30.10.2014

 

Počas veľtrhu MODDOM 2014 sme sa zastavili v stánku spoločnosti Miroslav Ligas – CHOVA, ktorá sa zaoberá predajom vykurovacej techniky. Ako nám prezradil majiteľ, Miroslav Ligas, firma spolupracuje s troma dodávateľmi, s talianskymi spoločnosťami Klover, Castelmonte a La Castellamonte, ktoré majú medzinárodnú pôsobnosť a vykurovacie zariadenia dodávajú nielen na európsky trh, ale aj na ďalšie kontinenty. Aké sú však prednosti vykurovania pomocou piecok na drevo či pelety?

 

chova 01

 

Podľa slov Miroslava Ligasa sa vykurovacie zariadenia prispôsobujú trendom rodinnej výstavby. Tá jednak minimalizuje technické zázemie domu na minimum, v dôsledku čoho musia vykurovacie zariadenia dokonale splynúť so štýlovým charakterom domu, či už sú umiestnené v hale, v jedálni alebo v spoločenskej miestnosti, kde fungujú ako interiérové prvky. Preto sa ich dizajnová a farebná škála stále rozširuje. Jeden model z expozície napríklad ponúka až do 60 variantov jeho vyhotvení z hľadiska technického riešenia a dizajnu. Druhý trend vyplýva zo vzrastajúcej túžby klientov navodiť v domácnosti príjemnú atmosféru. Zároveň však takéto zariadenia musia zabezpečiť plnohodnotné kúrenie či dokonca širšie možnosti použitia. Okrem bežnej prípravy jedál môže byť sporák určený aj na pečenie, prípravu teplej úžitkovej vody či kotlíkového guláša. „Nami ponúkané produkty sú v praxi overené používaním i v náročných alpských podmienkach," dopĺňa Miroslav Ligas.

 

chova 03 chova 04

 

„Zásadne sa nezameriavame na výrobky, ktoré sú založené na sériovej výrobe s cieľom poskytnúť zákazníkom čo najnižšiu cenu. Práve naopak, každý z produktov v našej ponuke má veľkú úžitkovú hodnotu, ale zároveň aj vysokú pridanú hodnotu z hľadiska variabilného dizajnu či širšieho využitia. V našom portfóliu môžete nájsť vyše 250 vykurovacích zariadení, každému zákazníkovi sa však snažíme riešenie optimalizovať presne podľa jeho potrieb. Osobný prístup je síce prácny, ale na druhej strane sa nám vracia veľmi pozitívnym spôsobom," hovorí Miroslav Ligas. Možno aj to je dôvod, prečo má rodinný podnik dôveru takých veľkých zahraničných dodávateľov.

 

chova 05


Na znázornenie variabilnosti ponúkaných kachlí môže pomôcť príklad, kedy jeden model z hľadiska funkčnosti môže byť skonštruovaný ako kachle na drevo, kachle na pelety, kachle určené na ohrev teplého vzduchu do prieduchov, prípadne ako kotol pre centrálne vykurovanie. Prečo je takéto vykurovanie atraktívne? „Ak porovnáme plynový kotol s kotlom na drevo, vykurovanie drevom má nepochybne ekologický rozmer, pretože sa pri ňom produkuje oveľa menej emisií, najmä sírnatých splodín či oxidu uhoľnatého. Ďalším kľúčovým benefitom sú úspory, ktoré sme si vyskúšali aj v praxi. Máme veľký rodinný dom, v ktorom boli pôvodné mesačné náklady v priemere 130 eur. V súčasnosti náš rozpočet zaťažuje mesačne iba 18 eur, čo je nesmierny rozdiel," vysvetľuje Miroslav Ligas.

 

chova castelmonte

foto Castelmonte

 

chova klover

foto Klover

 

chova lacastellamonte

La Castellamonte

 

V otázke výhod či nevýhod vykurovania peletami alebo drevom treba podľa Miroslava Ligasa zvážiť najmä nároky, ktoré so sebou palivová zásoba prináša. „Hoci viacerí zastávajú názor, že kúrenie drevom je lacnejšie, treba brať do úvahy aj fakt, že takéto palivo potrebuje na skladovanie oveľa väčšiu plochu – už len z toho dôvodu, že na kúrenie je ideálne používať minimálne tri roky staré drevo. Takže namiesto 10 kubíkov si musíte zaobstarať 30 kubíkov. Naopak, pelety vám na paletách dovezú podľa objednávky až domov, pričom ich už netreba píliť, rezať a skladovať v takom veľkom množstve. Zároveň treba myslieť aj na reguláciu a fyzickú aktivitu, teda na samotné prikladanie, ktoré bude potrebné na zachovanie príjemného tepla v dome. V starších zariadeniach sme museli drevo prikladať pomerne často. Súčasné kachle však majú zabudovanú mobilnú riadiacu jednotku, pomocou ktorej nastavíme teplotu, zariadenie naprogramujeme a my môžeme ísť pokojne spať či ísť sa zabávať bez toho, aby sme sa museli obávať, že „vyhasne v peci". Dĺžka horenia závisí aj od objemu, na aký je pec nadimenzovaná. Nejde teda na prvom mieste iba o finančnú úsporu, ale aj o čas a komfort, ktorý je na nezaplatenie. Samozrejme, čím väčšie pohodlie a vymoženosti konkrétne zariadenie poskytuje, tým priamo úmerne stúpa aj jeho cena. Preto si treba dobre rozmyslieť, čo od kachlí očakávate," uzatvára Miroslav Ligas.

 

pripravila: Anna Salvová
foto: -as-, archív firiem

 

 

 

 

Pin It