krb zavesny lilla ragholmen

Krb zapustený do podlahy domu vo švédskom Lilla Rågholmen. Foto: Mikael Olsson

 

 

Praktické, krásne a dizajnové. Závesné krby či modely zapustené do podlahy dokážu pozdvihnúť obývačku na úplne iný level.

 

V dnešnej dobe existuje mnoho spôsobov, ako dostať do interiéru či exteriéru element živého ohňa: klasické murované krby, dizajnové kachle, stoly s plynovým ohniskom. Jedným z tých najoriginálnejších sú nepochybne závesné či zapustené krby, ktoré sa automaticky stanú centrom miestnosti. Vybrali sme pre vás sedem inšpiratívnych interiérov, do ktorých takýto typ krbu vniesol nový rozmer.

 

Lilla Rågholmen House / Arrhov Frick Arkitektkontor

Táto privátna rezidencia vo Švédsku má úplne voľný plán, fixne daných je len niekoľko prvkov: kuchyňa v strede domu, priečky okolo spální a kúpeľne a krb zavesený nad betónovou podlahou.

 

krb Lilla Ragholmen

Foto: Mikael Olsson

 

 

Apollo Bay House / Dock4 Architecture

Hoci sa tento dom nachádza v blízkosti zálivu v Austrálii a je obklopený pobrežnou vegetáciou, aj v tomto podnebí dokáže hrať prím oheň. Hlavná obytná časť sa totiž sústreďuje okolo zaveseného krbu, ktorého dymovod pokračuje nahor cez hlavnú spálňu.

 

krb APOLLO BAY HOUSE

Foto: Adam Gibson Photographer

 

 

Marramarra Shack / Leopold Banchini Architects

Absolútne atypická stavba nadväzujúca na obydlia malej austrálskej komunity Marra Marra Creek. Postavená je pomocou drevených stĺpov prerobených z 200 rokov starých elektrických stĺpov. Rovnako nekonvenčne pôsobí aj vysoký a štíhly krb elegantne zasadený do interiéru celodrevenej chaty.

 

krb leopold banchini architects marramarra

Foto: Rory Gardiner

 

 

Dom v ruine / ORA

Inšpiratívny príklad od susedov: v českom Jevíčku sa architekti z ateliéru ORA hrali s tým, čo je staré a čo nové. Moderný interiér vsadili do obalu murovanej sýpky zo 17. storočia. Do nádhernej obývačky s dvojitou výškou vsadili kachle, ktoré síce nie sú priamo závesné, ale sú jedným z tých prvkov, ktoré dokonale spájajú pôvodné s novodobým.  

 

krb ORA Dum v Ruine BoysPlayNice

Foto: BoysPlayNice

 

 

Rodinný dom na Rašovke / Ateliér SAD a Iveta Zachariášová

Príjemný dom zasadený do krajiny Českého raja vyrástol na mierne svahovitom pozemku. Dominantným prvkom interiéru je francúzsky otočný liatinový krb, ktorý je zavesený na krokve. Prečítajte si viac o tomto výnimočnom dome.

 

krb family house at rasovka on the jested ridge atelier sad plus iveta zachariasova

Foto: BoysPlayNice

 

 

Cabin Norderhov / Atelier Oslo

Umiestnený na strmom svahu s výhľadom na jazero a vnorený do lesov Krokskogen. To je prostredie, do ktorého je vsadený dom z dielne Atelier Oslo. Krb sa nachádza v strede kabíny a je umiestnený v podlahe hlavnej prístupovej úrovne. To navodzuje pocit táborového ohňa založeného akoby voľne v krajine. Majitelia si pohľad na krb môžu vychutnať zo všetkých úrovní stavby alebo relaxovať poležiačky vedľa neho.

 

krb atelier oslo

Foto: Atelier Oslo

 

 

Saltwater Farm Boutique Hotel / RAD LAB

Tento netradičný butikový hotel sa nachádza na ostrove San Juan Island neďaleko Washingtonu. Malé hosťovské chatky aj hlavný dvojposchodový dom majiteľov sú zariadené v typickom škandinávskom štýle. Veľký, 360-stupňový krb sa stáva akýmsi pojítkom medzi interiérom a exteriérom a element ohňa dotvára tú správnu dovolenkovú atmosféru.

 

krb taylor bode

Foto: Darren Bradley

Pin It