28.1.2015

 

Plánujete kúpu nových vchodových dverí, ale neviete, podľa akých kritérií sa správne rozhodnúť? Poradíme vám, aké otázky si treba položiť.

 

perito 01

 

1. Pre aký dom dvere hľadáte?
Ak si chcete kúpiť dvere pre pasívny alebo nízkoenergetický dom, mala by vás pri vchodových dverách zaujímať hodnota tepelnej priestupnosti označovaná ako Ud. Aby zodpovedala požiadavkám pasívnych domov, uvádzaná hodnota vstupných dverí by sa mala pohybovať pod 0,8 W/(m2*K).

 

2. Ako dosiahnuť bezpečnosť?
Vyberajte dvere so širšou dverovou výplňou a nerobte ústupky pri výbere doplnkov a kovania. Základom sú bezpečné pánty zabraňujúce napríklad vysadeniu, connexové sklá, zámková vložka s vyššou bezpečnostnou triedou a minimálne trojbodový automatický zámok, ktorý zároveň prispieva aj k lepšej funkčnosti dverí.

 

perito 023. Požadujete kvalitu s minimálnou údržbou?
V tom prípade hrá najdôležitejšiu úlohu vhodne zvolený materiál. Pravidelnú starostlivosť budú rozhodne vyžadovať drevené dvere. Plastové sú síce takmer bezúdržbové, dobre však zhodnoťte podmienky, ktorým vstupné dvere vo vašom prípade budú čeliť – slnečný svit, poveternostné vplyvy. Najmenej práce budete mať s hliníkovými dverami. Sú tou najlepšou voľbou z hľadiska životnosti, odolnosti, pevnosti a trvanlivosti.

 

4. Chcete, aby to vášmu domu pristalo?
Vstupné dvere nevyberajte len podľa svojho vkusu, ale zohľadnite aj vzhľad a typ stavby. Vybrať si môžete z pestrej škály tvarov, vyhotovení a farebných odtieňov. Stále obľúbenejšie sú hladké tvary s geometrickými prvkami. Do starších a rekonštruovaných domov sa však často hodia tradičné rustikálne modely. Bežné je tiež zladenie farby okien s farbou dverí. Už pri nákupe okien sa informujte, či je možné zhotoviť vybrané dvere v požadovanom dekore. Bezproblémové je, samozrejme, riešenie v bielej farbe, ktorá stále zostáva módna a nadčasová.

 

5. Túžite byť „in"?
Bežným štandardom v západnej Európe je zaobstarať si hlavné vchodové dvere z hliníka, ktorý svojimi vlastnosťami prekonal všetky ostatné materiály. Vyššie obstarávacie náklady sa vzhľadom k ich životnosti a odolnosti rozhodne vrátia. Navyše, so žiadnym iným materiálom nedosiahnete taký dizajn a zároveň precízne vyhotovenie detailov. Prekážkou nie sú ani plastové alebo drevené okná, s ktorými vstupné dvere z hliníka ľahko zladíte. Ak vsádzate na originalitu, vyberte si niektorý z modelov firmy Perito, ktoré navrhol popredný dizajnér MgA. Petr Novague.

 

text a foto: Perito

 

 

Pin It