3.11.2013

 

Začíname aj končíme v nej deň. Spálňu už nevyužívame len na spanie, ale aj na relax. Ako dosiahnuť, aby ste sa v nej cítili čo najlepšie? Stavte na rýdzo prírodné materiály a neutrálne farby.

 

priroda v spalni 01

 

Vedeli ste, že výber farieb v interiéri môže ovplyvniť, koľko miniete ročne za elektrinu? Svetlé farby totiž odrážajú viac svetla než tmavé odtiene. Vďaka tomu si v miestnostiach bez problémov vystačíte aj so slabším osvetlením. Ideálnou farbou je biela, ktorá odráža najviac dopadajúceho svetla, ďalej žltá alebo svetlo šedá. Pri maľovaní preto voľte skôr svetlé alebo pastelové odtiene. Rovnako nezabúdajte aj na farby pri výbere podláh. Spálňu príjemne zútulnia materiály ako koža, kožušina, textil a prírodné drevo. Okrem kože je momentálne populárna aj koženka, a to v bielej farbe. Novým trendom sú moderné dizajnové postele potiahnuté novou generáciou látok so zaujímavou štruktúrou, v rôznych farebných odtieňoch.

 

priroda v spalni 07 dutch design boconcept ikea

Zľava Dutch Design, BoConcept a IKEA

 

Lôžka z prírodných materiálov
Najobľúbenejším materiálom na korpus postele zostáva kvalitné masívne bukové drevo v prírodnej farbe alebo s úpravou vo farbe čerešne, tmavého či svetlého orecha a wenge. Do popredia sa rovnako dostávajú dizajnové kožené a koženkové postele. Korpusy vyrobené z prírodných materiálov, v kombinácii so správnym roštom a matracom sú ideálnym riešením pre všetkých, ktorým záleží na vlastnom zdraví.

 

priroda v spalni 02 riletto od Team7 ponuka ZENO

Posteľ Riletto od Team7 (predáva ZENO)

 

Na trhu už nie je problém nájsť lôžka, ktoré sú individuálne spracovávané remeselníkmi, kombinujúcimi tradičný štýl s najmodernejšími inováciami. Za túto kvalitu si však aj poriadne priplatíte. Rad prírodných materiálov v tomto prípade dopĺňajú konské vlasy, kašmír či hodváb.

 

priroda v spalni 05 Tapety Rasch ponuka Karki priroda v spalni 06 Grafosklo od JAP Slovakia

Vľavo: Spálňu ozvláštnia tapety Rasch (predáva Karki), vpravo: Grafosklo od J.A.P. Slovakia

 

Vzdušne pôsobí aj kombinácia textílie a dreva, rovnako ako je to pri modeli Ruché od firmy Ligne Roset. „Najväčšiemu úspechu z našich postelí sa teší tento model z dielne francúzskej návrhárky Ingy Sempé, ktorý je nielen opakovaným držiteľom prestížnych dizajnérskych ocenení, ale hlavne je navrhnutý tak, aby uspokojil svojim moderným a netradičným vzhľadom, ale aj komfortom. Posteľ vyzerá ako oblečená do prešívaného kabátika. Dizajn charakterizujúci Ingu Sempré predstavil Ligne Roset ako jednu z noviniek. Kombinácia pôsobí vzdušne a v každom detaile očaruje svojou jednoduchosťou," povedala Mgr. art. Kristína Rástocká, dizajnérka firmy Ligne Roset. Funkčnosť a elegancia postele Ruché je jedinečná a ocení ju každý, kto rád v posteli nielen spí, ale aj napríklad číta knihu. Ruché v sebe tiež spája dizajn tradičného a neobvyklého. Neobvyklá je aplikácia subtílnej štruktúry dreva, ktorá tvorí štíhly, ale zato pevný charakter nôh postele. Tradičným prvkom je aplikované prešívanie na hlave postele.

 

priroda v spalni 07

Posteľ Ruché od Ligne Roset

 

Nebojte sa peria
Počuli ste už o prikrývkach a vankúšoch z prachového peria? Jeho výhody si môžu teraz užívať aj alergici a astmatici, a to vďaka vedeckým výskum a praniu a sušeniu vstupných materiálov pri teplote minimálne 100 oC s použitím ekologických pracích prostriedkov. Prachové perie pochádza z hrudníkov husí a je veľmi jemné a ľahké. Ak si chcete dopriať naozajstný luxus, hľadajte prikrývky s náplňou z islandských papuchalkov. Cena takejto periny je však vyššia 1 000 eur/m2.. Aj keď mnohí ľudia zavrhli perie kvôli alergii, výskumy dokázali, že v syntetických perinách sa nachádza viac alergénov ako v prírodných. V drvivej väčšine prípadov teda nejde o alergie, ktoré spôsobuje samotné perie, ale o alergie na prachové častice, ktoré sa ukladajú v nekvalitných výrobkoch naplnených perím bez certifikácie. Hľadajte preto výrobky označené certifikátmi ako NOMITE, EDFA, OEKO-TEX Standard 100 alebo IDFB. Testy ukázali, že perie udržuje teplo s minimálnymi stratami, preto sa používa do výrobkov pre extrémne podmienky. Navyše, perie na rozdiel od iných prírodných materiálov, ako vlna alebo srsť, neplstnatie. Prikrývka a vankúše s náplňou z peria sa vynikajúco prispôsobia tvaru ľudského tela a pri bežnom používaní vydržia 25 až 30 rokov. Vďaka optimálnemu tepelnému vyváženiu nedávajú žiadnu šancu roztočom, ktoré sú závislé od vlhkosti.

 

priroda v spalni 03 postelna bielizen Mimou ponuka Naty-natypriroda v spalni 04 Nordic day

Vľavo: Posteľná bielizeň Mimou (predáva Naty-naty), vpravo: poteľná bielizeň Nordic Day

 

 

Vzdušnosť a praktické skrine
Výber úložných priestorov závisí od veľkosti spálne, trendom sú vzdušné priestory. Preto je ideálne venovať šatníku samostatnú miestnosť. Ak nemáte túto možnosť, najvhodnejším a najpraktickejším úložným priestorom budú komody a skrine, pretože je k nim okamžitý a jednoduchý prístup. Komody s vysokým leskom môžu byť aj dominantným prvkom spálne. Do každej spálne patria skrine s korpusom, pretože sú praktické a je možné do nich zakomponovať rôzne doplnky, ako sú držiaky na kravaty a nohavice, výsuvné a otočné zrkadlá a mnoho iných praktických vecí. Navyše, široká paleta farebných dekorov dreva, skla a zrkadla umožňuje zladenie s inými prvkami, ako sú parkety, dvere a okná. Niektoré skrine dnes dokonca okrem úložného priestoru poskytujú aj ďalšie funkcie, ako napríklad miesto na zabudovanie televízora.

 

priroda v spalni 08 Satnik Sapelli

Šatník Sapelli

 

Pokiaľ máte úložného priestoru nedostatok, zaobstarajte si posteľ s úložným priestorom. „Zelenšiu" domácnosť si môžete zabezpečiť aj výberom vhodného nábytku. Zvoľte nábytok z prírodnín, ako je teak, ratan alebo bambus, alebo oslovte niektorého z miestnych stolárov. Získate tak nielen jedinečný interiérový kúsok, ale podporíte aj domácu ekonomiku. A aký tip na úložné priestory má pre nás Kristína Rástocká? „Kompletný, modulárny úložný systém do spálne od Christiana Wernera, ktorý prináša špičkové riešenia odkladacieho priestoru. Model Hide & Seek zahŕňa tri typy polí. Vedľa seba môže byť skriňová-dverová zostava na odkladanie šiat, otvorená knižničná zostava s množstvom efektívnych riešení pre policové diely, úložné boxy, závesné priestory na voľné zavesenie a do tretice vnútorné riešenia skrine, ktorá v sebe môže ukrývať komodový systém," doplnila.

 

Hide  Seek od Ligne Roset

Úložný systém Hide & Seek od Ligne Roset

 

text: Sláva Štefancová
foto: archív firiem

 

Celý článok si môžete prečítať v magazíne SaB september 2013.

 

 

Pin It