. Alternatíva pre vašu barokovú kúpeľňu má názov Monolith. Toaleta Geberit Monolith získala ocenenie iF product design award 2010. Bezpečnostné sklo za toaletou, ktoré sofistikovane skrýva nadomietkovú splachovaciu nádržku, sa vyrába v bielej, čiernej, zelenkastej farbe a v odtieni umbra.
3. Výberu svietidiel v kúpeľni s tmavým obkladom by ste mali venovať zvýšenú pozornosť, pretože tmavé dlaždice odrážajú svetlo horšie ako svetlé. Medené svietidlo Copper Shade od dizajnéra Toma Dixona pôsobí len mierne okázalo, presne v duchu moderného baroka a môže plniť funkciu doplnkového osvetlenia.
4. Vyhovuje vám tmavá podlaha? Dlažba Rako Noe je protišmyková, mrazuvzdorná a vyznačuje sa zvýšenou chemickou odolnosťou. Vyrába sa vo viacerých odtieňoch hnedej a v bielej farbe, matná alebo metalická. Pri jej kúpe počítajte s rezervou 7-10 % na odrezky.
5. V ponuke rôznych keramických výrobcov nájdete veľkoformátové obkladačky s motívmi vhodnými pre modernú barokovú kúpeľňu. Rovnako poslúžia vinylové tapety, vhodné do vlhkých priestorov vďaka ich vrchnej vrstve z plastovej hmoty. Špeciálny umývateľný náter majú aj sklovláknité tapety s vysokou paropriepustnosťou.

 

text: Sláva Štefancová
foto: Kohler, Geberit, IKEA, Kika, Jonathan Adler, Tom Dixon, HAYONSTUDIO, Rako, Walls and floors, Art Ceram